Skip links

TouchPad Çalışmıyor!

TouchPad Çalışmıyor!

Touchpad Nedir?

Dizüstü bilgisayar modellerinde bulunan ve Mouse ile yapabildiğiniz her şeyi yapmanızı sağlayan dokunmatik alana TouchPad denir. Touchpad Çalışmıyor tarzı şikayetleriniz varsa makalemiz size yardımcı olacaktır.Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda klavyenin altına konumlandırılan TouchPad’leri laptop modellerinin artılarından biri olarak adlandırılabilecekken çok sık arızalanması sebebiyle de birçok kullanıcıya da can sıkıntısı yaşatabilmektedir. Kullanıcılar bu arızaların parça değişimiyle çözüme kavuşturulacağını düşünse de durum her arızada aynı olmayabilir.

touchpad çalışmıyor! peki neden çalışmaz?

Dizüstü bilgisayarlardaki TouchPad’leri kullanması oldukça keyifli olmasında rağmen kullanıcılara zaman zaman sıkıntılar çıkarabilmektedir. Touchpad Çalışmıyor diyorsanız şunu bilmelisiniz ki sıkıntılar donanımsal olabildiği gibi kimi durumlarda yazılımsal da olabilmektedir. Yazılımsal sıkıntıları kimi zaman kullanıcılar teknik servise ihtiyaç duymadan kendileri çözebilirken, eğer ToucPad’de donanımsal bir sıkıntı varsa bu sorunlarını ancak teknik servis aracılığıyla çözebilmektedirler. Bu tarz durumlar için firmamız Notebook Servisi hizmeti bulunmaktadır. Gelin bu sorunların ne olduğuna ve nasıl çözebileceğinize birlikte bakalım.

 • Dizüstü bilgisayarınızın FN tuşu ile birlikte F tuşları arasında yer alan TouchPad tuşuna aynı anda basmanız sonrasında TouchPad’inizi kullanabilrsiniz.
 • TouchPad’i etkinleştirmemiş olabilirsiniz. Denetim Masası’na girerek .fare Ayarları bölümünden Touch Pad eğer ki etkin değilse etkin hale getiriniz.
 • TouchPad sürücüsü bilgisayarda yüklü olmayabilir. Dizüstü bilgisayarınızın resmi web sitesinden ilgili sürücüyü yükleyip etkinleştirdikten sonra TouchPad’inizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Dizüstü bilgisayarınız dışardan bir darbe almış olabilir. Darbe sonucu TouchPad’inizin yüzeyinde kırılma veya çatlamalar meydana gelmiş olabilir.

touchpad aktif mi kontrol edin?

 • “Windows + I” kısayolunu kullanarak Ayarlar’a gidin.
 • Cihazlar kategorisini seçin.
 • “Dokunmatik yüzey” sekmesine dokunun.
 • “Dokunmatik yüzey” seçeneğini etkinleştirin.

Bazı dizüstü bilgisayar modellerinde, klavye kısayoluyla dokunmatik yüzey devre dışı bırakılabilir. Bu nedenle yanlışlıkla touchpad’i kapatmış olabilirsiniz. Ayrıca, ayarlar bölümünden de dokunmatik yüzeyi yanlışlıkla kapatabilirsiniz.

Touchpad’in etkin olup olmadığını kontrol etmek için ilk olarak “Windows + I” klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar’ı açmanız gerekmektedir. Ayarlar penceresinde Cihazlar kategorisine tıklayın. Bu şekilde fare, klavye, dokunmatik yüzey, yazıcılar ve tarayıcılar gibi birçok seçeneğe erişebilirsiniz.

Sol tarafta bulunan “Dokunmatik yüzey” sekmesine tıklayın. Son olarak, “Dokunmatik yüzey” seçeneğinin etkin olup olmadığını kontrol edin. Eğer devre dışıysa üzerine dokunarak aktif hale getirin.

fare sürücüsünü kaldırın

 • Başlat menüsünde sağ tık yapın.
 • Aygıt Yöneticisi seçeneğini seçin.
 • “Fare ve diğer işaret aygıtları” yazısına çift tıklayın.
 • Sürücüye sağ tıklayın.
 • “Cihazı kaldır” seçeneğini seçin.

Eğer daha önce dizüstü bilgisayarınıza bağladığınız farelerin sürücülerini kaldırmadıysanız, sorunun kaynağı bu olabilir. Bazı sürücüler, dizüstü bilgisayardaki dokunmatik yüzeyi otomatik olarak devre dışı bırakabilir. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için diğer farelerin sürücülerini tek tek kaldırmanız gerekecektir.

Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak Başlat menüsüne sağ tıklayarak Aygıt Yöneticisi’ni açmanız gerekmektedir. Açılan sekme de “Fare ve diğer işaret aygıt” yazısına çift tıklayın. Daha önce kullanmış olduğunuz farelerin sürücülerine sağ tıklayın ve ardından “Cihazı kaldır” seçeneğini seçin.

fare sürücüsünü güncelleyin

Dizüstü bilgisayarınızdaki dokunmatik yüzey çalışmıyorsa, eski bir sürücüye sahip olabilir. Bu nedenle touchpad’in çalışmasını etkileyebilir. Sorunu çözmek için Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Başlat menüsüne sağ tıklayın.

Aygıt Yöneticisi’nde “Fare ve diğer işaret aygıtları” yazısına çift tıklayarak dokunmatik yüzeyin sürücüsüne erişmelisiniz. Touchpad sürücüsüne sağ tıklayın ve ardından “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğini seçin. Talimatları izleyerek işlemi tamamlayın.

Yukarıda belirttiğimiz sorunlarla karşılaştıysanız ve kendiniz bir çözüme kavuşturamadıysanız profesyonel ekibimizden Laptop Tamiri hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button