Kasım 2020 ayı teknolojik gelişmeler

Kasım ayı teknolojik gelişmeler hız kesmeden yenilikleri ile gelişimine devam eden teknoloji kasım ayında da birbirinden ilginç haberleri ile gelişimlerini sürdürdü. Bilgisayar, notebook, yazıcı ve fotokopi ürünleri ile alakalı haberlerin yer aldığı kasım ayında en çok öne çıkan haberlerin başında notebook satışlarında yaşanan artışlar geldi. Kullanıcıların pandemi nedeniyle sıklıkla evde zaman geçirmek ve işlerini evden yapmak zorunda kalmaları bu satışa neden olarak gösterildi.

Bilgisayar

Kasım ayı teknolojik gelişmeler de 2020’nin en çok konuşulanlarından bir tanesi Microsoft’un henüz tanıtımını bile yapmamış olduğu yeni ürünleriyle alakalı bilgilerin sızdırılmasıydı. Surface Pro 8 ve surface Laptop 4’e ait olduğu bilinen resimler teknoloji gelişimini yakından takip edenler için oldukça merak uyandıran bir gelişme oldu. Resmi kayıt işlemlerinden alındığı bilinen resimlerde LTE desteğinin olacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Cihazların çıkış tarihleri için 2021 yılının başları düşünülürken tasarım konusunda değişime gidilmediği de anlaşıldı. Ocak ayına doğru tanıtımlarının yapılması beklenen yeni tasarımların Intel’in 11. nesil işlemci ve XE ekran kartlarının kullanılacak olması ile eklenecek olan donanımlar da merak edilmeye başlandı.

Notebook

Oppo markasının genişletilmeye uygun olan ekran ile akıllı cihaz alanına önemli ir giriş yapmasının ardından LG kanadından bu teknolojiyi hayata geçiren farklı işler gelmeye başladı. Henüz örneği görülmemiş olan dizüstü bilgisayarlarda kıvrılabilen ekran özelliği sayesinde notebook üretimlerinde yeni bir döneme girilmesi bekleniyor. İlk olarak üst segment televizyonlarda aynı teknolojiyi deneyen ve başarılı olan firma bu kez notebook için kullanmayı başardı. Ekran 17 inç genişlikten kıvrılarak 13.3 inç genişliğe kadar küçültülebiliyor. Patent dosyasından alınan bilgilere göre klavye ve izleme konusunda özellikle yer verilen bir alan bulunmadığı görülüyor. Yani yeni nesil notebook ürünlerinde LG sayesinde oldukça az yer kaplayan ve taşıması kolay katlanır ekranlar görülmeye başlanmış oluyor. İlginç bir tasarımı olan cihazın tanıtımı için resmi bir açıklama bekleniyor. Çünkü patenti alınmasına rağmen üretimi yapılmayan ürünler de olabiliyor. Bu ürün için de aynı olasılık geçerli olabilir.

Yazıcı

Kullanım alanları ve gelişimi artan yazıcıların kasım ayı içinde yapılan formula yarışlarında önemli bir yere sahip olması sağlandı. Şampiyonun alacağı kupanın yazıcıdan çıkan bir 3D kupa olacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yine yakın dönem gelişmelerinden olan 3D yazıcılar ile gıdaların daha iyi kullanımına yönelik işlemler ön plana çıkıyor. Baskıda kullanılan malzemelerin aynı kalitede olması durumunda verilen siparişlerin aynı şekilde üretilmeye devam edeceği yazıcılar restorantlarda denenmeye başlandı. Araştırmaların oldukça olumlu sonuçlar verdiği ve basılı yiyecek tasarımları konusunda yazıcılarla alakalı çalışmaların devam ettiği bilgisi paylaşıldı. Bakının yapılması için bazı iyileştirmelerin üzerinde çalışılması gerekiyor. Yüksek sıcaklık sorununun giderilmesi ve yavaşlamanın giderilmesi için verimlilik artıracak yolların bulunması, gelişim sağlanması isteniyor.

Fotokopi Ürünleri İçin Yenilikleri Yazalım

HP tarafından tanıtımı yapılan renkli lazer yazıcı piyasada yerini almaya hazırlanırken birçok kesim için yüksek çözümler sunacağı kesinleşti. Tek bir cihazla hem fotokopi hem de tarama yapan cihazın işletmelerin ihtiyaçlarına çözüm olması bekleniyor. Kullanımı kolay olan ürünün baskı, fotokopi ve tarama işlemlerinde üst kalitede çözünürlük sağlıyor olması da bir başka yönü oldu. Orta ölçekli firmaların bellek kartı takarak daha geniş depolama alanı elde etmelerine de izin veren cihazın aylık 35 bin sayfa kapasitede olması sağlanıyor. Fiyat olarak 700 dolar ve KDV ekleneceği belirtilen cihazın net satış rakamı ise henüz belirlenmedi. Şimdiden çok özellikli bir cihaz olması fotokopi konusunda kaliteli seçimler sunması ilgi çekiyor. Kasım ayında satın aldığınız ürünlerde bir sorun ile karşılaşmanız durumunda firmamızın Tuzla Bilgisayarcı veya fotokopi servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz.Call Now Button