Skip links

Bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız?

Bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız?

Bilgisayar Kullanırken Nasıl oturmalıyız ? Bilgisayar işyerinde ve sosyal alanlarda en sık kullanılan, bazı durumlarda kullanımı zorunlu olan bir alet olmaya başladığından beri bazı rahatsızlıkların oluşması da kaçınılmaz bir hal almaya başladı. Gün sonunda her yerinizde ağrıların olması yanlış oturmadan kaynaklanabilir. Bunun için oturma planlarınızı ve saat aralıklarınızı sağlığınızın da bozulmasına izin vermeyecek şekilde yapmalısınız. Oyun oynamak, çalışmak, film izlemek veya sosyal platformları kullanmak için bilgisayar karşısında olmanız gerektiğinde dikkatli davranmalısınız.

bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız ?

Monitörle Çalışırken Uygun Oturma Pozisyonu

Ofislerde kullanılan sandalyelerin ayarlanabilir durumda olması daha kolay şekilde uygun pozisyonda çalışılmasına olanak tanır. Bunun için gereken ayarlamaların yapılması ve buna göre hareket edilmesi önemlidir. Bu detaylar:

  • Oturduğunuzda bacağınızın üst kısmı sandalyeye değmelidir,
  • Sırtınızın açısının 90 olmasına dikkat etmelisiniz,
  • Ayak ve bacaklarınız arasında 90 derece açı olmalıdır,
  • Sırtınız mümkün olduğunca 100 ve 130 derece açı arasında bulunmalıdır,
  • Kollarınızın vücuda yakın olmasını sağlamalısınız,
  • Omuz ve boyun rahatlığına önem vermelisiniz,
  • Gözleriniz boyun ve sırttan destek almadan rahat şekilde görebilmelidir.

Bunlara dikkat ederek kolay bir şekilde bilgisayarın karşısında ne kadar zaman geçse de ağrınız olmadan gün sonuna ulaşabilirsiniz.

Laptop Oturma Pozisyonu

Masaüstü modelleri kadar laptop olanların da nasıl kullanılacağı konusunda merak edilen detaylar vardır. Bu bilgisayarları kullanırken yatakta, masada veya herhangi bir yerde rahatlık vermesi açısından yanlış kullanmak ağrılarınızın olmasına neden olur. Bunun için laptop kullanırken de mümkün olduğunca masaüstü kullanıyormuş gibi masa tercih edilmelidir. Masanın tercih edilmesi daha az ağrınızın olmasına neden olur. Kısa süreli eğlence ve diğer işlemlerinizde kullanmak istediğinizde bu durum değişkenlik gösterebilir. Ama uzun süreli ve çalışmak için kullanmak istediğinizde masaüstü bilgisayar kullanıyormuşsunuz gibi hareket etmelisiniz.

bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız ? bilgisayar karşısında yanlış oturmanın zararları

Uzun süreli kullanım durumunda olduğunuz bilgisayar karşısında yanlış oturduğunuzda kısa süreli şekilde ağrılardan rahatsızlık duymanız geçicidir. İlerleyen süreçte daha farklı hastalıklarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz bir hal alır. Bunlar arasında boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, bel fıtığı, omurga romatizması veya eklem hastalıkları ilk sıralarda gelenlerdir. Hareket sınırlaması olan ve sürekli yanlış şekilde oturan kişinin kıkırdak dokularında aşınmalar olması da kaçınılmaz bir sonuçtur. Bunlar sadece kas ve iskelet yapısına da zarar vermez. Ara vermeden çalışmak sindirim sisteminde zarar oluşmasına veya yavaşlamaya da neden olur. Gözlerinizin yorulması da kaçınılmazdır.

bilgisayar başında ne kadar oturmalıyız

Sık kullanmak zorunda olmanız halinde kısıtlamaya gidilmeye zor olsa da doğru şekilde oturduğunuzda mola vererek çalışmak daha doğru bir seçenek olur. Birkaç saatte bir mola vermek, esneme hareketleri yapmak veya bulunduğunuz alanda yürümeye çalışmak bedeninizin daha az rahatsız olmasına neden olur. Bunun için küçük molalar vermekten kaçınmamalısınız. İş akışınızı böleceğinden korkmak yerine sağlığınızın zarar göreceğini düşünmelisiniz.

bilgisayar başında doğru oturma şekli

Oturma pozisyonunuz için sandalyenizin buna uygun hale gelmesi gerekir. Sandalye ayarlamasında kişiselleşmiş ayarlamalara izin veren ve ergonomik olan bir tasarım seçilmelidir. Ayarlanabilir kol desteği yapılmalıdır. Kollarınızın bedeninize yakın şekilde durmasını sağlayacak ayarlama yapılması gerekir. Kol dayanağı oturuşunuzu bozacak veya bahsedilen şekilde oturmanızı engelleyecek duruma geldiğinde çıkarıp kullanmama durumunuz da vardır.

bilgisayar kullanırken nasıl oturmalıyız ? neden dikkat etmeliyiz ?

Bilgisayarınızın başında sandalyenizin ayarlamasını yaptıktan ve gereken mesafeleri ayarladıktan sonra oturmalısınız. Çünkü yanlış oturduğunuzda ertesi güne ağrı ve acılarla kalkma ihtimaliniz son derece yüksektir. Boyun ve sırt ağrıları ile başlayan süreç daha kalıcı hastalıkların oluşması ise devam edecektir.

bilgisayar başında doğru oturmazsak ne gibi sonuçlarla karşılaşırız

Bilgisayar başında doğru oturmazsak, birkaç olumsuz sonuçla karşılaşabiliriz. İlk olarak, yanlış bir duruş pozisyonu omurga problemlerine yol açabilir. Uzun süreli oturmanın neden olduğu bel ağrıları, boyun sertlikleri ve omuz gerginlikleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca, yanlış oturma pozisyonu gözlerde yorgunluğa ve görme problemlerine neden olabilir. Ekrana yakın oturan veya monitöre ters açılarda bakan kişilerde baş ağrısı, göz kuruluğu ve bulanık görme gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Doğru oturmamanın bir diğer sonucu da verimlilik kaybıdır. Rahatsızlık hissiyle mücadele etmek zorunda kaldığımızda odaklanma yeteneğimiz azalır ve iş performansımız düşebilir. Son olarak, yanlış oturma pozisyonunda kaslarımız gerginleşir ve kan dolaşımı engellenebilir. Bu da enerji seviyelerinde düşüşe neden olabilir ve uzun vadede sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenlerle, bilgisayar başında doğru oturmak önemlidir. Dik bir duruşta oturarak sırt desteği almalı, ekranın göz hizasında olduğundan emin olmalı ve ara sıra molalar vererek hareket etmelisiniz. Unutmayın, doğru oturma pozisyonu hem sağlığınızı korumanızı hem de daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar. Sizinde bilgisayar teknik servisinotebook servisi ve yazıcı servisi gibi konularda desteğe ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button