Skip links

Bilgisayar Ana Kart Neden Yanar?

Bilgisayar Ana Kart Neden Yanar?

Birkaç yaygın sorun olmasına rağmen, bilgisayar ana kartlar birçok nedenden dolayı bozulabilir, hatta yanabilir. Bilgisayar ana kart arızasının en çok bilinen nedenleri arasında elektrik dalgalanmaları, fiziksel hasar veya aşırı ısınma sayılabilir. Bu tehlikelerden bazıları kaçınılmazdır ve bilgisayar modelinize bağlı olarak olasılıklar değişebilir. Neyse ki, ana kartı korumak için bazı basit adımlar var.

bilgisayar ana kart arızası belirtileri nedir?

Arızalı bir ana kart ile diğer arızalı bileşenler arasındaki farkı tespit etmek zor olabilir. Bu zorluk, bir bilgisayarın tüm bileşenlerinin ana karta takılı olması nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, ekrana görüntü aktarmada sorun yaşıyorsanız, ana kart arızalı veya ekran kartı arızalı olabilir. Bu nedenle, bilgisayarın herhangi bir parçasının arızalanması, ana kart arızasının bir işareti olabilir. Ancak, arızanın ana kart olduğuna dair bazı daha spesifik göstergeler var. Bunlar, sistemin rastgele kapanmasını, ekranda canlı bir görüntü olmadan bilgisayarın tüm bileşenlerinin açılmasını ve ana kartın yalnızca belirli bileşenlerinin çalışmasını içerir.

bilgisayar ana kart arızasının nedenleri nedir?

Bilgisayar ana kart arızalarının birçok nedeni olabilir biraz bunlardan bahsedelim;

  • Çoğu bilgisayar bileşeninde olduğu gibi, bir ana kart arızalanmasının en büyük nedenlerinden biri aşırı ısınmadır. Tüm bilgisayar bileşenleri özellikle ısıya karşı hassastır ve bazen bilgisayarın içi oldukça fazla ısınabilir. Zamanla, bu ana kartı aşındırır ve arızalanmasına neden olabilir.
  • Ana kart arızasının ikinci bir yaygın nedeni elektrik hasarıdır. Genellikle bu, yeni çevresel aygıtların kurulumu gibi bilgisayar bakımı sırasında ve bazen bilgisayarın içini temizlemek istediğimiz zaman meydana gelir. Bakım sırasında statik elektrik oluşursa, ana karta boşalarak arızaya neden olabilir.
  • Elektrik dalgalanmaları da ana kartın arızalanmasına neden olabilir. Bu genellikle bir akım koruyucu priz kullanılarak önlenir, ancak bazen aşırı gerilimler akım koruyucuyu aşıp, ana karta hasar verebilir.
  • Ana kart arızasının son yaygın nedeni fiziksel hasardır. Bu, sıvı teması veya gerçek fiziksel etki şeklinde olabilir.

Ana kartın arızalanmaması ve uzun ömürlü kullanımı için çeşitli güvenlik önlemelerini öncesinden almak çok önemlidir.

bilgisayar ana kart arızasının teşhisi nasıl yapılır?

Ana kart arızasının belirgin bir nedeni olduğunu anlamak zor olabilir. Belirli bir bileşenin arızalı olup olmadığını belirlemek için özel araçlar mevcut olsa da, hangi bileşenlerin hasar gördüğünü belirlemenin en kolay yöntemi basit bir testtir. Ancak bu, ikinci bir bilgisayara veya en azından ek bileşenlere sahip olmayı gerektirir. Bu yöntemin amacı hangi olası nedenlerin ana kart arızasına yol açabileceğini anlamaktır. Örneğin, ana kart, güç kaynağı birimi veya bağlantı kabloları olabilir. Bu durumda, güç kaynağı birimini çalıştığı bilinen başka bir sisteme takabilirsiniz ve sorun diğer devam ediyorsa, bunun nedeni güç kaynağı birimidir. Benzer şekilde, bilgisayar açılır ancak ekran görüntüsü gelmiyorsa, ekran kartını ikinci çalışan bir bilgisayara taşıyabilir ve ekran kartının bozuk olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu yöntem kusursuz olmasa da etkilidir.

bilgisayar ana kart arızası nasıl önlenir?

Ana kartın arızalanmasını engellemek veya bu ihtimali azaltmak için birkaç basit yöntem yeterli olacaktır. Bir ana kart, zamanla veya öngörülemeyen koşullar nedeniyle arızalanabilir. İlk olarak, bilgisayarın devrilmeyeceği ve üzerine sıvı dökülmeyeceği sabit bir yerde olduğundan emin olun. İkinci olarak, bilgisayarda bakım çalışması yapmadan önce topraklanmış metal bir nesneye dokunun veya antistatik bir bileklik kullanarak varsa statik elektriği boşaltın. Üçüncüsü, bazı bilgisayar üreticileri garanti süresi boyunca kullanıcıların kasayı açmasına izin vermese de, düzenli bir temizlikle ana kartı temiz ve tozsuz tutmak, çalışmaya devam etmesini sağlayabilir.

dizüstü bilgisayar ana kart arızası

Dizüstü bilgisayar ana kartları, masaüstü ana kartlarından daha fazla hasara maruz kalır. Daha temiz kalma eğiliminde olsalar da, küçük kasa nedeniyle daha fazla ısınmaya meyillidirler. Ayrıca bilgisayar düzenli olarak hareket ettirildiğinden darbeye maruz kalma olasılıkları daha yüksektir. Birçok dizüstü bilgisayarın arkasında ve altında havalandırma kanalları bulunur. Bir dizüstü bilgisayarın içini soğutmak, sınırlı alan göz önüne alındığında çok daha zor olduğundan, dizüstü bilgisayarda çalışırken bunların engellenmemiş halde kalmasını sağlamak çok önemlidir. Sayılan bütün önlemler alındığı takdirde ana kartın arıza yapması ve bunun sonunda yanma olasılığı düşmüş olacaktır.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button