Skip links

Bilişim dalında meslekler ve ortalama kazançları

Bilişim dalında meslekler ve ortalama kazançları

Bilişim Dalında Meslekler; teknoloji alanında yaşanan gelişmelere bağlı şekilde hızla artan gelir ve ağa sahip olmaya başlamıştır. Kullanımının yaygınlaşması, gelişim ve finansman yatırımları almaya devam etmesi de bu durumda etkili olur. Geleceğin meslek dalları arasında gösterilen birçok mesleğin teknoloji tabanlı olduğu da fark edilir. Gelir miktarı mesleğe ve yapılan işteki uzmanlığa göre değişse de ortalama rakamlar üzerinden bir değerlendirme yapmak mümkündür.

bilişim dalında meslekler

1- Bilgisayar Teknisyeni

Bilgisayar teknisyeni olan birinden beklenecek olan işler iş tanımını oluşturur. Bu kişiler aldıkları eğitime ve yeteneklerine göre bilgisayar, sunucu, dizüstü bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların virüsten korunmasını sağlar. Donanım ve yazılımla alakalı işlemleri yerine getirir. Kayıp dosyaların onarılmasında da değerlendirilir. Bilgisayar başta olmak üzere gerekli durumlarda akıllı cihazların sökme ve takma işlemlerinde de değerlendirilmeleri mümkündür. Gelişimlerine ve lisans eğitimi alıp almamalarına bağlı şekilde aldıkları ödemeler 2500 – 4000 TL arasında değişkenlik gösterir.

2- Notebook Tamircisi

Kullanıcıların laptop veya notebook şeklinde kullandıkları cihazların tamir, bakım ve onarım işlemlerinde çalışırlar. Donanımsal, yazılımla alakalı, elektriksel, parça ve diğer sorunlarla alakalı şikayetlerin giderilmesi sağlanır. Kullanıcıların sorunsuz çalışır hale getirdikleri notebook konusunda uzman olduklarını söylemek mümkündür. Kendi işyerlerinde çalışabilecekleri gibi kurumsal alanlarda da çalışılabilir. Bu durumda maaş aralığı 3000 – 4000 TL arasında olabilir.

3- Network Uzmanı

İngilizceden dilimize geçen bir meslektir. Ağ uzmanı anlamında da kullanılır. Teknolojinin her anında çeşitli ağların kullanımı ve sorunsuz şekilde çalışması amaçlanır. Bu alanda uzman olan network uzmanları da birkaç bilgisayardan sayısız cihaza bağlanılarak sorunsuz çalışılmasından sorumludur. Genelde özel sektörde değerlendirilmeleri tercih edilir. Yine kendi iş sahalarını geliştirmelerini engelleyen bir durum da yoktur. Maaşları değişkenlik gösterse de genel olarak 3500 – 8000 TL arasında bir rakam üzerinden hesaplanır. 4- Siber Güvenlik Uzmanı Yazılımların ve bilgisayarların güvenli olması kurumsal, özel veya devlet kurumlarının en büyük önceliğidir. Hesapları ele geçirilen, hesaplarına ulaşılan veya özel verileri ele geçirilen insanların maddi ve manevi kayıplarını görmek söz konusu olur. Bunu engelleyen yazılım, donanım ve diğer ek korumalar ile sağlayan kişiler siber güvenlik uzmanı olarak adlandırılır. İş tanımlarında her türlü siber yani internet kökenli güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak vardır. Kuruma ve görevin gelişimine göre 3000 – 10.000 TL arasında değişim yaşanır. 5- Yazılım Geliştirici İhtiyaçların var olması tüketicinin bunu ortadan kaldıracak veya kolaylaştıracak yazılımların çıkarılmasına neden olur. Bunun için yazılım geliştirici olarak çalışanlara ihtiyaç vardır. Muhasebe yazılım programlarının kayıt, depolama, fatura kesme gibi işlemleri kolaylaştırması için bu yazılımın yazılması ve kodlama dilinin bilinmesi gerekir. Maaş aralığı ise 3000 – 8000 TL arasındadır. 6- Web Tasarımcı Web sitelerinin tasarlanması işlerinden sorumlu olan meslektir. Kullanıcıların talep ettikleri özellik ve donanımda sitelerin hazırlanması gerekir. Maaşları da ortalama 4000 – 6000 TL şeklinde tahmin edilebilir. 7- Seo – Arama Motoru Optimizasyon Uzmanı Arama motorlarından ilk sıralarda veya sayfada çıkmak sitenin daha çok ziyaret edilmesine veya şirketlerin tanınırlığına olumlu etki eder. Satışların artmasını da sağlar. Bunu yapmak için seo alanında uzman bir çalışana ihtiyaç duyulur. Bu kişilerin maaşları da 3000 TL şeklinde hesaplanır. 8- Dijital Reklam Uzmanı Sosyal alanların kullanıldığı dijital reklamların istenen hedef kitleye uygun şekilde yapılması ve sürecin kontrol edilmesi gerekir. İş tanımı dijital reklam uzmanı olan kişilerin maaşı 3000 -4500 arasındadır. 9- Yazıcı Ve Fotokopi Teknisyeni Yazıcıların ve fotokopi makinelerinin tamir, bakım ve onarımlarını yapan çalışanların maaşı 2500 – 3500 TL arasında değişebilir. Firmamızın Tuzla Bilgisayarcı hizmetinden yararlanmak isteyen müşterilerimiz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button