Skip links

3 Adet Pc Test Programı

3 Adet Pc Test Programı

Bilgisayarlara yeni donanımların takılması durumunda ya da yeni bir bilgisayar alındığı zaman gücünü öğrenmek için test yapmak gerekir. Test sonuçlarının yeterli olmadığı durumda, farklı özelliklere sahip donanımlar tercih edilebilir. Bilgisayar testi için, 3 adet pc test programı yer alıyor.

pc test programı işe yarar mı?

PC test programı oldukça işe yarar olabilir. Bu tür bir program sayesinde bilgisayarınızın performansını ve sağlığını kontrol edebilirsiniz. Program genellikle donanım bileşenlerini tarar, sıcaklık değerlerini kontrol eder ve hatta bazı hataları tespit edebilir. Bu şekilde sorunları önceden tespit ederek önlem alabilir veya gerekli onarımları yapabilirsiniz. Ancak unutmayın, herhangi bir programın sonuçlarına mutlaka uzman bir gözden geçirmek önemlidir. Sıraladığımız 3 tane bilgisayar test programı şunlardır;

benchmark test

Bilgisayar donanımlarının test edilmesi için benchmark test uygulanır. Bu test ile bilgisayarın performansı ölçülebilir. Daha çok yeni bir donanım alındığı zaman ya da yeni bir bilgisayar alındığı zaman bu test uygulanır. Test sonuçlarına göre donanımın ya da bilgisayarın, size uygun olup olmadığı konusunda karar verilebilir. Bilgisayar testi için kullanılabilecek programlar ise;

  • PCMark 10
  • 3DMark
  • Fresh Diagnose

Bu programlar aracılığı ile sistemin düzgün çalışıp çalışmadığı ölçülebilir.

pcmark 10

Pc test programları arasında en başarılı sonuçlar veren programlardan biridir. Bilgisayarın yaptığı birçok işlemler bu program aracılığı ile test edilebilir. Ücretsiz bir programdır. Yalnız profesyonel olarak kullanma özelliği de yer alıyor. Bu özelliği de ücretli olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu program ile bilgisayar donanımları hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

3dmark

Oyunlara yönelik testler yapan 3DMark programı, bilgisayarın yanı sıra tablet ve akıllı telefonların testi için de kullanılabiliyor. Ücretsiz temel versiyon sürümü ile bilgisayarınızı test etmeniz mümkün. Tüm Windows işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Özellikle oyun oynayan kişiler daha çok tercih ediyor.

fresh diagnose

Windows işletim sistemlerinde kullanılan bir diğer test programı da Fresh Diagnose. Bu program kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur. Bilgisayarınızın performansı hakkında bilgiler verir. Çok kapsamlı sonuçlar vermese de ekran kartının, RAM’in, sabit diskin performansları hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

en iyi benchmark test programı

Pc test programları arasında en doğru sonuçları veren program ise PassMark Performance Test. Daha çok masaüstü bilgisayar kullanıcılarının tercih ettiği bu program, grafik kartları konusunda başarılı sonuçlar veriyor. Aynı zamanda deneme sürümü ile de programı denemek mümkün. Bilgisayarın işlemci gücünü, RAM hızını, sabit disk performansını PassMark Performence Test programı ile sağlıklı bir şekilde ölçebilirsiniz. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button