Skip links

Bilgisayarım Aşırı Isınıyor

Bilgisayarım Aşırı Isınıyor

Bilgisayarım Aşırı Isınıyor, diyenler bilir ki dizüstü bilgisayarlarda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de aşırı ısınmadır. Bu ısınmanın sonucunda bilgisayarlar genellikle kapanmakta, diğer senaryoda da bir takım sorunlar açığa çıkabilmektedir. Dizüstü bilgisayarların kapanma sıcaklığı modelden modele değişmekle birlikte, genellikle 90 derecedir. Peki ya onca para ödediğimiz dizüstü bilgisayarlara n’oluyor da bu denli ısınarak kendilerini kapatıyorlar?

bilgisayarım aşırı ısınıyor. neden ?

Dışarıdaki mevsimsel sıcaklığı bir kenara koyarsak, dizüstü bilgisayarınızın başlıca ısınma nedeni içerideki tozdur. Elbette bilgisayarınızın işlemcisi yoğun kullanımda da ısınacaktır ancak bu ısınma tozla birleştiğinde bir hayli yüksek olmaktadır. Dizüstü bilgisayarların hava çıkış yeri en sık toplayan yerdir. Buradaki ızgaralar da çok sık oldukları için ortamdaki tozları adeta bir mıknatıs gibi çekerler. Buradaki tozlar da bir süre sonra tabaka haline gelir. Bu tabakalaşma sonucu da hava çıkış noktası kapanır ve bilgisayar buna bağlı olarak aşırı ısınabilir. Peki kullanıcılar bu soruna nasıl engel olacak?

1- tozu temizleyebilirsiniz

Vereceğimiz yöntemler arasında nispeten en kolay olanı toz temizlemektir. Bir hava pompası yardımıyla havalandırma bölümündeki tozu üfleyerek temizleyebilirsiniz. Eğer temizlemekle de kurtarılamayacak durumda ise bize ulaşmanızı öneririz.

2- pili kontrol edebilirsiniz

Tonla para verdiğimiz dizüstü bilgisayarlarımızın pilleri ne yazık ki sonsuza kadar dayanacak şekilde tasarlanmıyor. Bu piller gün geçtikçe kullanım kapasitelerinin altına düşmekte ve düşük verimle çalışan pil de bilgisayarınızı ısıtmaktadır.

Pilinizin eskidiğini ve artık verimli çalışmadığını hissediyorsanız teknik servis hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3- soğutucu satın alabilirsiniz

En basit ve etkili yöntemlerden birisi de soğutucu almaktır. Soğutucular her ne kadar ergonomik olmasa da bilgisayarları bir nebze de olsa soğutmaktadır.

4- dizüstü bilgisayarınızın iş gücünü azaltabilirsiniz

İşlemciye ne kadar fazla görev verirseniz işlemci o kadar çok ısınır. İş yükünü azaltmak için eğer oyun oynuyor iseniz, oyunun grafik ayarlarını düşürmekle işe başlayabilirsiniz. Başlangıçta otomatik başlayan uygulamaları da kapatarak işlemcinin yükünü hafifletebilirsiniz. Görev yöneticisine girip kullanmadığınız uygulamaları da devre dışı bırakacak olursanız bu uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyerek işlemciyi rahatlatabilirsiniz.

Bu maddelerin hepsini uygulamış olmanıza rağmen hala Bilgisayarım Aşırı Isınıyor diyorsanız profesyonel ekibimizden Laptop Tamiri hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button