Skip links

5 Adet RAM Test Programı

5 Adet RAM Test Programı

RAM test programları, bilgisayarın bellek sisteminin test işlemlerini gerçekleştiren programlardır. Yeni satın alınan RAM ya da yeni bir bilgisayarın RAM testini yaparak, size uygun olup olmadığını öğrenmek mümkün. En sağlıklı bilgisayar kullanımı için RAM performans ölçümleri oldukça önemlidir. Bunun için 5 adet ram test programı yer alıyor.

ram test programı kullanmak faydalı mı?

RAM test programı kullanmak oldukça faydalı olabilir. Birçok insan bilgisayarlarının veya laptoplarının performansında düşüşler yaşadığında bunun nedenini anlamak için RAM’i kontrol etmek isteyebilir. RAM test programları, bellek modüllerinin sağlığını ve performansını değerlendirmek için kullanılır. Bu programlar, bellek hatalarını tespit edebilir ve sorunlu modülleri belirleyerek gerektiğinde değiştirme işlemine yardımcı olabilir. Bu sayede bilgisayarın daha stabil çalışmasını sağlayabilir ve performansında iyileşme sağlayabilirsiniz. RAM testi yapmak için şu programları kullanabilirsiniz;

en iyi ram test programları

Bilgisayarınızda yer alan RAM’in performansını ölçmek için birçok RAM test programları yer alıyor. Bu programlar arasında en başarılı sonuçlar veren programlar ise şu şekildedir;

  • MemTest86
  • Memtest86 +
  • Windows Bellek Tanılama
  • DocMemory Bellek Tanılama

Bu programların verdiği raporlar sonucunda test başarısız olur ise, RAM değiştirilmesi gerekir.

memtest86

RAM test programları arasında ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulan programlardan biri de MemTest86. Kullanımı oldukça kolaydır. Birçok kullanıcı tarafından severek kullanılan programlardan biridir. Windows, macOS, Linux işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

memtest86 +

MemTest86 programının daha geliştirilmiş sürümüdür. Bu program da ücretsiz olarak kullanıcılar sunulmuştur. Çeşitli RAM hatalarına karşı oldukça başarılı sonuçlar veren MemTest86+ programı tercih edilebilir.

windows bellek tanılama

Microsoft tarafından kullanıcılara ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan RAM test programlarından biri de Windows Bellek Tanılama. Bu program aracılığı ile bilgisayar belleğinde herhangi bir sorun olup olmadığı kolayca tespit edilebilir. Test işlemi sonucunda bir hata bulmaz ise, RAM iyi durumdadır.

docmemory bellek tanılama

Bu RAM test programı da diğer programlara benzeyen bir programdır. Bu programın diğerlerine göre bir dezavantajı yer alıyor. Bu da, açılış disketi oluşturulması gerekmesidir. Günümüzde bilgisayarlarda disket sürücülerinin yer almaması nedeni ile CD, DVD ve USB sürücüler kullanılabilir.

geekbench

programıdır. RAM test programları arasında başarılı sonuçlar veren programlardan biri de Geekbench RAM performansını ölçmek için güvenilebilecek en iyi programlardandır. Windows, macOS, Linux işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanılabildiği gibi, aynı zamanda akıllı telefonlarda da kullanılabiliyor. Android ya da İOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlarda RAM testi yapmak mümkün. 30 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahiptir. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button