Skip links

İhtiyaca Uygun Sunucu (Server) Nasıl Seçilir?

İhtiyaca Uygun Sunucu (Server) Nasıl Seçilir?

İhtiyaca Uygun Sunucu (Server) Nasıl Seçilir? Sunucular bağlantı kurularak sayısız bilgisayar arasında ağ kurulmasını sağlar. Kurumsal veya çok çalışan şirketler kadar internet alanında çalışmak durumunda olanların da server seçiminde dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Nasıl kullanılacağı, kaç kişinin kullanımında olacağı, hafıza ve depolama işlemleri, yazılımların neler olacağı veya yedek depolama gereksinimi olup olmayacağı gibi detaylar karar vermek için gereken ana detaylardır. Bahsedilen unsurlarla alakalı bir not çizelgesi oluşturmak seçim yaparken ihtiyacınız olanı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Yapmak istediklerinin listesini oluştur

Server ile neler yapılacağının belirlenmesi gerekir. Bağlantı kurulan bilgisayarların kullanım amacı, nasıl kullanılacağı veya diğer yapılacakların tamamını bilmeniz önemlidir. Sadece çağrılara cevap verilen ve not alınan bir işletmede yapılacak işlemler aynı gibi görünse de depolama konusunda ek alan gereksinimi oldukça fazla olur. Gereken soruları sorarak alınacak cevaplara göre hareket etmelisiniz.

Kullanıcı sayısını belirle

Server için önemli olanlardan bir tanesi de kullanıcıların sayısıdır. Kaldırabileceğinden daha fazla yoğunluk veya kullanıcı diğer kullanıcıların da sorun yaşamasına neden olur. Bağlantı kopmaları, ortak alanlara ulaşımda yaşanan sorunlar başlıca sıkıntılar olabilir. En başından seçim yaparken kullanıcıların sayısını net veya tahmini şekilde ele almak önemlidir. Buna uygun bir güçte server bulunması adına en önemli detayların başında gelir.

Şirket içinde mi kullanılacak dışarıdan erişim var mı not al

Server için kullanım durumu birçok konuda belirleyicidir. Şirket yoğunluğu kullanıcıların sayısı kadar yoğunluk miktarına göre de değişim gösterir. Ek olarak dışarıdan bağlanma veya kullanma olması serverin daha geniş seçilmesi anlamına gelecektir. Şirket içinde sınırlı kalıp kalmayacağı veya dış kullanım seçeneği konuyla alakalı kararın verilmesinde son derece önemlidir. Oluşturulacak listeye eklenmelidir.

Üzerinde kullanılacak yazılımların işletim sistemi uyumluluğunu not al

Server vasıtası ile ortak kullanım sağlanacak olan yazılımların neler olduğuna bakılmalıdır. Çünkü yazılımların bağlantı kurulacak olan bilgisayara ve işletim sistemine uyumlu olmaması halinde server seçimi daha kapsamlı olmalıdır. Bir başka seçenek ise bilgisayarların işletim sistemlerini genişletmek olabilir. Kullanıcıların yazılımlarının ne kadar alan kaplayacaklarını bilmek de tercihlerinizi şekillendirir.

İşlemci sayısı ve ram miktarını belirle

Yine çalışma durumlarına göre işlemcinin kaç tane olması gerektiğine veya ram genişliğine bakmak da önerilir. İşlemcinin olması gerekenden daha az performans ile çalışması alınacak verimin büyük oranda düşmesine ve kullanıcıların daha yavaş hizmet almasına neden olur. Gerekli olmadığı halde yüksek ram ve işletim sistemi ise gereksiz kullanım veya maliyet demektir. Bundan dolayı seçimlerinizi ihtiyaçlarınıza göre belirlemelisiniz. Bütçenizin dışına çıkarak uygun olmayan server temin etmeye çalışabilirsiniz.

Depolama alanı için veri boyutunu tahmin et

Server kullanımında depolama kişisel şekilde kullanımdan daha fazla gereklilik oluşturur. Çünkü farklı bağlantıların kurulması ve ortak alanlarda veri depolanması gerekir. Server da yeteri kadar alan olmaması kişisel bilgisayarlarınızdaki çalışma mantığında olduğu gibi yavaşlama veya istenen komutların yerine getirilmemesi sorununu doğurur. Kullanıcıların nasıl depolama yapacağı veya ne kadar verinin depolanmasının gerekli olduğu tarzındaki soruların cevaplarına doğru cevaplar aranmalıdır.

Sunucu üstü yedekleme ve uzak yedeklemeyi planla

Sunucunun depolama alanına ihtiyacı olacağından emin olduğunuzda sunucunun haricinde bir depolama alanı elde etmek daha makul bir çözüm olabilir. Uzaktan yedekleme de bu konuda işinize yarayacaktır. Verilere uzaktan erişim imkanı da verir. Alan konusunda ek maliyete gerek kalmadan depolama yapılmasının bir başka yolu olacaktır. Bunlara dikkat ederek gereken özelliklere göre server seçimi yapmanız mümkündür. Firmanızın teknik desteğe ihtiyaç duyması halinde bilgisayarcı hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Tuzla Fotokopi Servisi hizmetimiz de bulunmaktadır !

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button