Skip links

Laptop Chipset Fiyatları

Laptop Chipset Fiyatları

Laptop Chipset fiyatları günümüzde bilgisayar sahiplerini merak ettiriyor. Laptop bilgisayarlarda bulunan chipset parçasının zaman zaman bozulduğu biliniyor. Bu sorunu çözmek için bu parçayı tamamen değiştirmek gerekebiliyor. Öncelikle laptop chipset parçaları hakkında bilinmesi gerekenlere bakalım.

laptop chipset nedir?

Chipset, bilgisayar anakartının üzerinde bulunan, anakartın en önemli parçası konumunda yer alan devrelere verilen isim olarak biliniyor. Bilgisayarda yapılan tüm işlemleri denetleyen denetçiler de denilebilir. Chipset donanımlar arasındaki veri akışını denetler. Bilgisayarın hızı, kalitesi ve nitelikleri üzerinde en önemli etkiye sahip olan bileşenden biridir.

chipset neden bozulur?

Bilgisayarların her yıl bir iki kere bakıma girmesi gerekiyor. Zamanla fanlar toz gibi maddelerle dolabiliyor. Bu da bilgisayarın içindeki hava dolaşımını olumsuz etkileyebiliyor. Bilgisayar düzgün bir şekilde soğutma yapamayınca bazı işlemler yavaşlayabiliyor. Bu sorun geç algılamalara ve performans kaybına neden olabiliyor. Bunun sonucunda ise anakartın üzerinde bulunan termal macun adlı ısıyı ileten madde çalışmaz hale geliyor ve chipset üzerindeki lehimler bu ısı ile genleşerek zamanla çürüyebiliyor. Bu durumların sonucunda ise chipsette şişme, yanma veya çatlama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Chipset arızaları, genelde anakartı tamamen değiştirmeyi gerektirir. Bu değişim her marka laptopda yapılamayabilir. Ancak birçok markada chipset değiştirilebilir. Chipset tamiri için firmamızdan Bilgisayar Tamir Servisi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

laptop chipset fiyatları nelerdir?

Laptop chipset fiyatları markasına, işlemcisine, kalitesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Bazı mağazalarda 40 liradan başlayan fiyatlar 1000 liraya kadar çıkabiliyor. Bazı chipsetler oldukça pahalı olabiliyor. Eğer kullanılan laptop yeni değilse ikinci el olarak satılan eski laptopları satın alıp içerindeki chipset de kullanılabilir. Bazı internet satış sitelerinde yer alan laptop chipset fiyatları ise şöyle (yıla göre farklılık gösterebilir):

 • Intel Af82801iem Notebook Chipset 61,44 TL
 • AFOX Micron Chipset 186,96 TL
 • Nvidia Notebook Chipset 267,96 TL
 • AMD Chıpset 269,34 TL
 • ACER Chipset 280 TL
 • BIOSTAR Chipset 280,00 TL
 • Msi G41 Chipset 299,00 TL
 • HP Chipset 396,11 TL
 • HI-LEVEL Samsung Chipset 603,90 TL
 • Intel Chipset 992,18 TL
 • İmac Chipset 1.100,00 TL

Laptop bilgisayarlarda en çok arıza veren donanımlardan biri olan chipsetlerdir. Chipset değiştirilerek bu arızalar giderilebilir. Bu değişimi yapmak için laptopun alanında uzman ekibimiz olan Tuzla Laptop Servisi hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button