Windows ve Linux Karşılaştırması

Windows ve Linux bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleridir. Windows işletim sistemi Microsoft firması tarafından 1985 yılında piyasaya sürülmüş ve günümüzde çeşitli sürümleri sayesinde gelmiştir. Linux işletim sistemi ise 1991 yılında piyasaya sürülmüş olan işletim sistemidir. Bilgisayar kullanıcıları bu iki işletim sisteminin benzerliklerini, farklı yönlerini merak ederler. Bu sebeple de iki işletim sisteminin karşılaştırılması yapılır.

Windows Ve Linux Arasındaki Temel Farklar

İşletim sistemi bilgisayar yazılımlarının, uygulamalarının ve donanımlarının yönetilmesi ile denetlenmesini sağlayan yazılımlara verilen isimdir. Bilgisayarlarda en fazla kullanılan iki işletim sistemi olan Windows ve Linux arasındaki temel farklar şunlardır;

  • Windows işletim sistemi kapalı kaynak kodlu olurken Linux işletim sistemi açık kaynak kodludur. Ayrıca Windows ticari bir işletim sistemidir.
  • Linux kaynak koduna erişimi mümkün kılan işletim sistemiyken Windows’ta kaynak koduna erişim için imkan yoktur.
  • Windows’ta kullanıcı verilerinin toplanması sağlanırken Linux’ta veri toplanması yaşanmaz. Bu da Windows’un kullanıcılarına gizlilik sorunu yaşatmasına neden olur.
  • Linux’ta hataların bulunması kolaydır ancak Windows’ta geniş kullanıcı kapasitesinin olmasından dolayı hataların bulunması zor olur.
  • Linux’un kullanımı daha çok kurumsal iken Windows’un kullanımı kişiseldir.

Bu temel farklara ek olarak Windows’un özgür yazılım desteği Linux’a göre daha azdır. Ancak Windows’un oyun ve video yazılımı daha fazladır.

Windows Ve Linux Erişim Yönünden Karşılaştırılması

İki işletim sistemi erişim yönünden karşılaştırılabilir. Yapılan bu karşılaştırmada Linux kullanıcılarının kaynak kodlarına erişim sağlayabildiği ve kodlarda değişiklik yapabildiği görülür. Windows’ta ise kaynak kodlarına erişim yoktur. Bu da kaynak kodlarının ticari sır olarak kalmasını sağlar.

Windows Ve Linux Lisanslama Yönünden Karşılaştırılması

Windows ve Linux işletim sistemleri lisanslama yönünde karşılaştırılabilirler. Linux işletim sisteminin kullanıldığı lisans GPL tarafından verilen lisanstır. Bu lisans sayesinde kullanıcılar yazılımı değiştirme imkanına sahiptir. Böylelikle değiştirdikleri yazılımı satma imkanları olur. Ayrıca Linux yazılımını birden fazla sistemde tekrar kullanabilirler. Windows işletim sistemi ise Microsoft lisansına sahip olan bir sistemdir. Bu sistemin kullanıcıları yazılımı değiştirme imkanına sahip değildir. Kaynak koduna erişim mümkün olmadığı için lisansta belirtilen sayı kadar bilgisayar işletim sisteminin yüklenmesi mümkün olur. Bilgisayarınıza Windows veya Linux yüklemesi yaptırmak isterseniz bilgisayar teknik servis hizmetimizden yararlanabilirsiniz..

Güvenlik Yönünden Karşılaştırılması

İki işletim sisteminin birbiriyle karşılaştırılabildiği diğer yön ise güvenlik yönüdür. Windows işletim sistemini kötü amaçlı kullanıcılar ve virüslerin bulabilmesi kolaydır. Bu sebeple işletim sistemi ve dolayısıyla bilgisayarların saldırılar sebebiyle olumsuz etkilenme olasılıkları vardır. Ancak bilgisayarlara yüklenen virüs programları gibi ekstra önlemlerle koruma sağlanabilir. Ancak Windows’un aksine Linux işletim sistemine kötü niyetli olan kullanıcıların erişimi mümkün değildir. Bu sebeple Linux daha güvenli olan işletim sistemidir.

Güncellemeler Yönünden Karşılaştırılması

Linux ve Windows işletim sistemleri güncellemeler yönünden de karşılaştırılabilir. Linux’ta güncellemelerin kontrolü kullanıcılar tarafından mümkün olur ve istedikleri zaman güncellemeyi yükleyebilirler. Ayrıca güncellemeyi yüklemeleri sonrasında yeniden başlatma yapmalarına gerek yoktur. Ancak Windows’ta güncellemeler kullanıcılar tarafından tam anlamıyla kontrol edilemez. İşlem anında güncellemenin gelmesi ve işlem yarımken bilgisayarın yeniden başlatılması gibi sorunlar yaşanabilir.

Kullanılabilirlik Yönünden Karşılaştırılması

Linux’un kullanımı Windows’a göre daha karmaşıktır. Ancak buna rağmen işletim sisteminin kurulması daha hızlı olur. Windows’un ise kullanımı diğer işletim sistemine göre daha kolaydır. Ancak kurulum süresi daha fazladır.

Teknik Destek Yönünden Karşılaştırılması

Windows Linux’a göre teknik destek bakımından daha avantajlıdır. İşletim sistemlerinde yaşanan sorunlar web siteleri veya forumlar sayesinde online olarak çözülebiliyor. Ancak Windows’ta ücretli teknik servis imkanı da bulunuyor. Bu da yaşanan sorunların profesyonel çözümlerinin bulunmasını sağlar. Ancak Linux işletim sistemi kullanıcılarının ücretli teknik destek bulmaları zordur. Windows ve Linux işletim sistemi için firmamızın Tuzla Bilgisayarcı hizmetinden yararlanmak isteyen müşterilerimiz bizimle iletişim kurmaları halinde teknik destek verilebilmektedir.Call Now Button