Skip links

Notebooklarda En Sık Karşılaşılan Problemler

Notebooklarda En Sık Karşılaşılan Problemler

Günümüzde notebook çoğu insanın hayatının önemli bir parçasıdır. Özellikle son zamanlarda uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması nedeniyle dizüstü bilgisayarlar (laptop) vazgeçilmez bir hale geldi. Bu cihazlar katlanabilir özellikleri ve ince yapısından dolayı hassastırlar. Bu nedenle meydana gelebilecek büyük, küçük her türlü problem oldukça can sıkıcı oluyor. Notebook tamiri için bizimle iletişime geçin.

notebooklarda ekran arızası

Dizüstü bilgisayarların karakteristik sorunlarından biri ekran arızalarıdır. Çoğu zaman garanti kapsamı dışında değerlendirilen ekran sorunları arasında en çok karşılaşılan ekran kırıklarıdır. Ekranda oluşan küçük bir kırık zamanla büyük boyutlara erişip cihazı kullanılamaz hale getirebilmektedir. Ekrandaki ölü pikseller bilgisayarınızı satın aldığınız ilk gün karşınıza çıkabileceği gibi birkaç ay veya birkaç yıl sonra da çıkabilecek bir problemdir. Bu sorun ekranda beyaz veya siyah bir nokta şeklinde durur ve kaybolmayarak zamanla büyümeye devam eder. Ekranda oluşan diğer arıza tiplerine göre ölü piksel arızaları en zararsızıdır.

notebooklarda şarj girişi ve adaptör arızası

Notebooklarda karşılaşılan bir diğer problem şarj girişinde oluşan deformasyonlardır. Genellikle garanti kapsamı dışında değerlendirilirler. Adaptörün şarj girişine dikkatsizce çok sık takılıp çıkartılması sonucunda meydana gelir. Çözümü maliyetli değildir. Fakat orijinal parçanın bulunması bazen zor olabilmektedir.

notebooklarda anakart arızası

Anakart arızaları notebooklarda telafisi en zor problemlerdendir. Masaüstü bilgisayarlarda değiştirilmesi için oldukça kolay ve basit seçenekleri olan anakart arızaları, notebooklar bakımından değerlendirildiğinde oldukça kısıtlıdır. Bazı durumlarda anakartın değiştirilmesi durumunda karşımıza çıkan fiyat cihazın kendi fiyatından birkaç misli daha fazla olabiliyor. Bunun için değiştirmek en son seçenektir. Uygun donanımlara sahip teknik servislerde anakart üzerinde arıza yapan parçalar değiştirilerek tamiri yapılması gerekir.

notebooklarda sıvı teması

Notebooklarda en sık karşılan problemler arasında bulunanlardan bir diğeri de sıvı temasıdır. Genellikle klavyeden sızan çay, kahve, meyve suyu, kola, su gibi içecekler olmaktadır. Bu sıvılar çalışır vaziyetteki bilgisayarın içerisine sızdığı zaman anakarta temas ederse cihazın kısa devre yapmasıyla sonuçlanacaktır. Bu tarz bir durumda hemen bilgisayarın fişi çekilip bataryası çıkartılmalı ve ters çevrilmelidir. Daha sonra en yakın teknik servise götürülüp uzman teknik personel tarafından içinin temizlenip gerekli işlemlerin yapılması gerekir.

notebooklarda sabit disk ve bellek arızası

Sabit diski arızalanan notebook’un işletim sistemi çalışmaz veya çeşitli donma gibi hatalar verir. Bu durum genellikle format atma veya kopyalama işlemi sırasında fark edilir. Bazen de disk erişim ve işletim sistemi hatası olarak kendini gösterir. Bu tür arızalardaki en büyük sorun sabit disk içerisindeki bilgilere erişimin neredeyse imkansız olmasıdır.

notebooklarda klavye arızası

Notebook klavyeleri masaüstü klavyelere göre hem farklı hem de modeline göre çok pahalıdır. Klavyelerde oluşan arızalar genel olarak tuşların hiç veya bazı tuşların basmaması, bazen tuşların çift basması, bazen de hiçbir sorun gözükmediği halde yazmamasıdır. Bu tarz durumlarda klavye tuşlarının anakarta giden soketi arızalanmış olabilir. Böylelikle klavyeyi değiştirmekten başka bir çözüm yolu kalmaz.

notebooklarda diğer arızalar

Notebooklarda bazen yukarıda anlatılardan farklı olarak çeşitli problemler ile karşılaşılmaktadır. Bunlar;

  • Bios ve eprom çipi arızaları
  • İşletim sistemi arızaları
  • Kablosuz bağlantı arızaları (wifi)
  • Ram arızaları
  • Çipset arızaları
  • Touchpad arızaları

Anlatılan bu durumlarla ilgili herhangi bir hata ile karşılaşıldığında yetkili teknik servise müracaat ederek durumu anlatıp onarımın yapılması gereklidir.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button