Skip links

Laptop Chipset Arızası Nasıl Anlaşılır?

Laptop Chipset Arızası Nasıl Anlaşılır?

Laptop cihazları herkesin de bildiği gibi, oldukça hassas yapıdadırlar. Hassas parçalarından biri olan Chipset, cihazda en çok arıza çıkaran parçalardan biridir. Bu sebeple Chipset Arızası önemlidir.

Peki! Chipset Bilgisayarlardaki Görevi Nedir?

Bir işlemci olan Chipset, bilgisayarların beyni durumunda çalışan ana kart üstünde yer alır, ayrıca temel ve bütünleşik ara birimleri yönetme görevini üstlenmiştir. Ara birimlerin bir biri arasındaki veri alışverişini de sağlayan mekanizma olarak çalışır.

Her teknolojik ürünlerde olabileceği gibi Cipset parçasında da bazı zamanlarda arızalar meydana gelebiliyor. Tabi ki arızalanan bu parça, tamir edilebilir ya da değiştirilebilir. Servis tarafından tamir edilen bilgisayarlar herhangi bir sorun yaşanmadan kullanılmaya devam edilebilecektir.

Chipset Arızasının Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayar için oldukça önemli olan, ana parçalardan Chipset parçasından dolayı oluşabilecek arızanın tespiti, alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından kolaylıkla sağlandıktan sonra sorun çözülebilir. Şunu iyi bilmeliyiz, eğer aşağıda sayacağımız sorunlar bilgisayarınızda mevcut ise hemen bir bilgisayar servisine başvurun ki bilgisayarınız daha fazla zarar görmesin.

  • Ekran üzerinde çeşitli çizgiler oluştu ise,
  • Ekran üzerinde kırılmalar var ise,
  • Birden fazla ekran varmış gibi yani, ekran üzerinde 2 ya da 4 bölüm görünüyor ise,

Bütün bu sorunlar çoğunlukla Chipset arızası olarak karşımıza çıkacaktır. Çözümü de alanında uzman olan Tuzla Bilgisayarcı ekibimize ulaşarak çözebiliriz.

Chipset Parçasının Arızası Olduğunda Nereye Başvurulabilir?

Birçok bilgisayar tamircileri Chipset arızasının olabileceği konusunda yetersiz bilgi ve tecrübeye sahip olabilir. Dolayısıyla da sorunun Chipset olduğunu fark edemeyip, tamir etmekte zorlanabilmektedir. Bu yüzden kullanıcılar, yeterli düzeyde araştırma yaptıktan sonra bilgisayarlarını teslim etmelidirler.

Chipset Arızası Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

Laptopta Chipset arızası, genellikle cihazın aşırı ısınması ve fan parçalarının iyi çalışmaması gibi durumlarda meydana gelir. Chipset arızasının meydana gelmemesi için kullanıcılar, laptoplarını uzun süre açık bırakmamalıdırlar. Kullanacakları zaman açıp, işleri bittikten sonra kapatmalıdır. Mutlaka bir laptop çantasında muhafaza etmelidir. Eğer ki, çanta içinde muhafaza etmez ise tozdan kaynaklı fan bölümleri tıkanıp arızaya sebep olabilir.

Sonrasında giderek aşırı ısınma ve fanların tozdan dolayı zarar görmesiyle Chipset bölümünde hasar meydana gelebilir. Sorun ortaya çıktıktan sonra tamiri ya da parçanın değiştirilmesi size maliyet olarak dönecektir. Dolayısıyla bilgisayarınızı dikkatli kullanmaya özen göstererek bu maliyetten kurtulabilirsiniz.

Chipset Arızası ile karşılaşmanız durumunda Bilgisayar Tamir Servisi hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button