Skip links

Dizüstü Bilgisayar Da RAM Nasıl Yükseltilir

Dizüstü Bilgisayar Da RAM Nasıl Yükseltilir

Ram nasıl yükseltilir ? Bilgisayar bileşenleri arasında yer alan ve en önemli bileşen olarak gösterilen parçalardan birisi RAM (random Access memory) donanımıdır. Ram, rastgele erişim bellek olarak Türkçeye çevrilmekte ve bilgisayarın performansını etkileyen en önemli parçadır. Bilgisayar üzerinde yapılan işlemlerde, geçici depolama alanı olarak kullanılır, bu alan büyük olduğunda, bilgisayarın işlem performansı yüksek olacaktır. Bilgisayar kullanıcıları, yaptıkları işlemlere göre bilgisayar performansını artırabilmek için RAM yükseltme işlemlerini yapmak istemektedir. Bilgisayar anakartları üzerinde RAM slotları bulunmakta ve bu slotlara uyumlu RAM çeşitleri rahatlıkla takılıp çıkartılabilmektedir.

ram nedir?

Randon Access Memory (RAM), bilgisayar sistemlerinde bilgilerin geçici olarak depolandığı ve bilgisayar kapandığında depolanan verilerin silindiği, bilgisayarın çalışma performansını etkileyen donanımdır. Bilgisayar çalışmaya başladığında ve işlemler yapıldığında, RAM üzerinde geçici olarak depolanır ve işlemlerin hızlı yapılmasını sağlar. Dahili depolama sistemlerine göre RAM veri depolama süresi 100 kat daha fazladır. Gelişen teknoloji ile birlikte dizüstü bilgisayarlara uyumlu, farklı kapasitelere sahip RAM çeşitleri bulunmaktadır. Dizüstü bilgisayar, ana kartının özellikleri ve RAM uyumu, yükseltme işlemlerinde önemlidir ve dikkat edilmesi gereken husustur.

ram nasıl yükseltilir ? yükseltme işlemleri

Bilgisayarların kullanım amacına göre sahip oldukları RAM sistemleri, çalışma gücünü etkileyecektir. Dizüstü bilgisayarlarda, RAM yükseltme işlemi tüm kullanıcılar tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir işlemdir. Bilgisayarının performansının düşük olduğunu düşünenler, kullanılan mevcut RAM özelliklerini belirlemeli ve uyumlu, daha güçlü RAM alarak, anakart üzerinden eski RAM çıkartarak yenisini takabilecektir. Uyumlu RAM seçimi yapıldığında, bilgisayar hemen tanıyacak ve daha yüksek performansla çalışmaya başlayacaktır. Kullanıcılar ilk önce yapılan işleme göre kaç GB kapasiteli RAM’e ihtiyaçlarının olduğunu belirlemelidir. Dizüstü bilgisayarlarını oyun amaçlı kullananlar, oyunların daha hızlı oynanması, bilgisayarda donma gibi sorunların yaşanmaması için RAM değiştirme işlemlerini yapmalıdır.

ram türleri

Bilgisayar donanım üreticileri, RAM türlerini, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara göre farklı özelliklerde üretmektedir. Dizüstü bilgisayarının RAM’ini değiştirmek isteyenler, anakart üzerinde kaç adet RAM slotu olduğunu ve kullanılan RAM özelliklerini belirlemelidir. Bilgisayarda kullanılan RAM türleri şunlardır;

  • DDR1 RAM,
  • DDR2 RAM,
  • DDR3 RAM,
  • DDR4 RAM,
  • DDR 5 RAM,

RAM türleri, çalışma hızlarına göre modelle yapılmıştır. Günümüz teknolojilerinde, daha çok DDR3 ve üstü RAM çeşitleri kullanılmaktadır. Dizüstü bilgisayarda fabrika üretimlerinde DDR3 RAM türleri kullanılmaktadır. Kullanıcılar, değiştirmek istediklerinde, GB olarak kapasitesini artırarak değişiklikleri yapabiliyorlar. Bilgisayar performansını artırmak için sadece RAM değişikliği yapmak yeterli değildir. Bilgisayarı performansını, işlemci, anakart ve ekran kartı gibi donanımlarda büyük ölçüde etkilemektedir.

ram nasıl yükseltilir ? ram yükseltme işlemlerinin yapılması

Bilgisayarınızda RAM değiştirmeye karar verdiğinizde öncelikle bellek tipini belirmeniz gerekiyor. Bunu bilgisayar özelliklerini inceleyerek ya da yardımcı programlar kullanarak yapabilirsiniz. Uygulama kullanarak tespit yapmak istediğinizde, bilgisayarınıza uyumlu olabilecek RAM türlerini belirlemenizi sağlayacaktır. Buradan kullanılan RAM türünü ve özelliklerini görebilir ve yeni satın alacağınız bellek türünü belirlemenizi sağlayacaktır. Dizüstü bilgisayarlar için RAM boyutları küçüktür ve satın alırken, bilgisayar marka, modeli, anakart markası uyumuna dikkat edilmelidir. Kendiniz RAM alımına karar veremediniz veya takamadıysanız firmamızın laptop servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

ram slot sayısı

Dizüstü bilgisayarda RAM yükseltmek kolay bir işlemdir ve anakart üzerinde bulunan slot sayısına göre RAM alınabilecektir. Dizüstü bilgisayarda genel olarak iki adet RAM slotu bulunmaktadır. Bu slotları, uyumlu iki RAM farklı kapasitelerde ya da aynı kapasitelerde takılarak, performansı artırılabilecektir. İşlemci ile RAM uyumlu olduğunda ve geçici bellek hafızası geniş olduğunda, bilgisayarın çalışma hızının arttığı görülebilecektir. RAM uyumunu sağladıktan sonra 4 GB olan RAM, iki adet yüksek GB RAM ile kapasitesi artırılabilecektir.

ram eklemesi yaparken aynı ram türü takılıp farklı hızlarda olursa ne olur?

Eğer RAM eklemesi yaparken aynı türde RAM takılıp farklı hızlarda olursa, sistem belleği için bazı uyumsuzluklar ortaya çıkabilir. İdeal olarak, RAM’lerin aynı marka, model ve hızda olması önerilir. Farklı hızlardaki RAM’ler birlikte çalışsa da, daha düşük hızdaki RAM tarafından yavaşlatılabilirler. Bu durumda, sistem belleğinin performansında bir düşüş yaşanabilir. Yeni eklenen yüksek hızdaki RAM, daha düşük hızdakine uyum sağlamak için otomatik olarak daha düşük bir hıza ayarlanabilir. Bu durumda, daha yüksek hız potansiyeline sahip olan RAM’den tam anlamıyla faydalanamazsınız. Ayrıca, farklı hızlardaki RAM’ler arasında uyumsuzluk nedeniyle kararlılık sorunları da yaşanabilir. Sistem çökme veya donma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, RAM eklemesi yaparken aynı türde ve aynı hızda olan modüller kullanmanız önemlidir. Böylece sisteminiz en iyi performansı elde ederken kararlılık da sağlanmış olur.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button