Skip links

Anakartın Bilgisayarda Ki Önemi Nedir?

Anakartın Bilgisayarda Ki Önemi Nedir?

Anakartın Bilgisayarda Ki Önemi Nedir? Anakartın önemi, bilgisayar sistemini oluşturan birçok bileşen vardır ve bu bileşenlerden birisi de anakarttır. Bilgisayar sistemlerinde kullanılan tüm bileşenlerin birbiri ile iletişimini sağlayan, bilgisayarın ana yapısını oluşturan parçadır. Anakart olmadan ya da sağlıklı çalışmadan bilgisayar olmayacak ve çalışmayacaktır. Elektronik cihazların tümünde, kendisine özel anakart sistemleri vardır. Bilgisayara özellik katan, bilgisayarın gücünü gösteren ve üzerinde birçok donanımı bulunduran parçanın anakart olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilgisayar seçimi, yapılacak işe göre yapılırken, anakart özellikleri ilk bakılan sistem özellikleridir. Anakart Yapısı Bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde bulunduran, bu parçaların yazılım olarak birbirleri ile haberleşmelerini sağlayan birincil devre kartlarına anakart adı verilmektedir. Günümüzde, anakart üretici firmaları, birbiri ile rekabet içerisindedir ve bu rekabet bilgisayarların daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Anakart, bir bilgisayar için her şey demektir ve çok önemlidir. Anakart yapısı, fiberglas malzemeden üretilmekte, üzerinde devre yolları bulunmakta ve elektrik geçirmeyen özelliklere sahiptir. İlk bakıldığında, karmaşık bir yapı görüntüsü olmasına rağmen çalışma mantığı çok basittir. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan ve çeşitli işlemler için ihtiyaç duyulan donanımların tamamı anakart üzerine bağlantı yapılarak kullanılır. Anakart Bileşenleri Nelerdir? Anakartın önemi, bilgisayarın en önemli ve ana bileşenidir. Diğer bileşenler, anakart üzerindeki özel yuvalarına takılarak kullanılır ve bu bileşenlerden birisi eksik olduğunda bilgisayar çalışmayacak ya da istenilen performansı vermeyecektir. Anakart bileşenleri ve donanımları şunlardır;

 • Chipset,
 • Ram,
 • Ekran kartı,
 • Ses kartı,
 • Ethernet kartı,
 • Bios,
 • PCI slotları,
 • Ram slotları,
 • AGP slotları,
 • PS/2 bağlantıları,

Anakart, tüm bu bileşenlerin birbirine bağlanmasını, koordineli olarak çalışmasını sağlamaktadır. Tüm bileşenlerin sahip oldukları özellikler, bilgisayarın işlem gücünü etkileyecektir. Anakart Ne İşe Yarar? Anakart özelliklerini ve ayarlarını belirleyen bios sistemi bulunmakta ve anakartın çalışmasını belirlemektedir. Anakart bilgisayarda ne işe yarar?

 • Veri akışını sağlar,
 • Bios sayesinde istenilen ayarların yapılmasını sağlar,
 • Güç dağılımını yapar,
 • Tüm bileşenlerin birbiri ile iletişim kurmasını sağlar,
 • Bileşenler arasındaki uyumu sağlar ve performansı artırır,
 • Bilgisayarın çalışma performansını belirlemektedir.

Bilgisayar üzerinde bulunan anakartın özellikleri ne kadar iyi ve güçlü olursa, bilgisayarın çalışma performansı o kadar yüksek olacaktır. Bilgisayar satın alınacağı zaman ilk olarak anakart özelliklerine bakılmaktadır. Anakartın Çalışması Gelişen teknolojiler sayesinde, anakart yapıları da değişmeye başlamıştır. Üretici firmalar, sistem özelliklerini artırarak, bilgisayarların daha güçlü olmasını ve anakart özellikleri ile farklı modellerin oluşturulmasını sağlamaktadır. anakartın birincil ve önemli görevi, dahili ve harici tüm donanım, çevre birimlerinin bağlantılarını yapmak, yoga seti işlemcisi ile bir arada bulundurarak, uyumlu çalışmasını sağlamak olarak açıklanmaktadır. Bilgisayarda kullanılan donanımlar, birbirleri ile doğrudan iletişim kuramamakta, bunu anakart üzerinden yapmaktadır. Disk üzerinde kayıtlı olan bir dosya, ekran kartı aracılığı ile monitöre yansıtılacaktır. Ses dosyaları, ses kartı sayesinde sese dönüştürülerek kullanıcıya sunulacaktır. Tüm bunları, ana kart ve üzerinde bulunan donanımlar birlikte çalışarak yapmaktadır. Anakartınız da bir problem varsa firmamızın Laptop Tamiri hizmetinden yararlanabilirsiniz. Anakart Seçimi Bilgisayarın performansında önemli rol oynayan bileşen anakarttır. Anakart seçimi yaparken, taşıdığı özellikler, markası ve fiyatı her zaman ön plana çıkıyor. Anakart seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında, kullanım amacı ve diğer donanımların uyumu önemlidir. Uyumsuz bir anakart ya da anakarta uyumsuz donanım seçildiğinde, çalışma sorunu yaşanabilecek ya da kısa süre sonra çeşitli arızalarla karşılaşılabilecektir. Bir bilgisayarın en önemli parçası anakarttır ve kullanım amacına göre seçim yapmaya dikkat edilmelidir. Oyun ya da programlama işlemleri için bilgisayara ihtiyacı olanlar, işlemcilerinin ve anakart özelliklerinin en iyi olmasına dikkat etmesi gerekir.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button