Skip links

Notebook satın alınırken dikkat edilecekler

Notebook satın alınırken dikkat edilecekler

İlk ortaya çıktığında odaya sığdırılmakta bile zorluk çekilen bilgisayarlar artık oldukça küçük alanlar kaplayacak şekilde üretilmeye ve birbirinden farklı donanımlarla donatılmaya başlanmıştır. Kullanıcıların hemen hemen sürekli yenilikler ve ek donanımlarla piyasaya çıkan notebook konusunda satın alma talepleri olduğunda Notebook Satın Alınırken Dikkat Edilecekler maddelerine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü ihtiyacınız olmadığı halde farklı donanımlara yüksek bedeller ödemek veya ihtiyaçlarınızı karşılamayacak bir cihazı satın almış olmak doğru karar vermediğinizi anlamanıza neden olur. Bunun için adımların iyi araştırılması önemlidir.

ne yapmak için notebook alıyorsun belirle bireysel kullanım

İlk olarak belirlenmesi gereken kullanımın ne olacağıdır. Bilgisayarınızı iş, oyun veya bireysel kullanımlarınız adına almak istemeniz olasılıklar arasında bulunur. Bunlardan ilki olan bireysel kullanım söz konusu olduğunda nasıl hareket edeceğinizi ve karar vereceğinizi araştırmalarınızla belirlemelisiniz. Sadece sosyal medya ağlarında zaman geçirmek, bilgi depolamak veya film izlemek gibi işlemler için kullanmak istediğinizde ram veya işlemci gibi konularda yüksek maliyetler ödemeniz gereken bir model seçmeniz gerekmez. Bunun yerine taşıması kolay, boyutu küçük ve ortalama performansı olan bir notebook yeterlidir.

ses kalite kontrolü yapın

Film, dizi izlemek veya müzik dinlemek gibi aktiviteleri seven biriyseniz, en iyi deneyimi yaşamak için laptopunuzun ses sistemi özelliklerine ve kullanıcı yorumlarına dikkat etmenizi öneririm. Her laptopun ses sistemi farklı olduğundan, aldığınız ses sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle, satın almadan önce bu faktörleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

laptop ağırlığına dikkat edin?

Eğer sürekli bir laptop taşıyorsanız, kesinlikle ağırlığını göz önünde bulundurmanızı öneririm. Özellikle oyuncu laptopları daha ağırdır ve taşımak biraz yorucu olabilir. Ancak okul, ev veya iş gibi günlük kullanım için alacaksanız, daha ince ve hafif modelleri tercih edebilirsiniz. Taşınabilirlik açısından en iyi laptoplar genellikle 1,5 kg’nın altındadır. Daha ince olan Ultrabook modelleri ise hafif oldukları için her yerde taşınabilir ve sürekli hareket halinde olanlar için ideal bir seçenektir. Özellikle üniversite öğrencileri ve sık sunum yapanlar, daha küçük ve hafif modellere yönelmelerini tavsiye ediyoruz. Günlük kullanım için ise 2-3 kg ağırlığındaki bir laptop yeterlidir. Oyun bilgisayarları ise üst düzey kullanıma yönelik olduğundan 3 kg’nın üzerinde ağırlığa sahiptirler.

notebook satın alınırken dikkat edilecekler

İkinci ve en sık kullanılan bilgisayar kullanım amacı iş için olandır. Bu durumda yine taşınabilir olmasının yanında kullanımında rahatlık sunan, ihtiyaç duyulan ofis yazılım ve programlarını destekleyecek özellikte olması gerekir. Performans açısından bakıldığında kullanılacak olan iş alanına göre değişim yaşanmakla birlikte genel anlamda orta şekilde değerlendirilen bir performans yeterli görülür. Yüksek depolama alanı, hız ve özellik istenmesi halinde RAM ve işletim sistemleri konusunda maliyetlerin artması kaçınılmaz olur.

oyun

Bir başka kullanım alanı ise oyundur. Oyun oynamak için kullanacağınız bir notebook için ekranın boyutu, yüksek işlemci ve Ram konusunda donanımların oyun tipine göre seçilmesi gerekir. Oyunların yüksek alan kapladıkları düşünüldüğünde depolama konusunda geniş alana ihtiyaç duyulacağı da unutulmamalıdır.

Notebook Satın Alınırken Dikkat Edilecekler, Bireysel Kullanım İçin Bilgisayar Tavsiyesi

Bireysel kullanım alanlarında notebook seçilirken nasıl donanımlara sahip olunması gerektiği konusunda bazı ipuçları verilebilir. Bunların başında ekran boyutu gelir. Ekranın inç boyutu film konusunda özel bir talep olmadığında her büyüklükte seçilebilir. Film ağırlıklı kullanımlarda ise 14 inç ve üzerinde seçilebilir. İşlemci için de fazla özellik talep edilmediğinde herhangi birisi seçilebilir. Ama video veya resimlerle ilgilenilmesi, profesyonel şekilde uğraşılması halinde en az intel core i5 tavsiye edilir.

İş İçin Ortalama Bilgisayar Özellikleri

İş için kullanacağınız notebook konusunda çalışma alanınız ve neden kullanacağınız ön planda olacak şekilde seçimler yapılabilir. Bunun anlamı 15 inç ve üzerinde ekran olması, intel core i3 işletim sistemine sahip olması performans açısından yeterlidir.

Oyun İçin Minimum Bilgisayar Özellikleri

Oyunların depolama alanları ve işletim sistemleri önemli olduğundan 15 inç ekran ve üzerinde tercih etmeniz oyundan keyif almanıza neden olur. İşletim sistemi için ise intel core i7, AMD veya A10 üzerinde olması yavaşlama olmasını engelleyecektir.

Minimum Ve Maksimum Bütçeni Belirle

Özelliklere karar verdikten sonra bütçenizin taban ve tavan sınırlarını belirlemelisiniz. Bu sayede bütçe aralığınızda kalan ve bu özelliklere sahip bir model almanız kolaylaşır.

Sıfır Veya İkinci El Tercihine Karar Ver

Bütçenizin durumuna ve sahip olması gereken özelliklere göre sıfır veya ikinci el olmasına da karar vermelisiniz. Yüksek özellikleri olan bir bilgisayar için ikinci el kararı daha ekonomik olur. İkinci el bilgisayarlarda teknik destek ihtiyacınız doğrultusunda firmamızın Tuzla Bilgisayarcı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Araştırmanı Yap Ve Bir Uzmana Danış

Bu konuda kararlarınızın ne kadar doğru olduğundan emin olamadığınızda bir uzmana veya bu alanda tecrübeli birine danışmalısınız. Satın aldığınız bilgisayarınızda sorunlarla karşılaşmanız durumunda firmamızın bilgisayar teknik servisi hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button