Bilgisayarım Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarım çok ısınıyor, bildiğin kalorifere döndü, diyerek ısınma sorunu yaşayan birçok kişi mevcut. Kış aylarında iyi olabilir fakat özellikle bunaltıcı, sıcak yaz aylarında bilgisayarımızın aşırı ısınması büyük bir problem olabilmektedir. Bilgisayar ınız aşırı ısınmadan dolayı adeta hava limanında uçak kalkıyormuş gibi sesler çıkartıyorsa durum daha da sıkıntılı olabilir. Bilgisayarın normalden fazla ısınma sorunu kendi kendine kapanmasına, donanımların zarar görmesine ve veri kaybedilmesine neden olabilir.

Bilgisayarım Neden Çok Isınıyor?

Bu sorunun oldukça basit bir cevabı var: Yetersiz soğutma. Bilgisayarlar bünyesinde çok sayıda transistör ve elektronik devre bulundururlar. Dolayısıyla ısınması çok doğal bir şeydir. Fakat çok ısınıyorsa buradaki sonunun ana kaynağını soğutma sistemlerinde aramamız gerekir. Havalandırma kanallarının, fanların aşırı tozlanmış ve tıkanmış olması, bazı durumlarda bozulmuş olması, termal macunun yenilenme zamanının gelmesi gibi durumlar soğutma problemlerinin başında gelmektedir.

Bilgisayarımın Sıcaklığını Nasıl Kontrol Edebilirim?

Çok ısınmanın olduğunu anlayabilmemiz için öncelikle çeşitli ipuçlarını bulmamız gerekir. Çok ısınan bilgisayarda odaklanmamız gereken ilk yer fanlardır. Sistemi yoracak bir uygulama dahi açık olmadan fan maksimum hızda çalışıyorsa, bu çok ısınmanın belirtilerinden biri olabilir. Diğer bir kontrol yöntemi, bilgisayarın kendi kendine kapanmasıdır. Çoğu zaman çok ısınan bilgisayar, gücü sonlandırarak ısınma probleminin önüne geçmeye çalışır. Bunun dışında sistem sıcaklığını ölçmek için bazı programlar mevcuttur. Bunlardan biri HWMonitör isimli uygulamadır. Bu uygulama sistemin kaç derece olduğu bilgisini sizinle paylaşır.

Bilgisayarımın Soğutma Sistemlerini Nasıl Temizlerim?

Çok ısınan bir bilgisayar için uygulanabilecek ücretsiz en basit yöntem soğutma sistemlerini temizlemektir. Bilgisayarınızı daha sağlıklı olabilmesi için kullanım kılavuzu ya da video rehberliği eşliğinde sökmeniz gerekiyor. Bilgisayarı kapatın, gücü kesin bilgisayarı açın ve fanları uygun malzemelerle temizleyin. Havalandırma kanalları için süpürge kullanmak daha iyi olacaktır.

Bilgisayarımdaki Çok Isınma Sorunu İçin Bazı Alternatif Çözümler Nelerdir?

Burada verilecek tavsiyeleri ikiye ayırmak gerekiyor. Bunlar;

Dizüstü Bilgisayar: Çoğu dizüstü bilgisayarın havalandırma kanalları alt kısımlarında bulunur. Bu nedenle düz ve sert bir zemin üzerine koymalısınız. Battaniye, yastık, halı veya kucağınızda kapanan bu kanallar bilgisayarın ısınmasına neden olacaktır. Diğer bir çözüm ise bir miktar para harcayarak ekstra laptop soğutucu almanız olacaktır. Masaüstü BilgisayarPc Kasanız ne kadar modern olsa da toz illaki havalandırma kanalları ve fanlar üzerinde birikecektir. Periyodik zamanlarda bir temizlik bu hava akışının kontrollü olmasını sağlayacaktır. Fakat temizlikten önce bilgisayarınızı kapatın ve vücudunuzdaki statik elektriği bıraktığınızdan emin olun. Kasanızın içindeki kabloların düzenini ayarlayın. Çoğu kullanıcı pc kasası içerisindeki kabloların zararsız olduğunu düşünse de hava akışının kontrolünü bozabiliyor. Hava akışını sağlamanı gerekiyor. Fanların doğru yöne bakması ve doğru bir şekilde kasaya takılmış olması gerekiyor. İçeri üfleyenler ve dışarıya hava üfleyen fanların eşit şekilde bulunduğuna dikkat edin.

Bilgisayarımı Yazılım Desteği İle Nasıl Soğutabilirim?

Aslında yazılımlar ile soğutma desteği büyük önem taşımaz. Ancak küçükte olsa etkili olacaktır. Bunlar;

  • Ekran parlaklığını düşürmek,
  • İşlemcinizde turbo özelliği varsa bu modu kapatmak,
  • Arka planda çalışan gereksiz performans harcayan bu uygulamaları devre dışı bırakmak,
  • İşlemci frekans hızını ve işlemci voltajını azaltmak. Fakat işlemci frekans hızını gerekli teknik bilgiye sahip değilseniz yapmamanız önerilir. Çünkü BIOS arayüzüne girmeniz gerekmektedir.

Yazılımlar ile soğutmada verilebilecek bazı tavsiyeler arasında en mantıklısı bunlardır. Özetle “bilgisayarım çok ısınıyor” diyen bir kullanıcının bu sorunu çözmek için uygulaması gereken yöntemler bu şekildedir.Call Now Button