Skip links

Laptop Servisleri Cihaz Teslim Alırken Yapılabilecek Kontroller

Laptop Servisleri Cihaz Teslim Alırken Yapılabilecek Kontroller

Kullanımları hayatın her köşesine yayılmış olan bilgisayarlar için bakım, tamir ve onarım işlemlerinin yapılması gerekli olduğunda yetkili servise başvurmak gerekir. Servisler bilgisayarınızla alakalı şikayetinizi dinlemeden önce bazı kontrolleri yaparak olası sorunların ön tespitini gerçekleştirir. Ardından kullanıcının şikayetlerini de dinledikten sonra seçenekler sunar. Servisin Cihaz Teslim Alırken Yapılabilecek Kontroller ile alakalı bazı ön kontrolleri yapması zaman kazandıracak kadar değerlidir. Bunların hem servis hem de kullanıcı tarafından bilinmesi gerekir. Laptop cihazınızı teslim aldığınızda oluşabilecek sorunlardan kurtulmak için alanında uzman ekibimizden Notebook Tamiri hizmeti almanızı öneririz.

cihaz teslim alırken yapılabilecek kontroller

Laptop Fiziki Kontrolleri Yapın

Servis olarak getirilen laptop için ilk olarak gereken fiziki kontrollerin yapılması gerekir. Bunun anlamı laptop için bir çeşit muayenedir. Darbe almış olması, kırılma olup olmadığı, farkında olmadan üzerine bir şey dökülmesi gibi sorunlar kullanıcıların gözünden kaçmış olsa bile servisteki teknik elemanların gözünden kaçmamalıdır. Aksi durumda şikayetin tamamen ortadan kalkması imkansız olur.

Tuş Takımına Kontrolü

Bir başka Cihaz Teslim Alırken Yapılabilecek Kontroller ise tuşların çalışıp çalışmadığıdır. Tuşların çalışmaması halinde olası sorunlar değerlendirilir. Sorunun nedenine bağlı olarak laptop sahibine farklı bir sorundan bahsetmek de gerekebilir. Bunun için tuş takımlarının çalışması denetlenmelidir.

Ekranı Kapağını Açıp Kapatın Takılma Var Mı?

Ekranla alakalı kontrollerin yapılması da bir başka önemli detaydır. Ekranın açılıp açılmadığına bakılmalıdır. Takılma sorunu olup olmadığının da test edilmesi gerekebilir.

Windows Açın

Bilgisayarda var olan Windows programlarından bir veya birkaçını açarak düzenli şekilde çalıştığından emin olmaya çalışmalısınız. Aksi durumda yavaşlama veya düzenli şekilde komutların yerine getirilmesinde sorun olma ihtimali yükselir. Notebook sahibine bu konuda bilgi vermek de kaçınılmaz bir hal alır. Çünkü programı yeniden yüklemek ve kontrol etmek gerekebilir.

Program Kontrolü Yapın

Programların çalışmasına bakarak da değerlendirme yapılabilir. Kullanıcıların yüklediği ve kolaylık sağlayan programların çalışmaması halinde ekranda bir hata kodu veya açıklaması çıkacaktır. Bu da başka bir sorun veya kullanıcının anlattıklarıyla gözden kaçacak bir durumun ortaya çıkması için kullanılır. Servisin değerlendirmesi ve mutlaka bilgi sunması önemlidir.

Yüklü Programları Kontrol Edin

Bilgisayarın sahibinin yüklediği çeşitli programlar olabilir. Standardın dışında bir yükleme, güvenilir olmayan kaynaktan indirme veya kurulum sırasında yaşanan bir aksilik kullanıcının farkında olmadan bilgisayarında değişik yapma imkanı vermesi gibi olasılıklar yaşanmış olabilir. Bu durumlarda program çalışmayacağı gibi sürekli otomatik olarak açılmaya çalışarak ek bir güç kaybı veya yoğunluk yaşanmasına neden olabilir. Var olan programların incelemesinin yapılması önemlidir.

Yedekleri Kontrol Edin

Yedekleme yapan bilgisayarlar ayarlarına bağlı olarak kimi zaman oldukça fazla yedekleme yapar. Yapılan yedeklemeler bilgisayarın gereksiz şekilde hafıza alanı daraltmasına veya çalışma sorunlarına ön ayak olabilir. Servise almadan önce yedekleme işlemlerine de birkaç kısa yol sayesinde bakmak ipucu yakalamak için önemlidir.

Virüs Programı Kontrolü Yapın

Bilgisayarında virüs programı olup olmadığından haberi olmayan kullanıcılar farkında olmadan güvenliklerini tehlikeye atar. Bunu engellemek için antivirüs programının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Servis olarak bu konuda açıklama yapmak son derece gereklidir.

Kapanma

Cihazın kendi kendine kapanıp kapanmadığına bakılmalıdır. Şarj cihazından çıktıktan sonra kapanması ile kendi kendine program çalıştırırken kapanması farklı olasılıklar olarak değerlendirilir. Bunun için kontrol etmek ve kullanıcının yaşayıp yaşamadığını da sormak önemlidir.

Resert Sorunu İçin 10 Dakika Kadar Cihazı Kullanın

Reset konusunda aceleci davranmamak ve kullanmaya devam etmek önerilir. Çünkü yapılan işlemlerin sonucunda sıfırlama olduğunu ve hata ile karşı karşıya kalmanın olasılıklar arasında olduğu unutulmalıdır. Kullanıcıların konuyla ilgili bilgileri net şekilde almasına dikkat edilmelidir. Amatör veya dolandırıcı bilgisayarcılardan uzak durmanız için alanında profesyonel Notebook Servisi ekibimizden destek alabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button