Skip links

Windows ve Linux Karşılaştırması

Notebook Klavye Tamiri Nasıl Yapılır ?

Notebook bilgisayarlar günlük hayatta ve iş hayatında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kullanım esnasında başımıza gelen aksiliklerden dolayı kullandığımız notebook bilgisayarların klavyeleri arızalanabiliyor. Arızalanan bir klavye işlerimizi büyük oranda aksatabilir. Bu nedenle en kısa zamanda tamirinin yapılması gerekmektedir. Notebook Tamiri ihtiyacınız varsa Alfa Bilişim ile İletişim kurabilirsiniz.

notebook klavyeleri nasıl kullanılmalıdır

Notebooklar genel itibariyle hassas cihazlardır. Bir sarsıntı ya da çarpma arızlara sebep olmaktadır. Klavyelerde veri girişi için kullanıcı teması en çok olan parçasıdır. Bu yüzden yazı yazma esnasında tuşa çok sert basmamalı harfi yazacak kadar basmak yeterli olacaktır. Aynı şekilde elektronik devrelerden oluştuğu içinde sıvı teması oluşmamasına dikkat edilmelidir.

notebook klavyelerinin bozulma sebepleri

Notebook Klavye Tamiri genellikle kullanıcı hataları sonucunda bozulabilmektedir. Notebook kullanırken yaşadığımız küçük aksilikler klavyenin ya da diğer notebook bileşenlerinin bozulmasına yol açabilmektedir. Ancak klavyeler diğer bileşenlere göre daha hassas ve dış etkilere açık olduğu için çok çabuk bozulabilmektedir. En sık karşılaşılan bozulma şekli sıvı temasıdır. Notebook üzerine dökülen bir sıvı klavyenin bozulmasına sebep olmaktadır. Özellikle notebook kullanırken çay, kahve benzeri içecekler tüketirken dökülmemesi için dikkatli davranılmalıdır. Sıvı temas eden bir klavye hiç çalışmama, kısmen çalışma ya da harflerin takılı kalması gibi arızalar göstermektedir. Klavye tuşunun kırılması ya da yerinden çıkması da bir bozulma şeklidir. Sert kullanım sonucunda ya da dikkatsiz bir hareket sonucu klavyedeki bir ya da daha fazla tuş kırılabilir ya da yerinden çıkabilir. Notebookun yere düşürülmesi de hem klavyenin hem de diğer notebook parçalarının kırılmasına sebep olmaktadır. Bu durumda Notebook Servisi hizmetimizi kullanmanızı öneririz.

notebook klavye tamiri işlemi

Arızalanan bir notebook klavyesinin tamir edilmesi için farklı adımlar uygulanmaktadır. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Arızanın sebebinin tespit edilmesi,
  • Arıza sebebinin farklı parçalara da zarar verip vermediğinin kontrol edilmesi,
  • Farklı parçalarda hasar yok ise klavyenin tamir edilip edilemeyeceğinin tespiti,
  • Eğer klavye tamir edilemiyorsa yeni bir klavye ile değişim yapılması
  • Klavye tamir veya değişim işlemi bittikten sonra bilgisayar çalışmasının kontrol edilmesi.

Notebookun arızalı klavyesi incelenerek arızanın kaynağı tespit edilir. Arıza türüne göre hangi işlemin uygulanacağına karar verilir. Notebook klavye tuşları çok hassas tuşlardır. Tuş bağlantıları oldukça hassas ve kırılgandır. Bazı tuşların yerinden çıkması esnasında tuş ayakları kırılabilmektedir. Bu durumda aynı tuşun sağlam olanı ile değişim yapılması gerekmektedir. Ancak tuş çıkması ana gövdenin de hasar alması ile gerçekleşmiş ise klavyenin tamamen değiştirilmesi gerekecektir. Sıvı teması olan bir Notebook klavye tamiri büyük oranda başarısız olmaktadır. Çünkü sıvı teması ile yaşanan kısa devre sonucunda klavye kalıcı hasarlar görmektedir. Bu sebeple eski klavye çıkarılarak notebookun diğer bileşenlerine de sıvı teması olup olmadığı kontrol edilmektedir. Sadece klavye arızalı ise yeni bir klavye yerine takılarak arıza giderilmektedir.

notebook klavye değişim fiyatları

Notebook klavye fiyatları marka ve modele göre değişiklik göstermektedir. Birçok notebookun klavyeleri uygun fiyatlarla değiştirilebilmektedir. Değişim için markanın orijinal yedek parçası kullanılabildiği gibi farklı marka bir klavye de kullanılabilmektedir. Uygun fiyatları ile Tuzla Notebook Tamiri ekibimiz sizleri bekliyor.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button