Skip links

Ofis Dosyaları Şifreleme

Ofis Dosyaları Şifreleme

Bazen özel dosyalarımızı şifrelemek isteriz bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Office dosyaları şifreleme konusu adı altında cevap bulmadan önce ofis dosyalarının neler olduğunu ince bir biçimde görerek şifreleme yöntemini daha ayrıntılı işleyeceğiz. Sizler bu yazımızı okuyarak ofis dosyaları şifreleme konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Ofis programları bilgisayar kullanıcılarının en fazla kullandığı programlardır ve dünyada 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir. Büyük şirketlerinde standartlarına aldığı bu ofis programları büyük veri tabanlarını yönetmek amacıyla da kullanılmaktadır. Bu nedenle bunları şifreleyerek koruma altına alınması gerekmektedir.

ms office programları

Ofis ile ilgili uygulamalar çeşitli dalları ayrılmaktadır. MS Office programı da bu dallardan biridir. Her uygulamanın farklı ve benzersiz yanları ve özellikleri bulunmaktadır ve bizlere bu konu hakkında hizmet vermektedirler uygulamalar;

  • World
  • Excel
  • Powerpoint
  • OneDrive
  • OutLook
  • Paint
  • Onenote olarak söylenebilir.

Bu sıralama Office programlarının sunduğu farklı farklı uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Microsoft Office uygulamalarını dosyalar ya da belgeler gibi kapsamlar da kullanıldığını ve aynı zamanda sunum yapılarak basit yöntemlerle şifrelendiği bilinmektedir. Sizlere bu şifrelendirme özelliğini detaylı olarak anlatalım.

microsoft office şifrelemesi

Office dosyalarını veya klasörlerini şifrelemek için yazılımlar ve yöntemler bulunmaktadır. Microsoft Office şifrelenmesinin yöntemlerinden yararlanarak sizler dosyalarınızı şifreli bilirsiniz. Bu yöntemleri maddeleri alt başlıklar halinde sizlere sunarak detaylı bir inceleme yapalım.

1- şifreli dosya hizmeti şifreleme anahtarının yenilenmesi ile dosyalar şifrelenebilir

Dosyaların ya da klasörlerin herhangi bir sürümünde şifrelenmesinin en hızlı yolu bu yöntem olarak bilinir. Bu şifreleme yöntemi çok basit bir şifreleme aracı olmakla birlikte birkaç imleç yardımıyla dosyalar koruma altına alınır. Bu işlemi yaparken bilinmesi gereken püf nokta yalnızca şifrelenmiş olan dosya hesabı ile giriş yapabilme imkanıdır. Bu nedenle bu işlem yapılırken şifrenin kullanıcı tarafından bilinerek kolay anımsanacak bir şekilde şifre olmasına özen göstermesi gereklidir. Çünkü şifrenin hatırlanmaması durumunda dosyayı açması mümkün olmamaktadır.

2- dosyaların özel bir şifreleme aracı kullanılarak şifrelenmesi

Bu dışarıdan alınarak şifreleme yöntemidir. Windows’un şifreleme aracının yetersiz olduğu yerlerde bu yöntem devreye girmektedir. Bazı üçüncü taraf şirketlerinin yazılımları sayesinde dosyalar korunma altına alınmaktadır. Ücretsiz şifreleme aracı olarak bu özellik bulunmaktadır. Ancak işin en iyi yolu bu işi bilen işinin ehli bir yazılımcı bulmaktan geçmektedir. Çünkü dosyalarınızı iyi bir koruma altına almak istiyorsanız bunu işinin ehli birini yapması ve yazılımı dosyayı onun yüklemesi gerekmektedir.

3- microsoft office’i kullanarak dosyalarınızın şifrelenmesi yapılabilir

Bu işlem yaygın olarak ofis dosyaları şifrelemek üzere kullanılmaktadır. Microsoft Office de bütün uygulamaların dosyalarının güvende tutulmasını sağlayan bu yöntem sayesinde oldukça tercih edilerek dosyalar şifrelenebilir. Ofis şifreleri aracı ile şifre demek için yapılması gerekenler ise şifrelemek istenen ofis dosyası açılmalıdır. Dosyanın sekmesine girilerek bilgi altında bulunan belgeyi koru seçeneğine tıklamalı bir güvenlik unsuru niyetine dosyaya girilecek bir şifre seçilmelidir. Şifreyi girdikten sonra Enter tuşuna basarak da bu işlem tekrar yapılmalıdır. Bu sayede dosyalarınız şifrelenmiş olur. Bu yazımızda sizlere Microsoft Office dosyalarını nasıl şifrelenmesi gerektiğini ve yöntemleri hakkında detaylı bilgiler sunduk. Sizlerle bu yöntemlerden yararlanarak kendi ofis şifrenizi düzenleyebilirsiniz ve dosyalarınızı koruma altına alabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde istediğin dosyayı koruma altına alabilme hakkına sahip olarak bir güvenlik unsuru yaratmış olursunuz. Şifreniz tamamen siz uygun ve sizin bileceğiniz tarzda olmalıdır.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button