Skip links

İşlemcilerde Nesil Farkı Nedir?

İşlemcilerde Nesil Farkı Nedir?

İşlemci (CPU) komut alma, işleme ve aktarma işlemlerini üstlenir. Bunu yaparken bünyesinde bulundurduğu çipler sayesinde, saniyeler içerisinde milyonlarca veriyi işler. İşlemcilerde nesil farkı nedir? Daha az enerji ile en iyi performansı yakalamaya çalışan CPU üreticileri, donanımda yapılan yeni mimariyi tanımlamak için nesil kavramını kullanmaktadır.

yeni nesil işlemcilerin faydaları nelerdir?

İşlemcinin yeni nesli, bir alt nesle göre, daha hızlıdır.

  • İnternet aktiviteleri daha hızlıdır. Bilgiye ulaşmanın yanında, görsel medya araçlarını daha iyi kullanabilme imkanı sağlar. İnternet ortamında 4K video teknolojilerini kullanma imkanı tanır.
  • VP9 donanım hızlandırma özelliği ile, çözünürlüğü yüksek içerikleri rahatça, az enerji sarfiyatı ile çalıştırır.
  • Yeni nesiller %10-%70 arasında performans artışı sağlamakta. 3D teknolojisini kullanma özelliklerine sahip
  • Yeni çıkan nesiller, eski donanımlarla uyumlu çalışabilmekte

Bilgisayar ların temel bileşenlerinden olan işlemciler, diğer donanımların performansını da doğrudan etkiler. İşlemci Markaları Nelerdir? Apple, AMD ve Intel bilinen işlemci markalarıdır. Apple MI işlemci modelini harici olarak satılmaz. AMD ve Intel farklı model işlemcileri ile dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılabilmekte. Harici olarak satın alınabilir. İşlemciler karşılaştırma yapılırken her bir işlemcinin kendi nesli içerinde karşılaştırma yapılması doğru olacaktır.

işlemci hızını etkileyen faktörler nelerdir?

İşlemci performansında saat hızı önemli faktördür. Frekans olarak da tabir edilen saat hızı, ne kadar yüksek olursa, performansı o kadar fazlalaşır. GHz cinsinden ölçülür. Saniye başı döngü sayısını ifade eder.

işlemci hızını çekirdek sayısı etkiler mi?

Bir önceki nesil işlemci saat hızı yüksek olduğu halde, saat döngüsü daha düşük yeni nesil işlemciden daha hızlı diyemeyiz. İşlemcilerde çekirdek sayısı performansı etkileyen diğer faktördür. Çekirdek sayısının fazla olması, işlemler sırasında görevlerin çekirdekler arasında dağılımını sağlar. Buda daha fazla ön bellek anlamına gelmektedir. Buda performansı artırır. Aynı nesil işlemcilerde karşılaştırma yapılırken, saat hızı yüksek olan, diğerinden daha fazla performans gösterir.

yeni nesil işlemci modelleri

  1. Nesil Intel Core X serisi, oyun ve eğlence tutkunlarına yeni deneyimler kazandırırken, İ9 işlemci 4K Ultra HD ve 360 video oynatma, çoklu görevler için 10 çekirdek performansını ön plana çıkarmış durumda. İ7, İ5, İ3 günlük kullanıcılar için satışa sunulmuştur.

AMD firması Ryzen 5 çekirdekten, 16 çekirdeğe kadar serisini piyasa sunmuştur. Ryzen Threadripper masaüstü bilgisayar lar için geliştirilmiş, 80 MB ön belleğe sahip 64 iş parças, 32 çekirdekli işlemcisi ile yüksek performans sunmaktadır. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button