Skip links

Bilgisayarım Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?

Fotokopi Makinesi En Sık Karşılaşılan Sorunlar

Fotokopi makinesi hayatımızı kolaylaştıran ve sık kullanılan teknolojik aletlerden birisidir. Belgeleri çoğaltmak için kullanılır. Birçok iş yerinde ve kurumda sık kullanılan bir alettir. Birçok farklı markası ve türü bulunur. Özellikle iş hayatında birçok işimizi kolaylaştıran bu alet 1938 yılında Chester Carlson tarafından icat edilmiştir. İcat edilen bu kopyalama cihazı bir kaç yıl sonra 1960’lı yıllarda Xerox adlı Amerikalı bir firma tarafından geliştirilmiş ve farklı özellikler eklenerek piyasaya sunulmuştur. Ülkemize gelişi ve kullanılışı da yaklaşık olarak 1976’lı yıllara dayanmaktadır.

fotokopi makinesi nedir?

Fotokopi makinesi belgeleri kopyalamaya yarayan makinedir. Tek özelliği belgeleri kopyalamak değildir. Farklı özellikleri de vardır. Fotokopi makineleri ile tarama işlemleride yapılabilir. Fotokopi makinesinde boyutlar değiştirilebilir, siyah ve beyaz olarak ayarlanabilir. Özellikler kullanılan cihaza göre farklılıklar gösterir. Bu özellikler fotokopi makinesi markasına veya boyutuna göre değişiklik gösterir.

cihazda sık karşılaşılan arızalar

Sık kullanılan bir cihaz olduğu için farkı nedenlerden dolayı arızalar meydana gelebilir. Sıklıkla meydana gelen arızalar şunlardır;

  • Kağıt sıkışması,
  • Mürekkep donması,
  • Renkli fotokopi makinelerinden alınan belgelerde renklerin soluk çıkması,
  • C7104 arızası gibi sorunlardır.

Bu sorunların bazıları kullanıcılar tarafından hemen halledilebildiği gibi profesyonel kişiler tarafından da fotokopi tamiri gerektirebilir. Cihazda meydana gelen herhangi bir sorunda müdahale edilmeden konu hakkında bilgili birinden yardım alınmalıdır. Özellikle garanti kapsamında olan cihazlara kesinlikle dışarıdan başka bir müdahale yapılmamalıdır. Bu durum cihazın daha fazla zarar görmesine veya garanti kapsamından çıkmasına neden olabilir.

kağıt sıkışması ve mürekkep donması sorunu nasıl giderilir?

Kağıt sıkışması en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Hemen müdahale yapılarak cihaz kullanılmaya devam edilebilir. Genellikle hızlı kullanım sonucu meydana gelir. Cihaz ilk fotokopiyi basmadan başka bir kağıdın işleme alınmaya çalışması ile gerçekleşir veya fotokopi çekilmesi için kağıtların yerleştirildiği kısma fazla sayıda kağıt koyulması ile meydana gelir. Mürekkep donması da sık meydana gelen başka bir sorundur. Bu sorun meydana geldiğinde belgelerde renk solması meydana gelir. Cihazın bakımlarının zamanında yapılmaması sonucu meydana geldiği için bakımlarının belirli aralıklarda yapılması gerekir.

c7104 arızası

Bu arıza çeşidi tonerin algılanmaması sonucu meydana gelir. C7104 arızası ciddi bir arızadır ve herhangi biri tarafından tamir edilemez, fotokopi tamiri için servisten yardım alınmalıdır. Tonerin algılanmaması sonucunda meydana gelir. Toner sensörünün algılanmaması ile meydana gelen bu durumun çözümü tonerin tamamen değiştirilmesi ile çözülür.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button