Skip links

Android Rehber Yedekleme

Android Rehber Yedekleme İşlemi

Cep telefonları ya da son dönemde ki moda deyimle akıllı telefonlar; hemen herkes için, günlük hayatın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Teknolojinin günden güne değişmesi ve giderek daha fazla gelişmesi ile birlikte kullandığımız cep telefonlarına da her yıl yeni modeller ve farklı özellikler ekleniyor. Cep telefonları; ilk çıktığı dönemde sadece iletişim amaçlı olarak kullanılıyordu, ayrıca özellik olarak da oldukça kısıtlıydı. Fakat bugün en düşük modelde ki bir akıllı telefonda bile birbirinden farklı birçok özellik mevcut.

Günümüzde kullanılan akıllı telefonlarda; fotoğraf çekme, internet bağlantısı, SMS ve MMS gönderme gibi standart özelliklerin yanında, kullanıcının ihtiyacına göre farklı özellikte uygulamalar da telefona indirilebiliyor. Kısacası; bugün binlerce hatta milyonlarca kişinin elinden düşürmediği telefonlarda hemen her ihtiyaca uygun özellikler mevcut. Tabii bununla birlikte; insan yapımı olan bu cihazlarda bazen istenmeyen problemler de ortaya çıkabiliyor. Arızalanabiliyor ya da sistemde çökmeler yaşanabiliyor. Bu tarz problemlerde kullanıcıları en çok zorlayan konulardan birisi de rehber yedekleme işlemi.

Çünkü cihazın rehber yedekleme işlemi yapılmaması durumunda, herhangi bir aksaklık veya problemde, rehberde ki tüm bilgiler ve kayıtlı olan telefon numaraları kayboluyor maalesef. Bu durumun yaşanmaması için yapılması gereken tek işlem rehber yedekleme işlemi. Peki, bu işlem nasıl oluyor? Yani android rehber yedekleme işlemi nasıl yapılıyor? Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına bakalım.

Google Yedekleme İle Rehber Yedekleme

 

Android rehber yedekleme işlemi için ilk yöntem; Google yedekleme ile rehber yedeklemedir. Bunun için ilk önce telefonunuzun ayarlar bölümüne girin. Daha sonra burada ki Hesaplar & Senkronizasyon seçeneğine gelin. Buraya tıkladığınızda; telefonunuzda yer alan bazı hesaplar karşınıza çıkacak. Bu hesaplardan Google hesabını bulun ve tıklayın. Google sekmesine tıkladığınızda bu kez karşınıza bazı uygulamalar çıkacak.

Burada yedeklemek istediğiniz tüm hesapları görebilirsiniz. Yine burada rehber veya kişiler sekmesi yer alıyor. Senkronize et seçeneğini işaretlediğiniz zaman, tüm bilgileriniz ve rehberde kayıtlı olan telefon numaraları internet üzerinden aktarılacak ve yedeklenecektir. Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuza bu Google hesabı ile giriş yapmak şartıyla tüm bilgileri diğer cihaza aktarmanız mümkün.

İçe Ve Dışa Aktarma İle Rehber Yedekleme

 

Rehber yedekleme için bir diğer yöntem ise içe ve dışa aktarma yöntemidir. Bu yöntemle rehberde ki telefon numaralarını, dosya şeklinde saklamanız mümkün. Bu işlem için; ilk adım olarak telefonda ki rehber bölümüne girin. Daha sonra burada ki Ayarlar sekmesini açın. Burada yer alan içe ve dışa aktar sekmesini göreceksiniz.

Telefon yedekleme işleminden önce yapmanız gereken eski telefonunuzun rehberinde ki numaraları dışa aktarmak olmalıdır. Bunun için Rehberler ve Ayarlar bölümünde yer alan dışa aktar seçeneğini tıklayarak, dışa aktarma işlemini yapın. Bu işlem sırasında telefonunuz numaraları nereye aktarmak istediğinizi soracaktır. Burada iki seçeneğiniz var; birisi Sim Kart, diğeri Hafıza Kartı. Dilediğinizi seçip, işlemin tamamlanmasını bekleyin.

İşlem tamamlandıktan sonra sim kartı yeni telefonunuza takın. Aynı şekilde rehber uygulamasına giderek, ayarlar seçeneği üzerinden içe ve dışa aktar sekmesini tıklayın. Bu sırada içe aktar seçeneği ile rehberinizde ki numaraları yeni cihazınıza taşımanız mümkün.

Bulut Depolama İle Rehber Yedekleme

 

Rehber yedekleme işlemi için; üçüncü ve son yöntem de bulut depolama ile rehber yedekleme yöntemi. Fakat bu yöntem; her telefon modeli için farklı şekilde çalıştığından, kullanmış olduğunuz telefonun markası ve modeline göre, Microsoft veya farklı bir uygulama ile rehber yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yani Samsung veya Xiaomi marka telefonlar için firmaların kendi bünyesinde ki bulut depolama yönteminden faydalanabilirsiniz.

Rehber Yedekleme Uygulaması

 

Rehber yedekleme uygulaması, telefonunuzdaki rehber bilgilerini güvenli bir şekilde yedeklemenizi sağlayan kullanışlı bir araçtır. Bu uygulama sayesinde rehberinizdeki önemli kişi ve iletişim bilgilerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmazsınız.

Bu uygulama, rehberinizi otomatik olarak yedekler ve istediğiniz zaman geri yüklemenizi sağlar. Böylece, telefonunuzda herhangi bir sorun yaşasanız bile rehberinizdeki bilgileri kolaylıkla geri alabilirsiniz.

Rehber yedekleme uygulamasının kullanımı da oldukça basittir. Uygulamayı indirip kurduktan sonra, sadece birkaç adımda rehberinizi yedekleyebilirsiniz. Uygulama genellikle iki seçenek sunar: bulut tabanlı veya yerel yedekleme. Bulut tabanlı yedekleme seçeneği, verilerinizi internet üzerinde güvenli bir sunucuda depolamanıza olanak tanırken yerel yedekleme seçeneği, verilerinizi telefonunuzun hafızasına kaydetmenize imkan verir.

Rehber yedekleme uygulaması ayrıca düzenli olarak otomatik yedeklemeler yapma seçeneği de sunar. Böylece sürekli olarak rehberinizi güncel tutabilirsiniz. Ayrıca, yedekleme işlemi tamamlandığında size bildirim gönderebilir ve bu sayede işlemin başarıyla gerçekleştirildiğinden emin olabilirsiniz.

Rehber yedekleme uygulaması, telefonunuzdaki önemli kişi bilgilerini kaybetmekten endişe duyan herkes için oldukça faydalı bir araçtır. Bilgisayarınızda yedekleme yapmak kadar kolay ve pratik olan bu uygulama, verilerinizin güvende olduğundan emin olmanızı sağlar.

Kategoriler

Bunları Da Beğenebilirsiniz

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button