Skip links

Gmail Depolama Alanını Boşaltma İşlemi

Gmail Depolama Alanını Boşaltma İşlemi

Dünyanın en büyük arama motoru olan google’nin hizmetleri arasında yer alan gmail, müşterilerine mail alışverişi yapabilmeleri için ücretsiz olarak 15 gb’lık bir depolama alanı sunmaktadır. Özellikle mail alışverişini fazlaca yapan müşterilere bu 15 gb’lık ücretsiz alan bile yetmemektedir. Bu müşterilerde bu alanın kendilerine yetebilmesi için gmail depolama alanını boşaltma işlemi gerçekleştirmektelerdir.

gmail depolama alanı nasıl kullanılır?

İnsanlar, google tarafından sunulan gmail hesabını optimize ederek, 15 gb’lık depolama alanına ücret ödemeden kullanılabilmektedir.15 gb’lık depolama alanı da düzenlemelerin yaptıktan sonra yeterli bir depolama alanıdır. Fakat büyük boyutlu mail alışverişlerinde bu alan yetersiz kalmaktadır. Yer açabilmek için Gmail’de bulunan gereksiz yer kaplayan dosyaları temizleyerek gmail depolama alanında yer açabilirsiniz.

gmail depolama alanı nasıl boşaltılır?

  • Gmail depolama alanını boşaltmak için aşağıdakilere dikkat etmek gerekir.
  • Gmail hesabına ilk girildiğinde kontrol edilmesi gerekli şeylerden birisi, mail hesabında çok fazla yer kaplayan e-postaların olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyaç duyduğunuzda silebileceğiniz ve böylelikle boş alan sağlayabileceğiniz e- postaların olup olmadığıdır.
  • Gmail’de eski tarihli olan ve boyutları büyük olan dosyaları hatırlamak kolay değildir. Bu nedenle bu tür dosyalar için filtreleme yöntemini kullanmak iyi bir yöntem olacaktır.
  • Gmail’i açtıktan sonra arama kutucuğuna “has:attachment larger:15MB” yazarak bu tür dosyaları sorgulayabilirsiniz. Bu komutla gmail’de bulunan 15 mb üstü dosyaları ve eklerini görebileceksiniz. Ancak daha küçük boyutlu dosyaları da o komutun sonuna 1, 5 veya 10 mb gibi komutlar yazarak filtreleyebilir ve bu dosyalara da ulaşabilirsiniz.
  • Aramalarınızın neticesinde gmail’de bu özelliklere sahip e-postaların sayısı sizi şaşırtabilir. Bu yolda Gmail hesabınızdaki depolama alanını boşaltmak için iyi bir yol sayılabilir.
  • Depolama alanını boşaltmak için bulduğunuz ve silinmesi gerekli dosyaları seçmek gerekir. Seçim yapılmasının ardından o dosyaları silerek çöp kutusuna gönderebilirsiniz.

Gmail hesabınızda bulunan büyük boyutlu dosyaların nasıl silinmesi gerektiği konusunda en yetkin bilgilere Alfa Bilişim adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

spam dosyasındaki e-mailleri silmek gerekir

Gmail hesabında yer açmak için yapılabilecek diğer bir yol, spam posta klasörüne erişmek ve burada bulunan postaların hepsini silmek olabilir. Spam klasöründe bulunan e- postaları sildikten sonra gmail klasörüne giderek çöp kutusundaki bu e- mailleri kalıcı olarak silebilirsiniz. En iyi yer açma yöntemlerinden biri olmasa da genelde reklam veren, çok daha önemli postaları alabilmek için buralarda yer işgal eden bu e- postaları silmek gerekli bir şeydir.

ihtiyacınız olmayan fotoğrafları silmeyi unutmayın

Google foto, cep telefonlarından otomatik olarak yüklenen resimlerle hızlı bir şekilde dolar. Bu nedenden dolayı bu alanı da boşaltmayı denemeli ve yer açmaya çalışmalısınız. Gmail hesabıyla Google foto’ya web üzerinden girerek, her zaman fotoğraf ve videoları silip silemeyeceğinizi görmeniz gerekir. Bunu yapabilirseniz, ihtiyacınız olmayan ve silmek istediğiniz fotoğrafları silebilir ve yeteri miktarda yer açabilirsiniz.

fotoğrafları ve videoları yeniden boyutlandırma yaparak yer açabilirsiniz

Gmail hesabınızda bulunan fotoğraf ve videoları silemezseniz veya silmiş olduklarınız depolama alanını boşaltmak için yetersiz ise, bu görüntü veya videoların boyutlarını değiştirerek bunların hesabınızda fazla yer kaplamasını engelleyebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için, Google foto da bulunan dosyaların boyutlarını orijinal kaliteden yüksek kaliteye değiştiren bir alan kurtarma seçeneğiyle bunu yapabilirsiniz. Yüksek kalite özelliğiyle değişen fotoğraf ve videolar artık yer kaplamayacağından, bu seçeneğe sahip hesaplar da sınırsız bir alana sahip olacaklardır.

google drive’dan dosya silmek yer açabilir

Gmail hesabından yer açabilmenin bir diğer yolu da Google drive’den ihtiyaç olmayan dosyaları silmektir. Burada silinecek dosyalarla çok fazla depolama alanı boşaltabilirsiniz. En iyi gmail depolama alanını boşaltma işlemi de diyebiliriz. Burada silme işlemi yaparken daha fazla dikkatli olmak gerekir. Öncelikle Google drive girerek, buradaki dosyaların az mı çok mu olduğunu görmek gerekir. Buradaki dosyalar önemli bir boyutta ise ihtiyaç duymayacağınız, gerekli olmayacağını düşündüğünüz dosyaları silebilirsiniz. Buradaki dosyaların silinmesinin ardından da çöp kutusundan da çıkarmak zorundasınız. Yer açılan alanı 24 saat sonra fark edebileceksiniz.

tüm e-postaları çöp kutusundan silmeniz gerekir

Gmail hesabından bir e-mail silindiğinde otomatik olarak çöp kutusuna gider. Çöp kutusuna giden bu silinmiş e-mailler burada da yer kaplamaya devam edecektir. Gmail hesabında bulunan tüm e-postaları sil seçeneği gmail depolama alanını boşaltma işlemi konusunda iyi bir seçenektir. Gmail hesabının sol tarafında bulunan çöp kutusuna gitmeli ve “çöp kutusunu boşalt” düğmesine basarak daha önce silinen fakat çöp kutusunda yer kaplamaya devam eden e-postaları kalıcı olarak silebilirsiniz. Siz elinizle silmeseniz bile çöp kutusunun içindeki mesajların 30 günden fazla bir süre içinde otomatik olarak silindiği unutulmamalı, ancak 30 gün içinde tekrar çok sayıda e-posta oluşturursanız bunları tek tek el ile silmek sorunda kalacağınızı da unutmayın. Evinizde veya iş yerinizde yer alan yazıcılar için firmamızdan yazıcı tamiri ve yazıcı servisi hizmeti alabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button