Skip links

Neden Lazer Yazıcı Kullanılmalıdır?

Neden Lazer Yazıcı Kullanılmalıdır?

Ev ve iş yerlerinde en çok tercih edilen yazıcı modeli lazer yazıcılardır. Peki neden lazer yazıcı tercih edilir? Bu kadar çok tercih edilmesinin nedeni hızlı ve sessiz bir şekilde çalışmasıdır. Fotokopi makineleri ile benzer bir sistemdir. Sadece kartuş ve toner kullanılarak baskı yapar. Baskı işleminde kullanılan lazer tabancasından dolayı lazer yazıcı ismini alır.

lazer yazıcı nasıl çalışır?

Elektriksel şarj ve lazer teknolojisini kullanan bir yazıcı modeli, geleneksel mürekkep püskürtmeli yazıcılardan farklıdır. Bu yeni modelin çalışma mekanizması kolaydır ve metin ile görüntüleri kâğıda aktarmak için odaklanmış ışını veya ışığı kullanır. Bu yazıcı genellikle inç başına 600 noktadan daha yüksek çözünürlüklerle baskı yapar ve yeni nesil teknolojisi sayesinde hızlı ve yüksek kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlar. Baskı işlemi sırasında, kâğıt yazıcının üzerinden geçerken silindirik tambur adı verilen bir fotoreseptörün yüzeyine lazer ışınları gönderilir. Silindirik tambur, lazer ışınlarının temas ettiği bölgelerde ters çevrilmiş elektrik yükü oluşturur. Bu sayede lazer ışınları, fotoreseptör üzerinde belirli desenler oluşturur.

lazer yazıcı kullanmanın avantajları neler?

Ofis ve iş dünyasında, lazer teknolojisine sahip olan bu cihazlar, baskı ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sunmaktadır. Bu cihazlar, daha verimli bir çalışma sağlamak için birçok avantaj sunmaktadır. Diğer yazıcı modellerine kıyasla ön plana çıkan bu avantajlar şunlardır: – Toner maliyetini uzun vadede oldukça azaltan düşük maliyet: Mürekkep püskürtmeli (inkjet) yazıcı kartuşlarının değiştirilmesi veya doldurulmasına göre toner maliyetini önemli ölçüde düşürmektedir. – Baskı hızının yüksek olması: İnkjet yazıcılara göre baskı hızı daha yüksektir. Bu sebeple tarama ve sürekli baskı ihtiyacı duyan ofisler için ideal kullanım sunmaktadır. – Yüksek çözünürlük: Hızının yanı sıra yüksek kalitede baskı uygulamalarını sizlere sunmaktadır. – Sessiz çalışma: İş hayatında gürültü rahatsız edici bir durumdur. Özellikle günlük kullanım gerektiren yazıcınızın sesi odaklanmanızı dağıtabilir. Lazer yazıcılar diğer yazıcı türlerine kıyasla daha sessiz çalışır. Bu sayede dikkatiniz dağılmadan hızlı bir şekilde çıktılarınızı alabilirsiniz.

lazer yazıcının işlevi nedir?

Lazer yazıcılar sayesinde kaliteli baskıları seri bir şekilde yapabilirsiniz. Siyah beyaz ve renkli çıktıları kolaylıkla alabilirsiniz. Çok fonksiyonlu olan lazer yazıcı, tek bir cihazda çoklu işlemi yapmanıza olanak sağlar. Her alanda talebinizi uygun baskı çözümleri sunar. Baskı işlemlerine ek olarak kopyalama, tarama ve faks işlemleri gelişmiş yazıcı modellerinde bulunan özellikler arasındadır.

lazer yazıcının özellikleri

Lazer yazıcılar sayesinde tüm bir sayfayı tek sayfa şeklinde baskılayabilirsiniz. Diğer yazıcı türlerine göre oldukça hızlıdır. Lazer yazıcıların başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Vuruşlu yazıcılara göre oldukça hızlıdır.
  • Renkli çıktı alınabilir.
  • Toner baskı için kullanılır.
  • Bazı yazıcı modellerinde toner tasarruf modu bulunur.
  • PC bağıntısı ve USB bellek ile yönlendirme yapılabilir.

Sadece mono lazer yazıcılarda siyah beyaz baskı alınabilir. Lazer yazıcının özellikleri bir çok kişiye kullanım kolaylığı vermektedir.

lazer yazıcının farkı nedir?

Lazer yazıcıların bu kadar çok ön plana çıkıp, diğer yazıcı modellerine göre tercih edilmesinin nedeni toner ile çalışmasıdır. Lazer yazıcı tüm bir sayfayı hızlı bir şekilde baskılarken, vuruşlu yazıcılar satır satır çıkarmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile kıyaslandığı zaman iki model arasındaki farkı anlamak kullanıcılara kalmaktadır.

lazer yazıcı nasıl kullanılır?

Lazer yazıcıların birden çok fonksiyonu vardır. Manuel ve uzaktan bağlantı kurulup çalışabilir. Bilgisayar üzerinden kablo aracılığı ile bağlantı kurularak çalıştığı gibi, telefon ve tablet üzerinden de kontrol edilebilir. Modellerin sunmuş olduğu donanımsal farklılık dışında, kartuş ve toner değiştirme işlemi tüm cihazlarda yapılabilir.

lazer yazıcı kaç üniteden oluşur?

Lazer yazıcılar güç destek, mekanik kontrol, anakart ve lazer ünitesinden oluşur. Lazer için yazılacak olan yazıları oluşturmada en önemli ünite elektrostatiktir. Güç ünitesi, yazıcının çalışması için enerji üretir. Mekanik kontrol ünitesi, tüm sistemin birbirine bağlı çalışmasını sağlar. Ana kart ünitesi, bilgisayar ile yazıcı arasındaki veri transferini kontrol eder. Lazer ünitesi ise yazma işleminde en önemli göreve sahip ünitedir. Yazıcı Tamiri için bizimle iletişime geçin. Epson Yazıcı Servisi ve Canon Yazıcı Servisi hizmetlerimizden ekonomik fiyatlar ile yararlanmak için bizimle iletişime geçin.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button