Skip links

Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir?

Neuralik, Elon Musk tarafından tanıtılan ve insan beynini bilgisayara bağlayan cihazdır. Yıllardır insan beynini bilgisayara bağlama çalışmaları yapılmış olsa da Neuralink, tüm bu çalışmaları somut hale getiren ve ticari bir şekle sokan ilk firma oldu. Şekli her ne kadar bir işitme cihazına benzese de Neuralink’in gelecek teknolojilerine yön vermesi bekleniyor. Tanıtılan bu cihaz birçok özelliğe sahip olmakla beraber, özellikleri şu şekilde:

neuralink’in özellikleri

  • Şarjı 1 gün yetecek şekilde tasarlanmış,
  • 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip,
  • 1024 elektrota sahip,
  • Elektrotların beyne bağlantıyı sağlayan kabloları saç telinden ince,
  • Bluetooth ile çalışıyor,
  • Enfeksiyon riski taşımıyor,
  • Cihaz takılırken anesteziye gerek duyulmuyor,

Neuralink, internet bağlantısına sahip olan her teknolojik aletin beyin sinyalleri yani düşünce gücüyle kontrol edilebileceğini vaat ediyor.

neuralink ne zaman kullanılabilir olacak?

Şirketin kurucusu Elon Musk, cihazın piyasaya çıkış tarihini tam olarak vermese de, cihazın klinik testlerine başlandığını duyurdu. Bu klinik testler sırasında deneklerin karşılaşabilecekleri semptomlar takip edilecek ve cihaz bu süreç sonunda son haline kavuşacak. Neuralink’in insanlarda uygulanabilmesi için ise klinik testlerde insan vücudunda bir tehlikeye yol açmadığının şirket tarafından ispatlanması gerekiyor.

neuralink’in insan beynine uygulaması nasıl olacak?

Teknolojik aletlerin düşünce gücüyle kontrol edilebilmesini sağlayacaklarını iddia eden Neuralink’in, herhangi bir anestezi işlemi gerçekleştirilmeden uygulanarak kısa süre içerisinde yaygınlaşması bekleniyor. Elon Musk’ın açıklamasına göre Neuralink, kafa derisinin ufak bir kısmını kaldırıyor, cihazın elektrotlarını saç telinden ince telleri yardımıyla beyne uyguluyor, cihazı kafatasına kaynatmasının ardından kafa derisini kapatarak tekrar dikiyor. Bunca operasyon ise sadece dakikalar içerisinde uygulanıyor.

Elon Musk’ın Neuralink’i tanıtmasının ardından insanlık merakla testlerin tamamlanıp cihazın piyasaya çıkacağı günü beklemeye koyuldu. Testler tamamlanıp piyasaya çıktığında ise Neuralink’in çalışıp çalışmadığını hep birlikte göreceğiz.

Tuzla BilgisayarcıTuzla Kartuş DolumuTuzla Fotokopi Tamiri gibi hizmetlere ihtiyacınız varsa profesyonel ekibimizden destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button