Skip links

Dokümanları Pdf’e Programsız Dönüştürme

Dokümanları Pdf’e Programsız Dönüştürme

Portable Document Format yani kısaca PDF, dokümanları çevrimiçi ve çevrimdışı olacak biçimde depo etmek adına mühim bir klasör şeklidir. Bu klasör şekli; kelime dokümanlarını, EXCEL belgelerini, görüntüleri ve internet sayfalarını depo etmek maksatlı kullanılabilmektedir. PDF belge çevirici, PDF JPG çevirici ve bunun gibi gereçler çevrimiçi uygulanılabilir bir sürü masraf içermeyen sözcük mevcuttur. Dokümanları PDF’e Programsız Dönüştürme işlemi ile alakalı bütün ayrıntılar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu işlemler, belgeyi Portable Document Format (PDF) yani taşınabilir belge biçimine dönüştürmek adına kullanılabilmektedir. Bu süratli öğretici makalede, belge sözcüğünü, Joint Photographic Experts Group (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) yani JPG veya başka formattaki dosyaları PDF haline getirmenin birtakım kolay yöntemleri vardır. PDF çevirici gereçleri kullanmaksızın dosyaları PDF haline getirmenin değişik yöntemleri nelerdir? Dosyayı PDF haline getirmek adına yazdırma aygıtı yani Print Tool, internet tarayıcısı ya da Google Drive dosya depolama hizmeti kullanılabilmektedir. Bu metotlar çevrimiçi bir şekilde PDF çevirme bilgisayar programı kullanmaya nispeten daha basit olmaktadır.

dosyayı, yazdırma aygıtı (print tool) ile pdf biçimine dönüştürme

Dosyayı, Windows yerleşmiş Yazdırma Aygıtını çalıştırarak PDF biçimine dönüştürülebilmektedir. Bu işlem, rastgele bir belgeyi PDF biçimine çevirmenin en basit ve pratik yöntemidir. Bir dokümanı dönüştürmek adına yapılması gerekli olan tek şey mevcut yazıcı cihazının irtibatını kesmek ve bilgisayar üzerinden bir dikte buyruğu vermektir. Bu işlem klavye üzerinden CTRL ve P tuşlarına basılarak yapılabilmektedir.

 • İlk etapta, PDF haline dönüştürme arzusunda olunan dokümanın (kelime, EXCEL ya da görsel dosya) açılması gerekmektedir
 • Daha sonra araç çubuğu kısmından yazdırma sembolüne tıklanması veyahut klavyeden CTRL+P tuşlarına basılması gerekmektedir.
 • Yazıcının (bağlıysa) ilişiğinin kesildiğinden emin olunmalıdır. Bağlı tutulursa, dosyayı PDF şeklinde kaydetme aşamasında birtakım problemlerle karşılaşılabilmektedir.
 • Sonrasında ise, ‘İsim’ unsurunun önünde yer alan alt ok işaretine tıklanmalı ve bunun da akabinde PDF biçiminde Microsoft Yazdır opsiyonu seçilmelidir.
 • Hemen ardından, onay anlamındaki Tamam butonuna tıklanmalıdır.

Arkasından gelen basamakta, dosyaya bir isim verilmesi ve kaydedilmek istenen konumun seçilmesi talep edilmektedir.

dosyayı internet tarayıcısı üzerinden pdf biçimine dönüştürme

Belgeleri PDF şeklinde not etmenin bu metodu, ilk teknikle büyük benzerlik göstermektedir. Öncelikli olarak, bir sözcük dosyasını PDF biçimine dönüştürme işleminden bahsettik. Bu kez JPG formatındaki bir dosyayı PDF biçimine dönüştürme işleminden bahsedeceğiz.

 • Bir dokümanın üzerine, o dokümanı açmadan yalnızca farenin sağ imleciyle tıklanmalı (WORD, JPEG ya da EXCEL), arkasından fare Beraber aç opsiyonunun üstüne getirilmeli ve bunun da ardından liste opsiyonlarından kullanılmakta olan tarayıcıya basılmalıdır.
 • Yazıcının bağlantısı koparılmalı ve peşi sıra tarayıcının sağ yukarı kornerinde görünen üç nokta sembolüne tıklanmalı ya da klavyeden CTRL+P tuşlarına basılmalıdır.
 • Değiştir butonuna bastıktan sonra PDF Olarak Kaydet opsiyonu seçilmelidir.

Son adımda, belgeyi PDF biçiminde kaydetmek adına Kaydet butonuna basılmalıdır.

dosyayı google drive aracılığıyla pdf biçimine dönüştürme

Google Drive, Google eliyle şekillendirilen bedava belge depolama servisidir.

 • G-Mail hesabı kullanılarak Google Drive hesabına erişim sağlanmalıdır. Hemen arkasından Yeni seçeneğine tıklanmalıdır.
 • ‘Doküman Yükleme opsiyonu seçilmelidir.
 • Peşi sıra doküman (PDF şeklinde kaydedilmek istenen) yüklenmelidir.
 • Bunu müteakip doküman Sürücüm kısmının aşağısında görülebilmektedir. Dokümanı açmak adına üzerine fare yardımıyla çift tıklanması gerekmektedir.

Dosya’ ya basılmalı, arkası sıra Farklı indir opsiyonunun üzerine getirilmeli ve bunu takiben PDF dosyasına tıklanmalıdır. Seçeneğe bastıktan sonra doküman bilgisayara PDF biçiminde yüklenecektir. Evinizde veya firmanızda yazıcı tamiri ve yazıcı servisi ihtiyacınız varsa firmamızdan destek alabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button