Skip links

Fotokopi Makinesi nasıl kullanılır? fotokopi makinesi nasıl çalışır?

Fotokopi Makinesi nasıl kullanılır? fotokopi makinesi nasıl çalışır?

Gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde insan hayatını her geçen gün daha da kolaylaştıracak olan icatların kullanımı yaygınlaşıyor. Ofislerin ve çalışma alanlarının vazgeçilmezlerinden bir tanesi olan fotokopi makinesi 1903 yılından beri gelişerek yeni özellikleri ile kullanım alanını daha da genişletiyor. Kullanıcıların ilk zamanlarda sadece fotoğraflama özelliğinden yararlandığı makine zaman içinde çok yönlü çalışır bir duruma gelmiştir. Bu nedenle fotokopi makinesi nasıl çalışır bilinmelidir. Kullanımı kolay olmasına karşılık yine de talimatlarına uygun ve düzenli kullanmak önemlidir. Bu nedenle fotokopi makinesi nasıl kullanılır çok önemlidir. Çalışma prensibine uygun şekilde davranmak kullanıcıların bütün özellikleri kullanarak daha etkin sonuçlar elde etmesine de neden olur.

fotokopi makinesi nasıl kullanılır?

İlk kez fotokopi çekecek birisi olmanız halinde nasıl kullanılacağını merak etmiş olabilirsiniz. Yanlış bir işlem yapmamak adına adımları düzenli şekilde uygulamak oldukça önemlidir:

  • Cihazınız uyku modunda olabileceğinden açma kapama tuşuna basarak bu moddan çıkarmalısınız,
  • Kapağı açarak içinde bulunan cam yüzeye fotokopisini çekmek istediğiniz belgeyi yerleştirmelisiniz,
  • Kapağı açtığınızda elinizdeki belgenin nasıl yerleştirilmesi gerektiğini anlatan uyarılar vardır,
  • Ardından kapağı kapatmalısınız,
  • Kontrol panelinden adet sayısını girmelisiniz,
  • Tuşları kullanarak istediğiniz rakama ulaştıktan sonra ekranda yanıp sönen onay veya fotokopi düğmesine basmalısınız,
  • Renkli ve siyah beyaz seçimlerini yapmak isteyebilirsiniz,

Bu işlemden sonra istediğiniz kadar fotokopi cihazın çıkış noktasından hazır şekilde verilir. Uyarı ve ikazlar ile kullanımı daha kolay hale getirilmiş bir makine olsa da yine de nasıl kullanılacağını ve bazı özelliklerini bilmenin faydası son derece fazladır. Fotokopi makinesi nasıl kullanılır öğrenmeye çalışırken oluşabilecek sorunlarda firmamızın Tuzla Fotokopi Servisi hizmetinden yararlanarak sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

fotokopi kağıt türü

Kontrol panelinde işaretli olmaması halinde kağıt boyutunu ayarlamanız ve cihazın bunu varsayılan olarak kabul etmesini sağlamanız gerekir. Bazı bilgisayarlarda otomatik şekilde tanımlı olsa da kullanıcıların bunu bilmesi önemlidir. En sık ve global şekilde kullanılan boyut 20*25 edatlarındadır. Diğer seçenek ise 20*35 olarak düzenlenmiştir. A4 kağıt kullanmak isteyenlerin ilk seçeneği işaretlemesi yeterli olur.

boyutların seçenekleri nelerdir?

Kullanıcıların fotokopi makinesine ekledikleri belgenin nasıl çoğaltılacağına dair ayarlamalar yapması da gerekebilir. Çünkü kullanılan görsel küçük olduğunda daha çok büyütme işlemi yapılması istenebilir. Özelliklere göre değişmekle birlikte kullanıcıların %50, 150, 200 şeklinde büyütme yapmalarına olanak tanınır. Bu sayede fotokopinin üzerinde oynama yapmış olma imkanınız da olur. Farklı program kullanmadan görsellerin büyütülmesi sağlanır.

fotokopi makinesi türleri

Fotokopi makinelerinde farklı özellikler bulunur. Bunlar arasında renkli fotokopi de vardır. Kartuş fotokopinin siyah beyaz veya renkli olması için gereken mürekkebin doldurulduğu yerdir. Buraya cihazın özelliğine göre renkli veya siyah beyaz yazı için uygun olan mürekkep doldurulur. Bu sayede kullanıcılar düzenledikleri veya direkt bilgisayarlarından yolladıkları çıktıların renkli olmasını da sağlar. Sıklıkla siyah beyaz şeklinde kullanılan yazıcıların renkli olmasının istenmesi ek maliyet değildir. Kartuşta mürekkep olması halinde sadece bir seçenek olarak kullanılacak özelliktir.

fotokopi makinesi ile neler yapılır?

Fotokopi çekmek, birkaç sayfa çoğaltmak dışında farklı işlemlerde de kullanmak mümkün olur. Kimlik fotokopisi çekerken arkalı ve önlü veya tek sayfada farklı içeriklerin çoğaltılması işlemi yapılır. Bunun yanında cihazın özelliğine göre çoklu kitap şeklinde basımlar yapılması da kolaylaşır. Farklı boyutta kağıt, yazı ve diğer içeriklerin çoğaltılması sonucunda kolaylık sağlanır. İstediğiniz kadar sayıda ve özellikte çoğaltım yapar. Bilgisayarların direkt bağlantılı olması halinde hem fotokopi hem de yazıcı görevinde bile kullanılır. Sadece yazdır seçeneğine tıklamanız ve gereken düzenlemeleri yapmanız yeterlidir. Ardından yazıcının fotokopi makinesinden gereken yazıları çıkardığını fark edersiniz. Kolay ve ekonomik şekilde istediğiniz kağıt boyutunda çoğaltma sağlanır. Fotokopi makinesi satın almak, servise vermek istiyorsanız firmamızın fotokopi servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için iletişime geçmeniz yeterli.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button