Skip links

Google Hangouts Nedir?

Google Hangouts Nedir?

Google hangouts nedir? Diye sorulduğu zaman, kullanıcılarına görüntülü arama ve mesajlaşma niteliklerini birlikte takdim eden bir programla karşı karşıya gelinmektedir. Hangouts programı herhangi bir internet tarayıcısı ya da mobil cihaz üstünden kullanılabilmektedir. En sık kullanılan Google aygıtlarıyla tümleşik işleyen ve masrafsız hizmetiyle ön plana çıkan programın merak konusu olan niteliklerini sizler için topladık.

hangouts programının özellikleri 

Hangouts, çeşitli bölgelerdeki şirketlerin beraber çalışması adına en fazla yeğlenen programlardan bir tanesidir. Google şirketinin “G Talk” aplikasyonunun namına geliştirmiş olduğu Hangouts pratik kullanımı ve arabirimiyle öne çıkmıştır. Platform meslek prodüktivitesini muhafaza etmek adına görüntülü söyleşi, internet üstünden telefon çağrıları gerçekleştirme, Google Project Fi veyahut Google Voice telefon numarası aracılığıyla mesajlaşma ve video-konferans hizmetleri gibi birtakım servisler sunmaktadır. Bu uygulamanın nadir eksilerinden birisi Hangouts karanlık mod aktüelleştirmesinin daha gelmemiş olmasıdır. Uygulamanın en mühim artısı ise her ortamda kullanılabilmesidir. Google Hangouts programını mobil aygıtta, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarda basitçe kullanmak adına bir Google hesabının olması kâfidir.

hangouts nasıl kullanılır?

Hangouts kullanmak oldukça kolaydır. İşte adım adım nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım:

 1. Google hesabınızla Hangouts’a giriş yapın. Eğer bir Google hesabınız yoksa, hemen bir tane oluşturun.
 2. Hangouts uygulamasını indirip cihazınıza kurun veya hangouts.google.com adresine giderek tarayıcı üzerinden kullanmaya başlayın.
 3. Uygulamayı açtığınızda, kişiler listenizdeki kişiler otomatik olarak görünecektir. Farklı bir kişi eklemek isterseniz, sağ üst köşede bulunan “+” işaretine dokunarak veya “Kişi ekle” butonuna tıklayarak yeni bir kişi ekleyebilirsiniz.
 4. Kişilerinizle sohbet etmek için, sohbet etmek istediğiniz kişinin ismine dokunun veya arama kutusuna ismini yazın. Ardından sohbet penceresi açılacaktır.
 5. Sohbet penceresinde metin mesajları göndermek için alt kısımdaki metin kutusuna mesajınızı yazabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf, video veya dosya paylaşmak için de ilgili simgelere dokunabilirsiniz.
 6. Sesli veya görüntülü görüşme yapmak isterseniz, sohbet penceresindeki “Arama” düğmesine dokunarak bu özellikleri kullanabilirsiniz.
 7. Hangouts ayrıca grup sohbetlerine de olanak tanır. Bir grup sohbeti oluşturmak için kişilerinizi seçin ve “Yeni grup” düğmesine dokunun veya “Grup oluştur” butonuna tıklayın.
 8. Hangouts ayarlarınızı özelleştirmek isterseniz, sağ üst köşedeki menü simgesine dokunarak “Ayarlar” bölümüne gidin. Burada bildirimleri yönetebilir, arka plan rengini değiştirebilir ve diğer tercihlerinizi ayarlayabilirsiniz.

hangouts’a nasıl girilmektedir?

Gmail üzerinde Hangouts programını kullanmak adına şu adımların izlenmesi gerekmektedir:

 • Hesaba internet tarayıcısı üstünden girildiğinde sol alt bölümde rehberde bulunan veyahut en son haber şahısların adları görülecektir.
 • Bu adımda Hangouts programında aktifliğin nasıl anlaşıldığını merak edenlerin, şahısların yan tarafında yeşil sembol bulunup bulunmadığına bakması gerekmektedir. Yeşil sembolün mevcut olması o şahsın aktif olduğu anlamına gelmektedir. Sembol bulunmuyorsa da şahsa onunla irtibata geçilmek istendiğine ilişkin bir bildirim gönderilmektedir.
 • Google+ kesitine girildiğinde ise giriş sayfasının sağ kanadında Hangouts sütunu görülecektir. Özdeş işlemler bu alanda da yinelenerek Hangouts programına giriş yapılabilmektedir.

iOS ya da Android işletim dizgesiyle donatılmış mobil aygıtlarda Google+ üstünden uygulamaya erişim sağlanabilmektedir. Daha basit ve makul bir metot ise Hangouts programını yüklemektir. Hangouts programını kullanmak adına Android aygıtlarda şu basamaklar takip edilmelidir:

 • Uygulamanın açılmasının akabinde sol üst kısımdaki “Menü” düğmesine basılmalıdır.
 • ‘Ayarlar’ adlı sayfadan profil ekle seçilmelidir.
 • Alakalı hesabın bilgileri girilmeli ve oturum açılmalıdır.
 • iOS aygıtlar için ise şu basamaklar takip edilmelidir:
 • Uygulamanın açılmasının ardından Başlayın düğmesine tıklanmalıdır.
 • Bir Google profili seçilmeli ya da farklı bir profilde oturum açılmalıdır.

Açılmış olan sayfa dahilinde telefon numarasını teyit etmek ya da üyelerin söz konusu kişiyi Hangouts üzerinde bulmasına müsaade etmek isteniyorsa bunların işaretlenmelidir. Arzu edilmiyorsa “Atla” düğmesine basılmalıdır.

hangouts programında nasıl arama yapılır?

Hangouts programının en fazla değerlendirilen niteliği olan görüntülü arama adına şu basamaklar takip edilmelidir:

 • Uygulama açıldığında Hangouts davet etme niteliğini kullanmak adına görüşme yapılmak istenilen şahıs listeden seçilmelidir.
 • İstenilen şahıs bulununca adının üzerine basılmalıdır. Grup müzakeresi başlatmak adına birden fazla kullanıcı işaretlenerek davet edilebilmektedir. Programın mesaj hizmeti 150 kişi alabilir, görüntülü müzakere ise G Suite Basic ve Gmail için 10, Eğitim programları ve Business için 25 kişi alabilir.
 • “Videolu Görüşme” sembolüne basılmalıdır.
 • Görüşmenin başlamasının sonrasında “Kişiler” düğmesinin yanında yer alan artı sembolüne basılarak daha fazla kişi davet edilebilmektedir. Kırmızı düğmenin solunda bulunan düğmeyle mikrofon, sağında bulunan düğmeyle kamera kapatılabilmektedir.
 • Görüşmeyi bitirmek adına ortada bulunan kırmızı düğmeye dokunulmalıdır.

Görüşme esnasında kamera ve mikrofon zorluğu yaşanırsa sağ yukarı kısımda ortada yer alan Ayarlar düğmesine basılmalıdır. Kamera ile mikrofon bağlantısı denetlenmelidir. Mesaj iletmek için ise Ayarlar düğmesinin sağında bulunan üç nokta şeklindeki düğmeye basılmalıdır. Evinizde veya firmanızda yer alan yazıcı ve fotokopi makinaları için firmamızdan yazıcı tamiri ve fotokopi tamiri hizmeti alabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button