Skip links

Windows Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

Windows Sistem Bakımı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarında Windows işletim sistemini kullanan kullanıcılar için Windows sistem bakımı nasıl yapılır sorusu oldukça önemlidir ve günümüzde popüler sorular arasındadır. Sahip olduğunuz bilgisayarın daima çalışır bir performans ve kullanıcıları tarafından da çeşitli beklentiler içinde olduğu bilinmektedir. Bunu sağlayacak birçok temel unsur bulunmaktadır. Ancak sistem bakımı bunların başında gelmektedir. Bu noktada kullanıcılar sistemi güçlendirmek amacıyla bilinçli davranmalı ve bilgisayarı verimli bir hale getirmek için etkili çözümler bulmalıdır. Bu etkili çözümlerin en kapsamlısı Windows sistem bakım hakkında bu yazımızda sizlere Windows sistem bakımı hakkında detaylı bilgiler vererek bu konuda sizleri bilgilendireceğiz.

windows nedir?

Windows sistem bakımını anlatmadan önce Windows’un ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenerek bu bakımın nasıl bir şekilde gerçekleştiğini ince bir şekilde öğrenelim. Windows tarafından üretilen bu işlem sistemi bir gruptur ve bazı bilgisayarın işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. 32 ve 64 bit sürümleri mevcuttur ve çeşitli destekler bu işlemin içerisindedir. Bu destekleri örnek verecek olursak;

  • Çoklu görev işlevi
  • Sanal bellek yönetimi
  • Grafik kullanıcı arabirimi ve daha birçok destekleyici unsur bulundurmaktadır.

Windows işletim sisteminde birçok sunucu ve işletim sürümleri oluşturur. Bu şekilde Windows’u kısa bir şekilde açıklayarak bakımı hakkında detaylı bilgiler sunabiliriz.

windows disk temizleme işlemi

Disk temizliği işlevi Windows’un bakımı açısından ve bilgisayar kullanıcısının da mutlaka yapması gereken bir işlemdir. Çünkü yüklediğimiz programların ve bilgisayar için de gezindiğimiz internet sitesindeki etkileşimler birçok türden dosya birikmektedir. Disk temizliği işlemi bu gibi dosyaları hızlı bir şekilde tespit ederek bilgisayardan kolay bir şekilde temizlemektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için bilgisayarınızın başlat kısmına gelerek buraya ‘cleanmgr’ yazdıktan sonra tamam tuşuna basmanız yeterlidir. Bu aşamadan sonra Windows kendi sürücüsü kullanarak sistem dosyalarını temizleme seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır. Bundan sonra temizleme işlemi gerçekleşir ve sizler eğer isteğe bağlı bir temizleme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız da temizlemek istediğiniz bölgelere tek koyabilirsiniz. Gerekli temizleme işlemini başlattıktan sonra bilgisayarınızda bulunan işe yaramayan veriler temizlenecek ve bilgisayarınızda yer açarak hızlanmasını sağlayacaktır.

windows otomatik bakım

Bilgisayarınıza genel olarak düzenli bir şekilde bakım işlemini uygulamanız gereklidir. Çünkü bilgisayarın hızı da arıza neden nerede hep bakımdan kaynaklı olarak çıkmaktadır. Sizler de düzenli bakım bilgisayarınızı uyguluyorsunuz. Bilgisayarınızın ömrünün uzayacağı kesindir. Ancak bazen bu duruma unutup ihmal edebiliyorsanız. Bilgisayarınızın performansını düşmeye göz ardı edemezsiniz. Bunun için otomatik bakım sayesinde bilgisayarınıza hiçbir şey uygulamadan kendi otomatik bir bakım gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri de Windows işletim sisteminin otomatik bakım hizmetinin de mevcut olarak bulundurmasıdır. Bu nedenle sizler Windows otomatik bakım sayesinde bilgisayarınızı bakım özelliğini otomatiğe alabilir, ister manuel olarak ister ayarla olarak koordine edebilirsiniz. Bunu yapmak için denetim masasına giderek sistem ve güvenlik kısmından güvenlik ve bakım bölümünden bakım seçeneğine girmeniz gerekir. Ayarlamaları istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bunlar tamamen sizin istediğiniz şekilde gerçekleşir.

windows kullanılmayan programlar

Bu şekilde gerçekleştiğini otomatik bakım işleminin bir diğer önemli hususu kullanmadığınız programları başlangıç aşamasındaki otomatik olarak kapatma seçeneğine tıklamanızdır. Bunun içinde görev yöneticisine girerek aktif olmasını istemediğiniz programların başlangıç bölümüne girerek bir yok edebilir ve bu işleme halledebilirsiniz. Bu işlem sayesinde kullanılmayan programları ayarlayabilirsiniz. Bu yazımızda Windows 10 otomatik bakımı ve aynı zamanda bakım işlemini nasıl gerçekleştiği hakkında sizlere detaylı bilgiler sunarak nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdik. Sizlerde bu verdiğiniz bilgilerden yararlanarak bilgisayarınıza otomatik bakımı alabilir veya kendi bakımını sizler gerçekleştirerek bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Bilgisayar teknik servis işlemleriniz için sayfamıza göz atabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button