Skip links

Notebook Pil Ömrü İçin Neler Yapılabilir?

Notebook Pil Ömrü İçin Neler Yapılabilir?

Notebook pil ömrü, günümüzde oldukça dikkat edilen durumlardan biridir. Çünkü pil ömrü, notebook kullanımını önemli ölçüde etkiler. Peki, notebook pil ömrü için neler yapılabilir? Pil ömrünün bitmesi, bazen üretici kaynaklı değildir. Bu durum bazen kullanıcı kaynaklı da olabilir. Notebook pil ömrü için yapmanız ve yapmamanız gerekenler vardır. Bunları çok iyi bilirseniz, notebook pil ömrünü koruyabilirsiniz. Notebook pil ömrü için neler yapabileceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

notebook pil ömrü için yapmanız gerekenler

Notebook pil ömrü için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Notebooku sıcaklık derecesi yüksek mekanlarda kullanmayın.
  • Mümkünse notebook için soğutucu kullanın.
  • Ekran parlaklığınızı her zaman düşük olarak kullanın.
  • Notebooku, şarjı bitmediği halde şarja takmayın.

Bunları yerine getirdiğiniz zaman notebook pil ömrünü koruma şansınız olacaktır. Notebooku kullanırken kullanmadığınız programları kapatın. Böylece şarjınızın düşmesini engelleyebilirsiniz. Kullanımı doğru şekilde yaptığınız sürece pil ömründe herhangi bir olumsuzluk olmaz. Belli zaman aralıklar ile notebook tamir bakım gereksinimlerini yaparak uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

notebookunuzu sıcağa maruz bırakmayın

Notebookun sıcağa maruz kalması, pil ömrünü oldukça fazla etkiler. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sıcak ortamlarda notebook kullanımı yapmayın. Bunun için soğutucu kullanmanız gerekir. Soğutucular, notebooklarınızın aşırı ısınmasına ve sıcaktan etkilenmesine engel olur. Sıcağa maruz kalan notebook, pil için fazladan güç harcar. Bunun sonucunda da pilinizin ömrü kısalır. Eğer notebook soğutucusunuz yok ise cihazınızı ara sıra kapatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca notebookunuzu sürekli kapalı ortamlarda kullanmamalısınız.

ekran parlaklığınızı düşürün

Yüksek bir ekran parlaklığı kullanmak, notebook pil ömrüne etki eder. Aşırı parlaklık, pilin çok çalışmasına ve doğal haliyle de kendini yormasına neden olur. Bundan dolayı düşük bir ekran parlaklığı kullanmak gerekir. Notebook şarjdayken yüksek parlaklık kullanabilirsiniz. Ancak onun haricinde düşük parlaklık her zaman en ideal seçimdir.

notebookunuzu sürekli olarak şarj etmeyin

Notebookunuzu sürekli olarak şarj etmeniz, pil ömrünüzü olumsuz etkiler. Notebooku, sadece pil gücü bittiğinde şarjda takmanız gerekir. Aksi halde pil ömründe zayıflama meydana gelebilir.

pili dolu veya boş bırakmayın

Cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız, pilinizi tam dolu veya tam boş bırakmamaya özen göstermelisiniz. Her iki durum da pil ömrünü azaltabilir ve pilin tamamen boşalması en kötü seçenektir. Çünkü eğer pil sürekli olarak boşalmaya alışmışsa, son kez boşaldıktan sonra tekrar şarj olmayabilir. Laptopunuz prizde takılı olduğu sürece, pili hem cihazla hem de elektrikle temas halinde olur. Bu nedenle laptopu kapatmanıza rağmen, pil zamanla yavaş yavaş boşalır. Aslında fişi çekseniz bile, tabletinizin pilinin uzun süre kullanmadığınızda da yavaş yavaş boşalacağını fark edebilirsiniz (özellikle tabletin pili çıkartılamadığı durumlarda). Sonuç olarak, pilinizi uzun süre kullanmayacaksanız ya cihazın fişini çekin ya da pili çıkartın. Eğer çıkarttığınız pil statik elektrik üretmeyen bir koruyucu kılıfa sarılırsa ve ışık almayan kuru bir yerde oda sıcaklığında saklanırsa daha iyi olur. Tabletlerde pil çıkarılamadığı için Apple gibi üreticiler, pillerin yarı dolu şekilde bırakılmasını önermektedir.

eski nesil batarya kullanımında pili çıkarın

Eğer notebookunuzun bataryası çok eski ise pili çıkararak dolum yapın. Böylece pil ömrünüzü koruyabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button