Skip links

Güvenli Olmayan E-Posta Ekleri Belirleme

Güvenli Olmayan E-Posta Ekleri Belirleme

Siber saldırıların ilgi odağı olan günümüzde e-postalarını da bu gibi durumlar görülmektedir. Sizler iş veya iletişim amacı ile kullandığınız bu e-postalarını güvenilir olduğuna önem göstermeniz gerekmektedir. Siber saldırılar bir kurumun ağına sızmak istediklerinde ilk olarak bilgi toplamaya başlamak ve hakkınızda özel bilgiler sahip olmak için etkili saldırılar yapabilmeye denmektedir. Sizler yapılan saldırıların en başında gelen sosyal mühendislik ve oltalama adını verdiğimiz e-posta üzerinden yapılan saldırılara denmektedir. Bu yazımızda sizlere güvenli olmayan e-posta ekleri belirleme hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

e-posta iletilerinin güvenilir gönderiler listesine ekleme

 

E-posta adreslerinizi etki alanları adları ile güvenilir gönderilenler listesine hiçbir zaman gereksiz bir e-posta atılmaz sizlerin istediği tarzda ile trendlerinin içeriği ne olursa olsun değerlendirilerek güvenli bölgeye alınmaktadır. Her zaman kendi gönderi kutunuzun onaylanmak üzere güvenli gönderiler listeniz ile ilişkili olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Varsayılan olarak outlook kişilerinize e-posta adreslerinizi önemsiz e-posta filtresi tarafından güvenilir bir şekilde gönderileri alabilir veya almayabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Bazı dosyalar önemsiz e-postalar bölümüne taşınmaktadır. E-postaların güvenilir ve güvenilir olmadığını sizler içerik olarak veya kişi olarak karar vermekte ve bunları belli etmektesiniz.

güvenilir olmayan e-posta eklerini belirleme

 

E-postanız bilgisayar korsanları veya siber suçlar tarafından art niyet edilerek kişisel bilgilerinize erişme çalışma gibi hareketler uygulanıyorsa sizlerin güvenli olmayan e-posta belirlemeniz gerekmektedir. Bunu belirlemek amacıyla ileride başınıza gelebilecek türlü türlü sorunları önceden çözmüş olacaksınız. Güvenli olmayan e-posta eklerini tespit etmek sizler için hayati önem taşımaktadır.

Sizlere adım adım e-posta eklerinin gidiş yolunu sıralayacak olursak

  • Tehlikeli dosya uzantıları
  • Şifreli dosyalar
  • Gönderenin e-posta adresi
  • E-postanın içeriği

Bu gibi adımlara dikkat ederek sizler tehlikeli dosyalardan uzak durabilir ve kötü amaçlı yazılımları engelleyebilirsiniz.

tehlikeli dosya uzantıları hakkında

 

Bilgisayarınızın kötü amaçlı olarak yazılım yaratabilecek çok fazla dosya bulunmaktadır. Bu dosyalar sizlerin bilgisayarınıza yüklemeniz ve açmanız sonrası bilgisayarınıza erişebilecek ve sizlerin kişisel bilgilerinize ulaşabilecek bir virüs yönetebileceklerdir. Bu nedenle sizler tehlikeli dosya uzantılarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Exe belirlenen tehlikeli dosya uzantısı olarak gündeme gelmektedir. Sizler bu virüs tehlikelerine karşı önlem amacıyla anti virüs yazılımları virüsler kullanarak devre dışı bırakılabilir. Bu nedenle sadece bu gibi önlemler almak yerine tehlikeli dosya uzantılarının içeriğinden ve adlarından da haberdar olmanız gereklidir.

şifreli dosyalar hakkında

 

Şifreli dosyalar yukarıda belirttiğimiz gibi dosyaların kullanılarak kötü amaçlı yazılımlar ile gizlenebilir kılmaktır. Bu nedenle dosyaların şifreli oldukları için anti virüs yazılımlarının da bu dosyanın içeriğini göremezler. Bu nedenle içlerinde kötü amaçlı herhangi bir yazılım olup olmadığında bilemezler. Sizler şifreli dosya var bulundururken alıcıyı gözünden hassas verileri göndermenin mükemmel bir yolu olduğunu da bilmelisiniz. Bu nedenle şifreli dosya koymak veya koymamak konusunda şahsi olarak karar vermeniz gerekmektedir.

gönderenin e-posta adresi hakkında

 

Sizlere olan e-posta adreslerinden gelen e-postaları açmanız gerekmektedir. Çünkü e-postayı açtığımızda doğrudan spam olarak işaretleyerek dosya imha etme açık kaldığında bilgisayarınıza veya herhangi bir teknolojik aletin bize virüs yayılmakta ve bu hususta kişisel bilgilerinize erişmektedir. Bu oldukça kullanılan bir yöntem olmakla birlikte herkesin de kalabileceği bir yoldur. Bu nedenle sizler garip isimli e-posta adresinden herhangi bir çıkarımda bulunmadan e-postayı açmayınız.

e-postanın içeriği hakkında

 

E-posta daha yazılanlar dosyaların güvenli olup olmadığı hakkında birtakım ipucular edildikten sonra e-postanın içeriğinde kontrol etmeniz gerekmektedir. Genellikle reklam amacı ile yapılan veya sizlerin teknolojik aletleri erişebilecek bilgiler istendiği söylenen e-postaları bugün ve bilgiler vermek yerine tamamen görmezlikten gelerek bu e-postanın içeriklerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sahte e-postalarını sık sık kötü biçimlerde kullanıldığını sizlere söylememiz gerekmektedir. Bu nedenle e-postanın içeriği hakkında da bilgi sahibi olarak bu gibi durumlara önlem almanız gerekir.

Bu yazımızda sizlere güvenli olmayan e-posta ekleri belirleme hakkında detaylı bilgiler sunduk. Sizlerde bu bilgilerden yararlanarak güvenli olmayan e-posta eklerini belirleyebilir ve dikkat etmeniz gereken hususları öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızda veya laptopunuzda yaşadığınız sorunlarınız için firmamızdan laptop tamiri ve bilgisayar tamiri hizmeti alabilirsiniz.

 

Bunları Da Beğenebilirsiniz

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button