Skip links

Toner Ve Kartuş Arasındaki Farklar Nedir

Toner Ve Kartuş Arasındaki Farklar Nedir

Toner Ve Kartuş Arasındaki Farklar, Bilgisayar yazıcıları ve fotokopi makinalarının en önemli malzemeleri toner ve kartuşlardır. Yazıcı türlerine göre mürekkep ihtiyaçları, kartuş ya da toner ile sağlanmaktadır. Toner ve kartuş arasındaki fark, mürekkep şekli, alınabilecek çıktı sayısı olarak gösterilebilmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, yazıcı ve fotokopi makineleri ve kullanılan malzemelerin özellikleri de değişmektedir.

toner ve kartuş arasındaki farklar

Kartuş Nedir?

Kartuş, yazıcı mürekkebi demektir. Kartuş içerisinde, likit mürekkep vardır ve bilgisayarda hazırlanan belgelerin kağıt üzerine aktarılmasını ve yazıcıdan baskı yapılmasını sağlamaktadır. Kartuş kelimesi farklı alanlarda da kullanılmaktadır. Bilgisayar sistemlerinde, baskı amaçlı kullanılmakta ve mürekkep kartuşu olarak kullanıma sunulmaktadır. Yazıcılar, kartuş içerisinde yer alan mürekkep miktarına göre kağıt üzerine baskı yapar ve çıktı sayısını belirler. Kartuş içerisinde likit mürekkep bulunduğu için mürekkep bitiminde, tekrar doldurma yapılabilmekte ve aynı kartuş uzun süre kullanılabilmektedir. Kartuşunuzun bitmesi durumunda firmamızdan Kartuş Dolumu hizmeti alabilirsiniz.

Toner Nedir?

Toner, kağıt üzerinden yazının alınmasını sağlayan toza verilen isimdir. İlk zamanlarda, karbon tozları kullanılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte karbon tozları içerisine polymer karıştırılmış ve yazıcı makinelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bilgisayar çıktısı alınabilmesi için toner partikülleri, yazıcı cihaz tarafından ısıtılır ve kağıt üzerine yapıştırma yapılarak, istenilen baskının oluşturulması sağlanır. Toner bitiminde de doldurma işlemleri yapılabilmektedir. Ancak toner doldurma işlemi dikkat edilmesi gereken işlemlerdir ve uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Tonerinizin bitmesi durumunda firmamızdan Toner Dolumu hizmeti alabilirsiniz.

toner ve kartuş arasındaki farklar

Toner ve kartuş arasındaki farklar incelendiğinde ilk olarak mürekkep türleri ön plana çıkmaktadır. Kullanılan yazıcı ya da fotokopi makine özelliklerine göre kartuş ya da toner kullanılmaktadır. Kartuş ile toner arasındaki farklı şunlardır;

  • Toner mürekkebi toz halindedir,
  • Kartuş mürekkebi likit haldedir,
  • Toner kullanan yazıcılar, siyah beyaz ve renkli baskı yapabilmektedir,
  • Kartuşlu yazıcılar renkli baskı yapmaktadır.
  • Büyük kağıtlara baskı maliyet açısından kartuşlu yazıcılar ile yapılmaktadır.
  • Kartuşlu yazıcılar, püskürtmeli baskı yaptığı için daha geniş kullanım alanına sahiptir.

Kullanıcılar, kullanım amacına göre yazıcı türünü ve kullanılacak kartuş ya da toner seçimini yapmaktadır. Büyük kâğıtlara yapılacak baskılarda, toner kartuşu boyutunun da büyümesi gerekmekte ve bu maliyeti artırmaktadır. Bunun için kullanıcılar, aradaki farkı ve maliyeti hesaplayarak seçim yapmaktadır.

yazıcı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Yazıcı alırken, kullanım amacına göre seçim yapmak her zaman önemlidir. Ofis ortamlarında, çıktı sayısı çok fazla alındığın için her açıdan ekonomik olan yazıcı türleri seçilmelidir. Yazıcı seçiminde, çıktı sayısı önemli olduğu için toner ya da kartuş özelliklerinin bilinmesi gerekiyor. Ev ve ofislerde, kaliteli baskı alabilmek ve maliyet avantajı sağlayabilmek için kartuşlu yazıcılar daha çok tercih edilmektedir. Yazıcının kartuş özelliği, önceden dolum yapılıp yapılmadığı, dolup yapılıp yapılamadığı bilinmelidir. Kartuş ve toner üreticileri, orijinalinde bulunan mürekkep bittiğinde, tekrar doldurma yapılmaması için çipli sistem geliştirmiştir. Kullanıcılar, satın alırken, tonerin çipli olmamasına dikkat etmelidir. Toner ya da kartuş bitiminde daha uygun fiyatlara tekrar dolum yaptırılarak, defalarca kullanılabilecektir. Piyasada çok fazla marka ve model bulunduğu için kullanım amacına en uygun olan yazıcı türü seçilmelidir.

kartuş ve toner ne işe yarar?

Kartuş ve toner, bilgisayar ortamında hazırlanmış olan metin ya da görsellerin yazıcı üzerinden kağıda aktarılmasını sağlamaktadır. Kartuş, mürekkep püskürtmesi yapmaktadır. Toner ise toz mürekkep kullanmaktadır. Çeşitli projelerde, büyük ölçülü kağıtlar ve kağıt üzerine farklı yönlerde baskılar yapıldığı için kartuşlu yazıcılar tercih edilmektedir. Kâğıt boyutu büyüdükçe, toner boyutu da büyüyecek ve yazıcı maliyeti artacaktır. Toner ve kartuş farklı yazıcı makine modellerinde, kağıt üzerine yazının baskı yapılmasını sağlayan araçlardır.

lazer yazıcılarda toner nasıl doldurulur?

Lazer yazıcılar, kartuşlara kıyasla daha pratik olsa da toner tankları zamanla tükenir ve doldurulması gerekir. Özellikle uzun süre kullanılan ve yoğun baskı yapan tanklar için orijinal mürekkep tozları bulunmaktadır. Toner dolum işlemi ise özenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Tonerler genellikle 7 ana parçadan oluşur. İlk olarak toner bağlantısı yazıcıdan çözülmelidir. Bazı yazıcılarda bu vida ile bazılarında ise pimli bir şekilde bağlı olabilir. Toner dolumunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, öncelikle yazıcının içinden çıkarmalısınız. Çıkan tonerin tankını da ayırmanız gerekmektedir. Mürekkep tozunun konulacağı yer ise bu haznedir. Ayrıca, yazıcı tarayıcı toneri doldurmadan önce temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Boş bile olsa tankın içinde eski partiküller bulunabilir ve bunların iyice temizlenmesi önemlidir.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button