Skip links

Pharming Nedir?

Pharming Nedir?

Sanal internet dolandırıcılığının giderek artması pharming nedir? Sorusunun araştırılmasına neden oluyor. Paharming korsan kullanıcılar tarafından kişisel bilgileri ele geçirmek amacıyla açılan hesaplardır. Korsan kullanıcılar mevcut olan bir web sitesini aynı şekilde kopyalar ve yeni bir adres oluştururlar. Açılan adres sayesinde kullanıcıların bilgileri ele geçirilir ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Bu işlemlerin kullanıcıya sunulması süreci pharming olarak adlandırılır.

pharming tehlikesi

Bazı kullanıcılar bu tehlikeyi fark etmekte güçlük yaşıyor. Bu yüzden kişisel bilgilerini ve adreslerini paylaşarak kendilerini tehlikeye atıyorlar. Pharming tekniği kullanıcı girişi yaparken çeşitli bilgiler ister ve bu bilgiler ile bütün veriler yabancı bir kişinin eline geçer. E posta mesajlarına ve çeşitli içeriklere kolay şekilde ulaşılır. Bu tehlikeye karşı önlem almak ve daha dikkatli davranmak gerekir. Bu yüzden internet adreslerini dikkatli şekilde okumak gerekir. URL kısmında yer alan adreslerin kontrol edilmesi daha güvenilir işlemler için önemli bir gerekliliktir.

pharming saldırısı nasıl anlaşılır?

Pharming saldırısı kişinin dikkati ve bilgisi sayesinde kısa zamanda anlaşılabilir. Bu işlem için genellikle mail yoluyla iletişim kurma yoluna gideceklerdir. Mesajın içeriğinin dikkatli şekilde incelenmesi gerekir. Saldırganlar hesabın güncellemeye ihtiyacı olduğu, güvenlik amaçlı yapmanız gerekenler olduğu ve kullanım süresinin bitmek üzere olduğu gibi nedenlerle sizle iletişime geçmek ister. Bu durumda kişinin saldırıyı fark etmesi diğer hesaplarını korumasına yardımcı olacaktır. Dikkatli olunduğu taktirde saldırı amacına ulaşamaz ve bilgileriniz korunmuş olur.

pharming saldırısına karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

Pharming tekniği ile çok sayıda kişinin bilgileri ele geçiriliyor. Bunu önlemek ve bilgileri korumak için alınması gereken bazı tedbirler vardır. Peki, bu tedbirler nelerdir? Beraber inceleyelim. Alınması gereken önlemler şunlardır:

  • Güven vermeyen internet sitelerinde kişisel bilgilerin kullanılmaması gerekir.
  • İnternet adreslerinin doğru olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • Pharming konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.
  • Kullanılan sitelerin SSL sertifikasına sahip olması gerekir.
  • Gelen tüm dosyaların hemen indirilmemesi gerekir.
  • Siber saldırılara karşı etkili bir virüs koruma yazılımı kullanmak gerekir.
  • İki faktörlü kimlik koruması yapılmalı ve doğrulama kodları kimse ile paylaşılmamalı.
  • Web sitelerinin URL kısmının noktasına kadar incelenmesi gerekir. İmla hataları gözden kaçmamalı.

Bu konularda daha dikkatli davranmak ve gereken önlemleri almak gerekir. Gereken önlemler alındığı taktirde dolandırıcılık için kullanılan bu yöntem amacına ulaşamaz. Ayrıca sahte web siteleri kısa zamanda fark edilmiş ve oluşması muhtemel tehlikeler ortadan kalkmış olur.

pharming türleri nelerdir?

Pharming çeşitli amaçlar ile kullanılabilir. Çok sayıda çeşidi vardır. Kötü amaçlı yazılım kullanılarak yapılan pharming çeşitlerden sadece bir tanesidir. Daha tehlikeli bir çeşidi ise web sitelerini ele geçirmek için kullanılan çeşididir. Bu yöntem ile DNS sunucusuna girerek adres üzerinde değişiklik yaparlar. Bu yöntem ile gerçek web site yerine sahte web sitesine girilmiş olur. Bu saldırılar sonucu hem bilgisayar hasar görür hem de bilgileriniz çalınmış olur.

kötü amaçlı yazılım ile paharming nasıl yapılıyor?

Bu siber saldırı türü genellikle elektronik aygıta kötü bir yazılım gelmesi ile başlar. Gönderilen yazılım kötü amaçlı bir yazılımdır. Bu yazılıma tıklandığı taktirde hatalı oturum açma sayfasına yönlendirme bahanesiyle sahte olan hesaba yönlendirme yapılır. Yani bağlantı aslında sahte web sitesine erişim için sadece bir aygıttır. Bu yöntem ile bilgisayar korsanları çok sayıda kişinin bilgilerini ele geçirebilir. Kötü amaçlı yazılımlar ve dosyalar indirilmeden önce detaylı şekilde incelenmelidir. Yakın arkadaşlardan gelen dosyalara dahi tedbir ile yaklaşmak tehlikeden korunmak için en doğru yöntem olacaktır.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button