Skip links

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayarın sistemine ve donanım özelliklerine bilgisayar üzerinden erişmek mümkündür. Fakat bir o insana bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır konusunda pek fazla bilgisini bulunmamaktadır. Bir bilgisayarın Özelliklerine bakmak için 5 farklı yönden bulunur. Bunlar;

  • Bilgisayar üzerinden bilgisayar özelliklerine erişmek
  • Ayarlar üzerinden bilgisayar özelliklerine erişmek
  • Sistem üzerinden bilgisayar özelliklerine erişmek
  • Komut istemi üzerinden bilgisayar özelliklerine erişme
  • Program üzerinden bilgisayar özelliklerine erişme

Bunlar bilgisayar Özelliklerine bakmanız için ipuçlarıdır.

bilgisayardan özelliklere erişme

Bilgisayar özellikleri için öncelikle masaüstünde bulunan bilgisayarın bölümü açılmalıdır. Açılan sayfada yüklü bellek, işlemci, bilgisayar adı ve donanım gibi konularla alakalı bir sayfa çıkar. Aynı zamanda bu sayfa sayesinde Windows’u orijinal olup olmadığı da belli olur.

ayarlardan bilgisayar özelliklerine bakma

Windows 10 sistemi ile insanlar bilgisayar Özelliklerine erişebilir. Ayarlar kısmına girip oradan sistem ve hakkında bölümlerine tıklayarak açılan sayfada bilgisayar verileri yer alır. Oradan özelliklere bakılabilir.

​​​​​sistemden bilgisayar özelliklerine bakma

Bilgisayar özelliklerine bakmak isteyen bir kişi bir diğer yol olan sistem üzerinden bilgisayar özelliklerine bakma yolunu seçebilir. Windows 10 işletim sisteminde bulunan arama kısmına sistem bilgileri yazılarak karşınıza çıkan sayfada raporlara ulaşmanız mümkündür. Açılış ekranında sistem bilgisi ile alakalı özet yer alır. Sonrasında ise daha detaylı bilgiler alınabilir. Aynı zamanda ekranda dışa aktarma seçeneği bulunur. Bu seçenek ile de bilgisayarın özellikleri kolaylıkla kaydedilebilir.

komut istemi ile bilgisayar özelliklerine erişmek

Bilgisayar özelliklerine erişebilmek için uygulanacak en son yöntem ise komut istemidir. Arama kısmına CMD yazıp erişim sağlanabilir. Bilgisayar özellikleri için ise systeminfo komutu kullanılır. Bu sayede sistem sizlere bilgisayar özellikleri hakkında detaylı bilgiler sunacaktır. Bilgisayarın özelliklerini bilmek size her zaman avantaj sağlanır. Bilgisayar alırken veya satarken bu bilgiler çok fazla işinize yarayacaktır. Müşteriye bilgisayarınızı satarken daha net bir ifade ile bilgisayarınızı doğru bir şekilde anlatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey bu yöntemlerden sadece birini uygulayarak bilgisayar hakkında bütün bilgilere anında ulaşmaktır. Bilgisayar özellikleri net bir şekilde bilinirse bilgisayar alım ve satımlarında daha avantajlı bir durumda olursunuz.

program ile bilgisayar özelliklerine bakma

PC  özelliklerine bakmak için ekstra programlar kullanılabilir. Bu programlardan bir tanesi speccy ile bilgisayarınızın özelliklerine bakabilirsiniz. PC özelliklerinizi bilmeniz her daim önemlidir. PC özelliklerinden önemli olan unsurdan biri de bilgisayarınızın satışını yaparken özellikleri kullanıcının anlayacağı şekilde sıralayabilirsiniz. Bilgisayarınızın özelliklerini bilmenizin avantajlarından biri de yetersiz kalan parçanın değişeceğini bu sayede bilebilirsiniz. Bilgisayar özelliklerini bilmeniz bilgisayara ne güçte yükleme yapacağınızı da bilmenizi sağlar. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button