Skip links

Bilgisayarınıza Format Atma Yöntemleri

Bilgisayarınıza Format Atma Yöntemleri

Kullanıcıları tarafından uzun süredir kullanılan bilgisayarlar zamanla sistem yazılımları, çeşitli dosyaların bozulması, zararlı yazılımların bilgisayara yüklenmesi ve benzeri nedenlere bağlı olarak performans düşüklüğü yaşar. Bu gibi durumlardan kurtulabilmek için bilgisayara format atmak gerekir. Bilgisayarınıza format atma yöntemleri sınırlı olmakla birlikte, lisanslı yazılımın indirilmesi tavsiye edilir. Windows 10 işletim sistemini kullanılan bilgisayarlara format atma işlemine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar içerisinde yer alan en önemli etmen format atma işleminin tüm bilgileri silmesi yönündedir. Bu nedenle kullanıcıların format işlemine başlamadan önce önemli bilgi ve belgelerini bulut içerisine yedeklemeleri gerekir. Peki, Bilgisayarınıza Format Atma Yöntemleri Nelerdir?

bilgisayara format atma nasıl yapılır?

Windows 10 ya da daha eski sürümdeki bilgisayar kullanımlarında işletim sistemine ait olan yazılımın indirilmesi gerekir. Bilgisayara format atmak için takip edilecek adımlar;

  • Windows 10 ISO dosyasının ya da daha eski sürümlerdeki ISO dosyasının indirilmesi
  • İndirilen dosyanın bilgisayarın harici belleğine yazdırılması
  • Bilgisayarın kapatılarak BIOS modunda yeniden başlatılması
  • Kurulum işlemlerinin tamamlanması şeklindedir.

Bu adımların takip edilmesi sonucunda bilgisayara başarılı bir şekilde format atılır ve zararlı yazılımlardan arındırılır. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemine sahip olan cihazlarda da bu yöntemler üzerinden format atabilmek mümkün olur. Bilgisayara format atmak tüm bilgilerin fabrika ayarlarına dönmesi anlamına gelir.

bilgisayara format atmak için gerekenler

Bilgisayara format atma işlemine başlamadan önce sistem gereksinimlerinin kullanıcı tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Format işlemi öncesi;

  • Minimum 8 GB kapasiteli USB bellek
  • Ön yükleme medya oluşturma aracı
  • Windows 10, 8 ya da 7 ISO dosyasına ihtiyaç duyulur.

Windows’un üretici firması olan Microsoft’un resmi web sitesi üzerinden Windows 10, 8 ya da 7 ISO dosyası temin edilebilir. Bu dosyalar işletim sisteminin temel ihtiyacı olan tüm gereksinimleri içerisinde barındırır. Başka site ya da başka kaynaklardan indirme işlemi yapmak bilgisayarın daha fazla zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle Microsoft’un resmi web sitesinden indirme işleminin yapılması tavsiye edilir.

format dosyasını yükleme

Microsoft’un resmi web sitesi üzerinden erişim sağlanmış olan Windows 10, 8 ya da 7 işletim sisteminin ISO dosyasının indirilmesi sonrasında yükleme adımına geçilmelidir. Dosya bilgisayara indirildikten sonra minimum 8 GB kapasiteli USB belleğe yazdırılması gerekir.

Yazdırma işleminin tamamlanması ile beraber bilgisayar kapatılmalıdır. Bellek bilgisayara takılı bir şekilde BIOS modunda yeniden başlatılır ve kişiselleştirilmiş yükleme adımları takip edilir. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından bilgisayar açılır ve fabrika ayarlarına dönmüş bir şekilde kullanılabilir.

Bilgisayarların performans düşüklüğündeki en büyük etmen güvenilir olmayan kaynaklardan indirilen dosyalardır. Bu nedenle indirilen dosyaların güvenilirliği konusunda dikkatli olmak gerekir. Antivirüs programlarının kullanımı bu noktada büyük önem taşır.

format işleminin yararları

Sistem yazılımları zarar gören ve performans düşüklüğü yaşayan bilgisayarlara format atmak, fabrika ayarlarına geri dönüş sağlamak açısından büyük bir avantaj oluşturur. Bilgisayarın format işlemi işletim sistemini doğrudan olumlu bir şekilde etkilerken, fiziki temizlik de performans kaybının önlenmesi açısından önemlidir. Belirli aralıklarla bilgisayar üzerinde fiziki temizlik yapmak ve tozdan arındırmak, performans kaybı yaşamanızın önüne geçer.

Format atma işlemi bilgisayarınızı ilk aldığınız zamanki ayarlarına geri döndürür ve eski hızını da geri getirir. Bu nedenle bilgisayar üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu söylenebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli etmen ISO dosyasının farklı kaynaklardan indirilmemesidir. Microsoft’un resmi yazılımı olan ISO dosyası, kendi web sitesinde yer alır.

Bilgisayar teknik servisi, bilgisayar bakım hakkında teknik destek almak için  sitemize göz atabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button