Skip links

En Sık Karşılaşılan Yazıcı Hata Kodları, Öneriler

En Sık Karşılaşılan Yazıcı Hata Kodları, Öneriler

Yazıcıların kullanımları sırasında anlık şekilde bazı hatalar ile karşı karşıya gelinmesi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ekranda yanan ışığın ne anlama geldiği veya hangi hata kodunun ne anlatmak istediği bilinmelidir. Yazıcı Hata Kodları bilinmesi halinde hemen sorunun giderilmesi için gereken adımların atılması sağlanır. Yazıcının marka ve modeline bağlı şekilde değişkenlik göstermesine karşılık genel anlamda benzer hata kodlarının olduğunu söylemek gerekir. Temelde çok fazla hata kodu yoktur ve olanların çözümlerinde de belli adımları takip etmek gerekir. Çözüm olmadığında teknik destek alınması kaçınılmazdır.

error13 paper jam hatası

Yazıcı hata kodları içerisinde en çok karşılaşılanlardan birisidir. Kağıt sıkışması anlamına gelen hatadır. Bu sorun ekranda belirdiğinde kağıtların çıkış yolunda meydana gelen bir sıkışma olduğu anlaşılmalıdır. Belge girişte, kağıt yolunda veya çıkışta sıkışabilir. Çıktı almak üzere yolladığınız kağıt tepsiden hiç çıkmıyorsa kağıt patenini de kontrol etmek önerilir. Olağandışı bir durum olmaması halinde yapılması gerekenler şu şekilde olacaktır:

  • ADF yani otomatik belge besleyici de kalan kağıtları çıkarmalısınız,
  • Kapak açılmalıdır,
  • Belgeyi yavaşça çekerek ve yırtmadan çıkarmayı denemelisiniz,
  • Ardından kapağı kapatmalısınız,
  • Elinizde fazladan kağıt olması halinde ADF’ye geri yükleme yapabilirsiniz.

Bu sayede yazıcının yeniden yazmaya başlamasını sağlamanız mümkün olur. Kağıdın sıkışmasını önlemek için kağıtların farklı olmasını ve farklı olması halinde belge camı kullanılmasını sağlamalısınız. Tüm adımları takip etmenize rağmen sorunu çözemediyseniz Tuzla Yazıcı Servisi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

error 14 no ep cartridge hatası

Hatanın anlamı kartuşun olmaması şeklinde çevrilir. Kartuş yazıcıdan çıktı almanız için gerekli olan yazı mürekkebidir. Bunun olmaması yazıcının basım yapması olanaksız bir hale getirir. Bu durumda kartuşun bitip bitmediğini anlamak için yerine düzgünce takılı olduğundan emin olmalısınız. Bazen tonerin takılı olduğu yerde bulunan tırnakla alakalı sorun olması da bu hatanın oluşmasına neden olabilir. Kartuşun boşalması halinde yerine yenisinin takılması da gerekir. Ayrıca güç kartı yüksek voltaj sorunu nedeniyle yanmış da olabilir. Kontrol ederek hatayı bulmalısınız.

error16 toner low hatası

Diğer toner arızasında kontrol edilenlerin tamamı tonerin bitmesi olasılığı dışında meydana gelebilecek hataları kapsar. Ama bu hata doğrudan tonerin azaldığını anlatır. Bu durumda yakın zamanda biteceğini anlamak veya yazıcının basım yaparken bir sorunla karşı karşıya kaldığını anlamak mümkündür. En fazla 50 veya 100 sayfa sonunda bitmesi olasılığı olacağından yedeğini almanız önerilir. Aksi durumda silik bir yazı ile basım alabilirsiniz. Her olasılığa karşılık tonerin bağlantı noktalarını da kontrol etmelisiniz.

error18 mıo not ready hatası

Yazıcının bazım işlemleri için hazır olmadığını anlatan hatadır. İlk ve en sık karşılaşılan olasılıkların başında yazıcı ve bilgisayar arasında bağlantı eksikliği olduğu gelir. Bu bağlantı eksikliği yazıcının yazmak için yeterli şekilde performans göstermesine engel olur. MIO yani jet direkt yerine tam anlamıyla takılmamış olabileceği gibi bozuk da olabilir. Aynı yazıcı kartını kullanan başka bir yazıcı olduğunda değişiklik denemesi yapmalısınız. Sorunu anlamanızı kolaylaştıracaktır.

error20 memory overflow hatası

Yetersiz hafıza olarak bilinen hatadır. Yazıcının ayarlanan veya sahip olunan hafızası çıktı almak için yollanan belgeden küçük olabilir. Böyle bir durum olması halinde hafıza yetersiz kalacaktır. Kullanıcıların bu sorun karşısında yapması gereken birkaç işlem vardır. Bunların ilki çıktıyı iptal ederek birkaç kez işlem yaparak çıktı alabilir. Diğer seçenek ise yazıcının dpi ni düşürmektir. Ram alarak yazıcının hafızasını güçlendirmek de önerilir. Sürekli ve uzun alan gerektiren çıktıların alınması gerektiğinde bu yola başvurmak daha etkili sonuç alınmasına olanak tanıyacaktır. Kullanım durumuna göre değerlendirme yapılması önerilir. Yazıcı hatalarının çözümlerini denemenize rağmen çözüme ulaşamadıysanız firmamızdan Tuzla Yazıcı Tamiri hizmeti almanızı öneririz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. HP Yazıcı Servisi ve OKI Yazıcı Servisi hizmetlerimizden ekonomik fiyatlar ile yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button