Skip links

Hoparlörden Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Hoparlörden Ses Gelmiyor Ne Yapabilirim?

Bilgisayarınızı başlattınız. Ama hoparlörden ses gelmiyor. Oturum açtığınızda açılış sesi yok veya videolarınıza eşlik eden ses olmayabilir. Sorun nedir? Ses ayarlarıyla veya hoparlörlerin kendisinde bir sorun olabilir. Kulaklık kullanıyorsanız, nedeni bu olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapılabilecek birkaç çözüm mevcut.

sesi kapattınız mı?

Bazen bilgisayarımızın yanlışlıkla sesini kapatabiliriz. Bu, yalnızca yanlış tuşa veya klavye kısa yoluna basarak kolayca gerçekleşebilir. Sistem sesini çok fazla düşürerek bile olabilir. Sesi açmak için bir ses veya video dosyası oynatarak başlayın. Bu, seste bir sorun olup olmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Sonra, klavyenizdeki sessiz tuşunu bulun ve ona dokunun.

hoparlör girişini kontrol edin

Ardından, bilgisayarınızdaki hoparlör girişini kontrol edin (dizüstü bilgisayar genellikle kendi sesine sahiptir). Bilgisayarınızda kullandığınız kablolu kulaklık veya hoparlörler bilgisayara geleneksel bir 3,5 mm jack ile bağlanacaktır. Bu, ses çıkış soketine bağlanmalıdır.

gücü kontrol etmeyi deneyin

Harici bir hoparlörünüz varsa, onun açık olduğundan emin olmalısınız. Küçük bir kırmızı veya yeşil LED ışık, hoparlörlerin güç aldığını göstergesidir. Prize bağlı olduklarından da emin olun.

hdmı sesinin seçildiğini onaylayın

Bazı HD monitörler, HDMI kablosu üzerinden sesi desteklemeyebilir. Bu nedenle, ses oynatmayan bir HDMI monitör kullanıyorsunuz demektir. Bu durumda bilgisayardan monitöre bir ses kablosu bağlayarak ses jack’ının monitörün ses giriş bağlantı noktasına bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca ayarlardan HDMI sesinin onaylanmış olduğunu kontrol etmelisiniz. Dijital HDMI çıkış aygıtı seçeneğini göreceksiniz. Bunu seçin ve “Varsayılan Olarak Ayarla” deyin.

ses aygıt sürücülerinizi kontrol edin

Bazen sorun sürücü güncellemesinin yapılmamasından kaynaklanabilir. Ses sürücünüze aygıt yöneticisi ile ulaşabilirsiniz. Başlat simgesini seçerek aygıt yöneticisi, ses, video ve oyun denetleyicilerini açın, sonra mevcut ses cihazınızı tanımlayın. Aygıta sağ tıklyıp ve sürücüyü güncelle öğesini seçmelisiniz. Güncellenmiş sürücü daha sonra yüklenmelidir. Bir usb kulaklık veya usb ses kartı kullanmanız durumunda, sürücüleri güncellemek için aynı düzeltmeyi kullanabilirsiniz.

monitörün hoparlörlerünü kontrol edin

Günümüzde birçok monitör dahili hoparlörlerle birlikte gelir. Öncelikle böyle bir hoparlörünüz var mı bir bakın. Sonra monitörde yer alan düğmelerden ses seviyesi tuşunu kullanarak veya ayarlar aracılığıyla ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

ses sürücüsü güncelleme

 1. Aygıt Yöneticisi uygulamasını açmak için arama çubuğuna “Aygıt Yöneticisi” yazın ve enter tuşuna basın.
 2. Ses, video ve oyun denetleyicileri sekmesini genişletin.
 3. Sürücüyü güncelleştirmek için ses sürücüsüne sağ tıklayın ve “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğini seçin.
 4. “Sürücüleri Otomatik Olarak Ara” düğmesine tıklayın. Eğer “Cihazınız için en iyi sürücüler zaten yüklü” mesajını alırsanız, bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 5. Ses sürücüsünün üzerine sağ tıklayın ve “Cihazı Kaldır” seçeneğini seçin.
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows otomatik olarak ses sürücüsünü yeniden kuracaktır.

Eğer ses sorununu çözmek için ses sürücüsünün ayarlarını değiştirmek yeterli olmuyorsa, ses sürücünüzü otomatik olarak güncellemek sorunu çözebilir. Eğer mevcut sürüm en güncel ise, resmi web sitesinden en yeni sürümü indirebilir ve manuel olarak kurabilirsiniz. Bununla birlikte, Aygıt Yöneticisi’nden mevcut sürücüyü kaldırarak ve bilgisayarı yeniden başlatarak Windows’un eksik sürücüyü algılayıp en güncel sürümünü otomatik olarak kurmasını sağlamak daha güvenli ve basit bir yöntemdir. Özellikle Windows bilgisayarlarda temiz kurulumlar birçok sorunu çözmede etkilidir.

ses aygıtını değiştirerek sorunu çözün

Bilgisayarınızı servise götürmeden önce denemeniz gereken yöntemlerden birisi de ses aygıtını değiştirerek sorunu çözme yoludur. Ses aygıtı şu yöntemlerle değiştirilebilir;

 • Görev çubuğuna gelerek karşınıza çıkan ses simgesine sağ tıklayın.
 • Buradan ses efekti seçeneğine basın.
 • Açılan kayıttan yürüt sekmesini tıklayın.
 • Çıkan listeden varsayılan ses yürütme aygıtını değiştirin.

Notebook bilgisayarınızın hoparlörleri düzgün çalışmasına rağmen bazen ses duyamayabilirsiniz. Bu durum daha çok üzerinde ses çıkışı yer almayan ekranlarda veya bir USB ses cihazı bağlandığında görülebiliyor. Bu yüzden sesler farklı noktalara dağılabiliyor. Yukarıdaki yöntemleri uyguladığınızda sorunu çözebilirsiniz.

sistem dosyalarının bozulması

Anlatılan bütün işlemleri yaptığınız halde hala hoparlörden ses gelmiyor ise sorun sistemdeki dosyaların bozulmuş olması olabilir. Durumun böyle olup olmadığını anlamak için SFC taramasını çalıştırın ve bozuk sistem dosyalarını tarayın.

 • Başlat menüsü arama çubuğuna komut istemi yazın ve seçin.
 • Şimdi sfc/scannow yazın ve Enter’e basın

SFC sistemi tarayacak ve bulduğu hataları düzeltecektir. Sistem dosyalarında meydana gelmiş bir bozulma sorunu var ise, bu yapılan taramanın soncunda giderilmesi gerekir.

hoparlörden hala ses gelmiyor

Anlatılan tüm uygulamaları ve çözüm önerilerini yerine getirdiniz ama hala hoparlörden ses gelmiyor. Bu durumda yeni bir hoparlör almanızın zamanı gelmiş. Bilgisayar Tamiri için bizimle iletişime geçin. Bilgisayar Hoparlör Tamiri için bizi arayın.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button