Skip links

Bilgisayar Ekran Işığı Nasıl Açılır?

Bilgisayar Ekran Işığı Nasıl Açılır?

İşin uzmanı olan birisi için bilgisayarla ilgili tüm problemler oldukça basit bir çözüme sahipmiş gibi görünebilir. Ama uzun yıllar bilgisayar kullansa bile daha çok okumak ve yazmak için kullananlar dahil olmak üzere bilgisayar ekran ışığı nerededir bilmeyenler de çoktur. Windows işletim sistemini kullananlar için genellikle ekran ışığı otomatik olarak ayarlanır. Ama bazı durumlarda “uyarlamalı parlaklık” adı verilen bu otomatik özellik devre dışı kalır. Bu durumda bilgisayarınızı açsanız bile hiç açılmamış gibi görünebilir.

windows 10’da bilgisayar ışığı nasıl açılır?

Windows 10 işletim sistemini kullananlar bu sorunla karşılaşırsa, öncelikle Windows tuşunu basılı tutmalı ve hemen ardından q tuşuna basmalıdır. Daha sonra arama tuşuna “ayarlar” yazarak gelecek olan ayarlar bölümünü tıklamanız ve sonrasında “sistem” öğesini seçmeniz gerekiyor. Burada karşınıza “ekran parlaklığını otomatik olarak ayarla” diye bir sekme çıkacaktır. Seçeneği açmanız ya da kapamanız ve tekrar uygula diyerek aktif hale getirmeniz gerekiyor.

windows 8 için ekran ışığı

Windows 8 kullananlar ise parmağıyla ekranın sağ bölümünde yer alan “ayarlar” bölümüne gelmelidir. Bundan sonra ise gelmeniz gereken yer “bilgisayar ayarlarını değiştir” olmalıdır. Ardından “bilgisayar ve cihazlar” bölümüne, oradan da “güç ve uyku” sekmesine dokunmalısınız. Hemen karşınıza ekranın üst bölümünde bir parlaklık ayarlama bölümü gelecektir. Bu bölümden uygulamalı parlaklığı iptal etmek için kapalı konumunu tıklamalısınız.

klasik windows sistemini kullananlar için ekran parlaklığını ayarlama

Halen eski Windows sürümünü kullananlar için ekran ışığını bulmak için denetim masasına gelmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızın başlat düğmesini tıkladıktan sonra bu bölümü aratın ya da karşınıza çıkınca tıklayın. Daha sonra “donanım ve ses” ardından da “plan ayarlarını değiştir” bölümlerine geçmeniz gerekiyor. “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” bölümünü gördükten sonra da buradaki ayarları görüntülemek için ekranın hemen yanındaki + bölümüne dokunmalısınız. Bulmanız gereken bölüm yine “uyarlamalı parlaklığı etkinleştir”. Burayı kapalı hale getirirseniz bilgisayar ekran ışığı ile sorun yaşamazsınız. Karanlık ekranı düzeltmek için ayarlama yapmak aslında çok zor değildir. Ama bilgisayarınızın işletim sistemine göre farklı adımlar izlemeniz gerekebilir. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button