Skip links

Bilgisayar Kasası Neden Bozulur?

Bilgisayar Kasası Neden Bozulur?

Bilgisayar günlük işlerimizi kolaylaştıran, bazen yazı yazmamızı sağlayan bazen de mailler atmamızı sağlayan, bunun yanı sıra pek çok işlem yapılabilen teknolojik bir alettir. Bilgisayarı kullanırken birçok hasar ve sorun meydana gelebilir. Başta bilgisayar kasası bozulmaları geliyor. Diğer sorunlar şöyle sıralanabilir;

  • Bilgisayar çökebilir.
  • Ekran tamamen gidebilir.
  • PC çökebilir.
  • Ana kartta bir sorun olabilir.

Bunlar gibi pek çok sebepten ötürü bilgisayar çalışamayabilir. Ancak tamir edilmesi durumunda bilgisayar eski konumuna gelir ve çalışır.

bilgisayar nasıl ortamlarda kullanılmalıdır?

Aşırı sıcak olmayan ortamlarda bilgisayar kullanılmalıdır. Direkt olarak güneşe maruz kalınmamalı. Kalorifer ya da herhangi bir ısıtma cihazı varsa bunlardan uzak bir yerde kullanılmalıdır. Bilgisayarınızı sabitleyin. Böylelikle yüksek ısıdan korumuş olunur. Diz üstü bilgisayarları da sabit yerde kullanın.

bilgisayarların kasası nasıl kullanılmalı

Bilgisayarların kasasında hava delikleri bulunmakta. Bu hava deliklerinin kapanmamasına özen gösterilmesi gerekiyor.

masa üstü bilgisayarların kullanımı ve kasalar

Modern çağda her ne kadar laptop, tablet, cep telefonları kullanılsa da, birçok programı aynı anda kullanmak zorunda kalan, büyük şirketler gibi masa üstü bilgisayarlar tercih edilir. Bu bilgisayarların bütün donanımlarını koruyan kutucuğun adı ise bilgisayar kasasıdır. Bilgisayar kasası; cdrom, ses kartı, ana kart, işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, disket sürücüsü gibi bütün parçaları dış taraftan gelebilecek fiziksel darbelere karşı korur.

kasalarda güç kaynağının önemi

İlk önceleri slim adı verilen yatık kasalar kullanılırdı. Gelişen ve yenilenen teknoloji ile birlikte dik kasalar kullanılmaya başlanıyor. Kasa için ve bilgisayar için en önemli özellik ise güç kaynağının olmasıdır. Güç kaynağı gelen elektriği bilgisayarın kullanabileceği voltajda ayarlaması görevini üstlenmektedir. Elektrik kesintileri meydana geldiğinde ya da voltaj gücünde dalgalanmalar olduğunda dalgalanmaların, bilgisayara zarar vermemesi açısından kesintisiz güç kaynakları kullanılmalıdır.

bilgisayar kasası nasıl çalışır?

Bilgisayar kasasının içinde yer alan iki tür bağlantı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, grup bağlantılarıdır. Bu bağlantı sayesinde güç kaynağından çıkan enerjinin taşınması sağlanmış olur. İkinci grup bağlantısı ise, bir birimden diğer birime veri taşınmasına yardımcı olan led ve kablo bağlantılarıdır. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button