Skip links

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte karşımıza çıkan telefon çeşitliliği oldukça fazladır. Binlerce telefon modeli arasından kendiniz için en doğru olanı seçmekte son derece zorlanabilirsiniz. Akıllı telefon almadan önce iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Çünkü akıllı telefon denildiğinde önünüze binlerce model gelecektir. Ürün özelliklerine göre akıllı telefon tercih etmelisiniz. Peki, akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu sorunun cevabını çok iyi bilirseniz, akıllı telefon alırken kesinlikle kararsız kalmazsınız. Alacağınız telefonun hangi özelliğinin ön planda olmasını istiyorsanız öncelikle o kritere uygun hareket etmelisiniz. Bit telefonda önem verdiğiniz en önemli özelliği ön planda tutmanız, akıllı telefon tercih ederken işinize yarar.

iyi bir telefon özellikleri nasıl olmalıdır?

“Hangi telefonu satın almalıyım?” sorusunu düşündüğünüzde, öncelikle belirli özelliklere odaklanmak isteyebilirsiniz.  İyi bir telefonda bulunması gereken özellikler arasında yüksek performansa sahip bir yonga seti gelir. iOS modelleri, entegre yonga setleri sayesinde bu konuda öne çıkar. Android tabanlı telefonlar ise çeşitlilikleri nedeniyle kullanıcılara farklı alternatifler sunar. Hızlı bir telefon size önemliyse, beğendiğiniz cep telefonu modellerini yonga setinin yanı sıra işlemcisi açısından da karşılaştırabilirsiniz. Günümüzde hem Android hem de iOS tabanlı telefonların birçoğunda sekiz çekirdekli işlemciler bulunur. Ancak çekirdek sayısı aynı olsa bile temel frekans hızları farklılık gösterebilir. Akıllı cep telefonu satın alırken, 2,84, 2,86, 3,0 ve 3,46 GHz gibi farklı frekanslarda çalışan CPU seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Temel ihtiyaçlar için bir telefon alacaksanız, 2,84 ve 2,86 GHz hızında çalışan işlemcilere sahip modeller işinizi görecektir. Ancak ağır programlar için akıcı bir deneyim isterseniz daha yüksek frekanslarda çalışan işlemcileri tercih edebilirsiniz. İyi bir telefonun özelliklerini sıralarken dayanıklılığı da göz ardı etmemek önemlidir. Darbelere karşı dayanıklı cep telefonu modelleri uzun süreli kullanım sağlar. Ayrıca sıvılara karşı dayanıklılık durumunu da dikkate almanızda fayda vardır.

ses kalitesine dikkat edin

Akıllı telefon alırken arama sesi, zil sesi ve medya sesine dikkat etmeniz gerekir. Telefonu almadan önce bu alanlarda test etmelisiniz. Ses kalitesinin iyi olması, cihazınızın yüksek ses oranına sahip olması demektir. Sesin güçlü çıkmasına önem vermeli, akıllı telefon seçerken bu hususu mutlaka göz önünde bulundurmanız gereklidir.

batarya ömrünü mutlaka araştırın

Akıllı telefonlar, son teknoloji oldukları için oldukça hızlı şarj yeme özelliğinde de sahiptirler. Bu bakımdan alacağınız telefonda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, batarya ömrüdür. Batarya ömrü hakkında uzun bir araştırma yapmalısınız. Telefonunuza sürekli şarj yeri aramak istemiyorsanız, batarya ömrü uzun olan akıllı telefonlara yönelmelisiniz.

kamera kalitesini test edin

Özel günlerinizi resmedeceğiniz bir telefona sahip olmak için kameranın kaliteli olması gerekir. Akıllı telefon alırken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar arasında kamera kalitesi de bulunmalıdır. Ön ve arka kameranın net bir şekilde fotoğraf ve video çektiğinden emin olmalısınız. Görüntü kalitesinin yüksek olması, kameranızı dilediğiniz gibi kullanabilmenizi sağlar. Akıllı telefon alırken kamerasını test etmeyi unutmayın. Aynı zamanda video çekip, kamera kalitesini daha detaylı bir şekilde inceleyin. Video çektiğinizde görüntü kadar ses kalitesine de gözlemleyin. Böylece kamerası muhteşem olan bir akıllı telefona sahip olabilirsiniz.

ekran görünümüne önem verin

Ekran kilidini açmaya gerek duymadan size gelen bildirimleri ekranda görmek istiyorsanız, bu özelliğe sahip akıllı telefonları tercih edebilirsiniz. Hemen hemen birçok telefonda bu özellik mevcuttur. Ancak kişiselleştirilebilir özelliklerin de olmasına dikkat edin. Böylece dilediğiniz zaman bildirim durumunu değiştirebilirsiniz.

güvenilir bir markanın telefonunu almaya çalışın

Aldığınız telefonun markası, kalitesini belirler. Bu bakımdan tercih edeceğiniz akıllı telefonun markasının bilindik olmasına dikkat etmelisiniz. Bilmediğiniz bir marka telefon almak, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle tercih ettiğiniz markanın herkes tarafından bilinmesi önemlidir. Telefonu bilmediğiniz bir mağazadan kesinlikle almamalısınız. Ayrıca garantili olmasına da dikkat etmeli, garantisi olmayan bir telefonu kesinlikle almamalısınız. Almaya karar verdiğiniz ürünün farklı mağazalarda fiyat karşılaştırmasını yapmalısınız. Böylece ürünü uygun fiyata alabilirsiniz. Yüksek ücrete alacağınız telefonun özellikleri de yüksek olmalıdır. Bu bakımdan telefon özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeyi unutmayın.

akıllı telefon alırken önem vermeniz gereken diğer hususlar

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Bu hususlar ise şunlardır:

  • Ekran boyutuna dikkat edin.
  • Güvenilir bir markanın telefonunu almaya çalışın.
  • Bilmediğiniz yerden telefon alışverişi yapmayın.
  • Telefonunun özellikleri ile fiyatını kıyaslayın.
  • Aynı telefonu birçok firmadan araştırın.
  • Kamera ve ses özelliklerini kontrol edin.
  • Dokunmatik hızına bakın.
  • Hafızasına önem verin.
  • Garantili olmasına dikkat edin.

Bu özellikleri dikkat alarak akıllı telefon almalısınız. Uzun ömürlü bir akıllı telefon için mutlaka araştırma yapmalı ve ona göre telefon tercihinde bulunmalısınız. Telefon tablet bilgisayar tamiri ihtiyaçlarınız için sitemize göz atabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button