Skip links

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Hosting son dönemde en sık duyulan kavramlardan biridir. Güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularından oluşan web hosting kişilerin ya da organizasyonların web sitelerinin ya da sayfalarının kesintisiz bir şekilde internette yayınlanmasını sağlar.

Burada kesintisizden kasıt, bilgisayar kapalıyken bile çalışmaya devam ediyor olmasıdır. Web sayfaları kontrol panelleri üzerinden dosya transferleri sayesinde web sunuculara yüklenir. Buna barındırma hizmeti de denir. Web hosting hakkında bilinmesi gerekenler ve tüm hizmetlere alfabilişim.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Web Hosting Kullanımının Amacı Nedir?

Kişi web sitesini yayınlamak ve erişilebilir hale getirmek istiyorsa hosting kullanmalıdır. Blog, online alışveriş sayfası ya da insanların sosyalleştiği forumlar hep hosting sayesinde erişime açık olur. Web sitesinin kurucusunun bilgisayarı kapalı olsa dahi web hosting erişimi sağlar.

Web Hosting genel özellikleri;

  • Sayfaların hızlı olması
  • Sayfaların içerik kayıplarına ya da olası saldırılara karşı korunaklı olması
  • Dünyanın her yerine erişimlerinin olması
  • En kaliteli veri merkezleri üzerinden kullanıcılara ulaşıyor olması
  • Verilerin kayıplara karşı periyodik olarak yedeklenmesi

şeklinde sıralanabilir. Bu özellikler kişinin web sitesinin trafiğini, güvenliğini ve kalitesini arttırır. Web hostingin asıl amacı da budur.

Türk Hosting Firmaları

Türkçe destek almak, Türk kullanıcılara en hızlı şekilde ulaşmak ve firmaya kolayca ulaşmak istiyorsanız Türk Hosting firmaları ile iletişime geçebilirsiniz. Yabancı hosting firmaları genelde ulusal pazarları için kaliteli hizmet verir. Yani Türkiye içerisinde sunucuya erişmek çok zordur. Ayrıca faturalama gibi konularda da çok sık problem yaşanır. Türk hosting firmaları özel donanımları ve yazılım optimizasyonları ile yüksek performanslı web sunucuları yoluyla site sahiplerine hizmet veriyor.

Bu kapsamda kullanıcılar kontrol panellerinden yararlanabiliyor. Kontrol paneli sayfaları yönetebilmek için geliştirilmiştir. Panelin Türkçe ve kolay kullanımlı olması oldukça önemlidir. En çok WordPress ve Linux Hosting kontrol panelleri tercih edilir. Ayrıca web sitenizde zararlı içeriklerin olmaması adına da Hosting firmalarından destek alabilirsiniz. Web sitesi güvenliği için saldırı önleme sistemleri geliştirilmiştir. Daha detaylı bilgi için alfabilişim.com sitesine göz atabilirsiniz.

Web Sayfalarını Hızlandırıyor

Web Hosting hizmetinin en büyük avantajı web sayfalarını hızlandırıyor olmasıdır. Araştırmalara göre yavaş açılan ve ilerleyen web sayfalarının trafiği oldukça düşüktür. Bu da demek oluyor ki tıklanma sayısı yani eriştiği kişi sayısı daha azdır. Web Hosting ise sayfaların 7/24 hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. Performansı her zaman yüksek tutar. Ayrıca Hosting firmaları içlerinde barındırma sunucuları bulundurur. Bu sistem sitelere işlemci, ram ve disk atar. Firma ne kadar çok siteye işlemci, ram ve disk kaynağı atıyorsa o kadar yavaş erişim sağlanır. Bu nedenle firma seçerken daha az site barındıranlar tercih edilmelidir.

Hosting Çeşitleri Nelerdir?

Kişi web sitesinin amacına uygun bir web hosting seçebilir. Her proje için farklı seçenekler bulunur, ihtiyaca uygun bir hosting seçilmesi oldukça önemlidir. Örneğin blog için paylaşımlı hosting, online alışveriş sitesi için de bulut sunucu hosting hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Hosting çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • WordPress: Tüm dünyadaki en gelişmiş ve tanınan içerik yönetim sistemi ve blog oluşturma aracı WordPress’tir. Eğer kişi WordPress kullanıyorsa WordPress Hosting hizmetinden yararlanmalıdır.
  • Linux: Açık kaynak felsefesine uygun araçlar kullanılarak hazırlanmış siteler için uygundur. Sayfaların maksimum hızda yüklenmesini sağlar. Ayrıca veritabanı kontrolleri panel üzerinden gerçekleştirilebilir.
  • Windows Hosting: Microsoft yazılım teknolojileri geliştirilerek hazırlanmıştır. Kolay ve esnek web yazılımlarını tasarlayabilmek için uygundur.
  • Kurumsal Hosting
  • Bulut Sunucu
Kategoriler

Bunları Da Beğenebilirsiniz

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button