Skip links

Notebook Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Notebook Ses Sorunu Nasıl Çözülür?

Notebook kullanıcıları, yüklemiş oldukları programlar ya da çeşitli dış etkenlerden dolayı cihazlarında çeşitli sorunlarla karşılaşır. En sık karşılaşan sorunlar arasında, notebook ses sorunu yer alıyor. Yüklü bulunan işletim sisteminde yapılan bazı güncellemeler, ses driver yazılımlarında değişikliğe neden olabiliyor. Ses sürücüsü yazılımı güncel olmayan notebook cihazlarda kullanıcılar, ses gelmeme sorunu ile karşılaşabilecektir. Ses sorunlarının çözümleri basittir. Notebook Tamiri için bizimle iletişime geçin

notebook ses sorunu çözümleri

Notebook ses sorunlarının çözümü için yapılacak ilk işlem, ses sürücülerinin kontrol edilmesidir. Sorunların çözümü için uygulanan yöntemler şunlardır;

  • Ses barının kontrol edilmesi,
  • Kulaklık çıkışı kontrolleri,
  • Ses aygıtı değişimi,
  • Ses sürücüleri güncellemeleri,
  • Ses efektlerinin düzenlenmesi,

Ses sorunlarının donanımsal ya da yazılımsal olduğu tespit edilmelidir. Ses sorunlarının çözümleri için kullanılan yöntemler, işletim sistemleri ve sürümlerine göre farklı olabiliyor.

ses sürücülerinin güncellenmesi

Notebook ve bilgisayar cihazlarında, ses sorunları, ses sürücüleri güncellenmediği zaman ortaya çıkar. Bilgisayarda, aygıt yönetici üzerinden tüm sürücüler kontrol edilir ve ses sürücüleri güncellenir. Ses sürücüsü yüklü görünüyor olsa bile cihazı kaldır yapılır ve yeniden yüklenir. Notebook modeline ve işletim sistemine uygun ses sürücüsü yazılım yüklendikten sonra cihaz yeniden başlatılır ve ses sorunun çözüldüğü görülür.

ses efektlerinin kapatılması

Bilgisayarlarda ses sorununa neden olan etkenler arasında, ses efektleri yer alabiliyor. Bazı ses efektleri, kulaklık ve hoparlörden ses gelmesini engeller. Ses sorununun çözümü için ses efektleri bölümü açılır ve kayıttan yürüt işlemi yapılır. Özellikler bölümünden tüm ses efektlerini engelle seçeneği işaretlenir. Özel kullanım modu uygulamaları yapılarak ses sorunu çözülmeye çalışılır.

donanımsal sorunlar

Notebook cihazlarda ses sorunlarına neden olan donanımsal sorunlar hoparlörden ses gelmesini engelliyor. Donanımsal sorunların çözümü için işletim sisteminin güncel ve cihaz modeline uyumlu olmasına dikkat edilir. Donanımsal sorunlar, cihaz hoparlöründen ses gelmesini engeller ve kullanıcı sadece kulaklık ile ses alabilir. Hem hoparlör, hem de kulaklıktan ses gelmiyorsa, donanımsal sorunların çözümü için servis desteği almak önemlidir. Ses aygıtlarının değiştirilmesi, ses sorunu çözümü için kullanılan yöntemlerden birisidir. Ses sorunları daha çok donanımsaldır ve yazılım güncellemeleri ile sorunlar çözülür.

farklı ses aygıtına geçmeyi deneyin

Ses aygıtını değiştirmek için şu sırayı uygulayın;

  1. Sesi ayarlarını açmak için görev çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın.
  2. “Ses Ayarları” seçeneğini tıklayın.
  3. “Kayıttan Yürüt” penceresine geçin.
  4. Varsayılan ses çalma aygıtını listeden değiştirin.

Bilgisayarınızın hoparlörleri sorunsuz çalışmasına rağmen bazen sesleri duyamama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu özellikle bilgisayara, ses çıkışı olmayan bir ekrana veya ekstra bir USB ses cihazına bağlandığında ortaya çıkabilir. Bu durumda Windows, sesi yanlış çıkışlara yönlendirebilir. Bu sorunu düzeltmek için “Çalma” sekmesine geçtiğinizde, Windows tarafından tanımlanan çalma aygıtlarının listesini göreceksiniz. Eğer bu listede yanlış bir çalma aygıtı seçili ise, istediğiniz aygıtı seçip “Varsayılan Yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button