Skip links

Yazıcılarda Baskı Kalitesi Neden Düşük?

Yazıcılarda Baskı Kalitesi Neden Düşük?

Yazıcıların baskı kalitesi ölçü birimi DPI ile ifade edilir. Yazıcılarda baskı kalitesi neden düşük? Sorusunun cevabı, DPI değerinde yatmaktadır. DPI değeri, yazıcıdan alınan çıktıda, 1 inch=2,54 cm içerisinde bulunan piksel miktarıdır. Yazıcıda baskı kalitesinin yüksek olması için DPI biriminin de yüksek olması gerekir. Bazen DPI değerleri yüksek olmasına rağmen, çıktıların çözünürlüğü düşük olabilmekte. Bunu baskı kağıdının kalitesi, baskı yapılacak görüntünün piksel değerinin düşük olması, yazıcı ve sarf malzemelerinin düşük kalitede veya yıpranmış olması gibi etmenler etkiler.

yazıcılarda baskı kalitesini etkileyen diğer faktörler neler?

Bazen yazıcıdan kaynaklı olmayan diğer faktörler, yazıcı çözünürlüğünü olumsuz yönde etkiler. Photoshop gibi yazılımlar ile düzenlenen görüntüler DPI artırır. Buna rağmen görüntü kalitesi değişmez, görüntü pikselleri daha büyüktür. Buda görüntünün bozulmasına sebep olur. Yazıcıda buna paralel olarak etkilenir ve çıktılar bulanık, anlaşılamaz, renk taşmaları gibi sebeplere neden olur. Mürekkep püskürtmeli yazıcıda kullanılan mürekkep kalitesi de görüntüyü etkileyen bir diğer faktördür. Lazer yazıcılar sızma yapmayacağı için daha kaliteli görüntü elde edilir.

yazıcılarda dpi neden önemli?

Baskıda DPİ inç başına düşen nokta sayısıdır. DPİ değeri ne kadar yüksek olursa çözünürlükte doğru orantılı artar. DPİ ekranda 2,54 cm boyunca satıra yerleştirilecek nokta sayısı olarak değerlendirilir. Yazıcı ne kadar güçlü olursa olsun, yüksek çözünürlüklü bir görüntüyü, çıktılara kaliteli bir şekilde baskı oluşturması için DPİ değerinin yüksek olması gerekir.

yazıcılarda dpı standartları nelerdir?

Bireysel kullanımdan, profesyonel kullanımlara kadar birçok alanda yazıcılar kullanılmaktadır. DPİ değerleri yazıcı seçiminde önemli bir faktördür.

  • Düşük çözünürlüklü görüntüler 150 DPİ altında olanlardır.
  • Orta çözünürlüklü yazıcılar, 200 DPİ -300 DPİ arası çözünürlüklü olanlardır.
  • 600 DPİ ve üzeri çözünürlüklü olan yazıcılar yüksek çözünürlüklü olarak kabul edilir.

Yazıcı seçerken çözünürlüğünden şüphe duyuluyorsa, yüksek çözünürlüklü belgeyi taramak veya çıktı almak sizi doğru sonucu ulaştıracaktır.

yazıcılarda baskı kalitesi neden düşük?

Hangi Yazıcıyı Almalıyım? Yazıcıları kullanım amacı ve kullanılan sarf malzemesine göre üç kısma ayırarak inceleyebiliriz.

  • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar; Ofis ve ev ortamlarında daha az çıktı alınması için ideal yazıcılardır.
  • Lazer yazıcılar; Çok sayıda siyah baskı almak, hızlı baskı elde etmek için kullanılan yazıcılardır. Mürekkep yerine, toner kullanır. Renkli çıktı alınanları da bulunmaktadır.
  • Fotoğraf yazıcılar; Sık sık fotoğraf çıktısı alınıyorsa ideal olanıdır.

Yazıcıların fonksiyonel olanları da vardır. Tarayıcı, USB belleten okuma, ağa bağlantı sağlayan yazıcılar gibi yazıcılar ticari akışı daha kolay sağlamaktadır.

yazıcılarda baskı kalitesini nasıl artırabilirim?

Bazı yazıcılar sarf malzemesini ekonomik moda ayarlı olarak satışa sunmakta. Yazıcı ayarlarından, yazıcının öngörülen DPI ayarına getirilmesi sorunu çözebilir. Görüntü pikseli yüksek olabilir, görüntü pikselini yazıcı DPİ değerine getirilmesi gerekir. Yazıcı kafaları kirlenmiş olabilir, kitapçığında belirtilen yöntemlerle temizlenmeli. Kağıt kalitesi ve mürekkep tavsiye edilen değerlerde olmalıdır. Yazıcı tamiri hizmetimizi almak için bizimle iletişime geçin. Samsung yazıcı servisibrother yazıcı servisi ve tüm markaların tamir servisi için 7/24 bizi arayın.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button