Apple Pencil Nasıl Kullanılır?

Apple pencil ya da Apple kalem Apple firması tarafından tasarlanan bir kalemdir. Apple Pencil nasıl kullanılır? Apple pencil iPad Pro tablet bilgisayarı için giriş aygıtı olarak tasarlanmıştır. 2015′ te iPad Pro ile birlikte tasarlanıp yayınlandı. Tam yayınlanma tarihi 11 Kasım 2015 tir.

Apple Pencil Üretim Aşaması

Steve Jobs hayattayken dijital kalem fikrine çok sert bir şekilde karşı çıkıyordu. İnsan parmaklarının ona göre daha fonksiyonel olduğunu söylüyordu. Fakat Steve Jobs hayatını kaybettikten sonra Apple içindeki birçok tabu bir kenara bırakıldı. Bunlardan biride dijital kalem düşüncesiydi. İlk olarak tasarlanan Apple pencilin en son 6. nesil iPad’ i destekleyebileceği söyleniyordu. Eski nesil iPad ve iPhone’ u desteklemeyeceği söyleniyordu. Fakat bunu küçük bir hile ile kullanılabilir hale getirmek mümkün. Bunun için kalemin ucuna nemli bir gaz bezi veya peçete sarmak yeterli.

Apple Pencil Ne İşe Yarar?

İPadler için kullanıma sunulan bu dijital kalemler özellikle sanatçıların ve öğrencilerin yararına olmuştur. Apple pencil bildiğiniz üzere şu anda 2. nesliyle satışlara sunulmakta. Apple kalem basınç hassasiyeti ve açı algılama özelliğine sahip ekran ve altındaki sistemle bağlantı kurabilme özelliğine sahip bir bluetooth cihazıdır. Bu kalem basınç hassasiyetine duyarlı olduğunda çizimi yapacak kişinin bastırmasıyla daha koyu veya daha açık çizimler gerçekleştirir. Ekranda oluşabilecek mürekkep lekelerini önlemek içi düşük gecikme süresi ile tasarlandı. Apple kalem yaratıcı çizim çalışmaları için iPad Pro ile çalışacak şekilde tasarlanıp ilgililere sunulmuştur.

Apple Pencil 1. Nesil Ve Özellikleri

Dokunmatik yüzeylerde kullanmak amacıyla üretilen stylus kalemler uzun süredir kullanılmakta. Bu kalemlerin kullanılabilirlik açısında bazı sıkıntıları bulunmaktaydı. Kullanış açısından iyi olan kalemler ise fiyat olarak çok pahalı satışa sunulmaktaydı. Kalemle birlikte kullandığınız cihazın da iyi bir sonuç verebiliyor olması gerekir. Hem kalem hem cihaz birlikte kullanımı açısından en iyi sonuç veren iPad ve Apple pencil ikilisidir. 1. Nesil penciller sade ve büyük bir yapıya sahip. Uzunluğu 176 cm olan kalemin kalınlığı ise 8.9 mm ağırlığı 22 gram olan bu kalem elde tutuşu açısından oldukça iyi. Kalemin parlak bir malzemeden yapılmış ve silindirik olmasıyla eliniz terlediğinde kayan bir yapısı var. Kalemin yanında yedek uç ve lightining kablosu ile şarj etmek için dönüştürücü aparatı var. Apple pencil kalemin arkası çıkarılıp tablete takılarak şarj ediliyor. Şu anda fiyatı 800- 900 lira civarı.

Apple Pencil 2. Nesil Ve Özellikleri

Mükemmel bir piksel hassasiyetine sahip olan bu kalem sektördeki en az gecikme süresine sahip olan kalemdir. 1. Nesile göre boyu daha kısa ve daha hafiftir. Kalınlık olarak 1. nesil pencil ile aynıdır. Şarj ederken ve cihazla eşleşirken cihazın yanına düz kısmından manyetik olarak yapışır özellikte. Şu anda piyasada 120 TL civarında olan bu kalem sektördeki diğer kalemlere oranla kusursuz denilebilir. 1. Nesildeki bazı sıkıntıları göze alarak 2. kalemi üreten Apple gerçekten 1. ‘ nin sıkıntılarını 2. kalemde gidermiş durumda. 3. nesil Apple pencilin üretim aşamasında olduğu söylentiler arasında.

Apple Pencil’ı iPad’inize Nasıl Bağlayabilirsiniz?

  1. nesil kalemlerde kalemi manyetik bağlayıcının üzerine tutmak gerekiyor. 1. nesil kalemlerde ise kapağı çıkarıp kalemi iPad cihazındaki lightining bağlayıcısına takmak gerekiyor. Bluetooth açık olması gerekiyor. Apple pencil uçak moduna alınmadığı, yeniden başlatılmadığı veya başka bir cihazla eşleşmediği sürece eşleşmiş olarak kalacaktır. Eşleşmede sıkıntı yaşadığınız durumda Apple destek bölümüne ulaşabilirsiniz. İpad, bilgisayar teknik servisilaptop tamiri için sayfamıza göz atabilirsiniz.


Call Now Button