Skip links

MacBook Nasıl Hızlandırılır?

MacBook Nasıl Hızlandırılır?

MacBook kullanıcıları MacBooklarının Daha ne kadar hızlandıracakları konusunu merak içerisinde gündeme getirmektedirler. MacBookunuzu sıfır bir MacBook hızına sahip olmasını isteyen kişiler için sizlere bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz. Bu şekilde MacBookunuzu hızlandırmanın yollarını sizlere sunacağımız gibi bu yollardan yararlanarak MacBookunuzu sanki sıfır bir MacBook gibi kullanabilirsiniz.

MacBook Hızlandırma Yolları

 

MacBook hızlandırmak için çeşitli Yollar mevcuttur. Bu yollar farklı farklı olmakla birlikte uyguladığınız takdirde MacBookunuzu gözle görülür bir şekilde hızlandırır ve aynı zamanda işletim hızlı da hızlandırarak MacBookunuzu yenileyebilirsiniz.

Sizlere bu yolları sıralayacak olursak;

  • Sistemi yoran uygulamaları kapatmak
  • Başlangıçta açılan uygulamaları yönetmek
  • Görsel efektleri kapatmak
  • Tarayıcı önbelleğini silmek
  • Ön belleği boşaltmak bu yollardan faydalanarak sizler MacBookunuzu hızlandırabilirsiniz.

Bu yolları sizlere detaylı bir şekilde açıklayarak Mac bokunuzu nasıl hızlandırmanız gerektiğini detaylı bir şekilde aktaracağız.

Sistemi Yoran Uygulamaları Kapatmak

 

MacBook un uzun bazı uygulamalar diğer uygulamalara göre işlemcisinin daha fazla kullanıldığı bilinmektedir. Bu da bilgisayarınızı yorabilir bunun için hangi uygulamaların bokunuzu daha çok yoğurduğunu anlamanız ve öğrenmeniz gereklidir. Bunun için etkinlik monitörünü kullanabilirsiniz etkinlik monitörü sayesinde uygulama klasörünüz de bulunan izlenceler sekmesinde spotlighht de yaptığınız arama sonucuna ulaşabilir ve bilgisayarınızı yoran uygulamaları bulabilirsiniz.

Etkinlik monitörü sizlere 5 farklı kaynak detayı sunmaktadır. Bunlar işlemci, hafıza, enerji, diski ve ağ olarak söylenebilir. Eğer MacBookunuz yavaş ise işlemci alımına dikkatli bakarak buradaki sorunu anlayabilmeniz ve detaylı bilgi sahibi olmanız gereklidir. İşlemciye baktığınızda bazı uygulamaların çok fazla yer kaplayarak bilgisayarınızı yoruyorsa sol üst bölümde yer alan x işaretine tıklayarak uygulamayı kapatabilirsiniz. Böylece bu yöntem sayesinde bilgisayarınızı yoran siteleri kapatmış olacaksınız.

Başlangıçta Açılan Uygulamaları Yönetmek

 

MacBook un uzun daha hızlı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız sistemi yoran uygulamaları engellemeniz gerekmektedir. Bunlar sizin yönetimi altında olması gerekir ve aynı zamanda her şey hakkında bilgi sahibi olarak uygulamaların nerede ne zaman açık olduğunu ve nasıl kapatılması gerektiğini bilmeniz gereklidir. Bunun için yapmanız gereken sistem tercihlerine girmek ve ardından kullanıcılar ve gruplar alanında kullanıcı adınızı bularak üzerine tıklamaktır. Sonrasında oturum açma olan seçeneği tıklayarak işleminiz başlarken size gerekli olmayan uygulamaları belirler ve sizlerden bunu kapatmasını ister. Bu şekilde sizler MacBookunuzu hızlandırabilirsiniz.

iCloud Seknkronizasyonu

 

Dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı iCloud aracılığıyla birden fazla masaüstü ve cihazda senkronize etmek, Mac’inizi yavaşlatabilir. İCloud’u kullanırken, büyük dosyaları ve belgeleri masaüstünüzde saklamaktan kaçınmanız önemlidir. Sadece gerekli olan belgelerin ve dosyaların saklanması, sisteminizin hızlanmasına yardımcı olacak ve tüm dosyalarınızın senkronizasyonu için daha az beklemenizi sağlayacaktır.

Bu durum, fotoğraflarınızı iCloud ile senkronize etmek için de geçerlidir. Eğer Mac’iniz fotoğraflarınızı tüm cihazlarınız arasında senkronize etmekle çok meşgul oluyorsa, iCloud Fotoğrafları’nı her zaman kapatma seçeneğine sahipsiniz. Bu şekilde Mac’inizin verimli çalışmasını ve performansının düşmesini engelleyebilirsiniz.

Görsel Efektleri Kapatmak

 

Görsel efektler MacBookunuzu hava katsa bile MacBookun uzun hızlı çalışmasını engelleyerek yavaşlatır. Bu yüzden görsel efektleri kapatmanız sizler için daha faydalıdır. Görsel efektleri kapatarak MacBookunuzu bu hızlandırma yöntemi olarak bilinen bu maddede, sistem tercihlerini açarak dock bölümüne tıklayınız. Açık uygulamalar için göster bölümüne tıklayarak kutuları işaretleyin pencere küçültme yönteminden de yararlanarak efektleri açın ve görsel efektlerden kurtulun.

Tarayıcı Önbelleği Silmek

 

Sizler hangi Tarayıcıyı kullanıyorsanız o Tarayıcıyı açarak ayarlar bölümündeki geçmiş seçeneğine tıklamanız gereklidir. Bütün geçmişinizi temizleyerek MacBook un uzun hızını hızlandırabilir ve eski haline getirebilirsiniz.

Ön Belleği Boşaltmak

 

Önbellek sizlerin geçmişte girdiğiniz siteleri ve dosyaları göstermektedir. Bunlar biriktikçe MacBook hızlıya başlayacaktır. Bu nedenle önbellekteki dosyalarınız da işiniz bittiğinde işlemi hızlandırmak adına geçici veriler içinde barındıran dosyaları silmeniz gerekir. Bunun için Clean My Mac aracını başlatarak temizle zamanınız yeterli olacaktır. Bu sayede ön belleğiniz boşalmış olur ve sizlerin MacBooku da hızlanır.

Bu yazımızda MacBook hızlandırma yöntemleri hakkında sizlere detaylı bilgiler verdik. Sizlerde MacBook nasıl hızlandırılır? Sorusu altında bu yazımızda bilgi sahibi olabilir ve MacBookunuzu hızlandırabilirsiniz.

Kategoriler

Bunları Da Beğenebilirsiniz

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button