Skip links

Laptop Chipset Tamiri Yöntemleri Ve Maliyeti

Laptop Chipset Tamiri Yöntemleri Ve Maliyeti

Laptop Chipset Tamiri, Notebook bilgisayarlar günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran elektronik cihazlardır. İş hayatının da vazgeçilmez araçlarından birisidir. Notebook bilgisayarlar birçok karmaşık elektronik parçanın bir araya gelmesiyle çalışırlar. Bu parçalardan biriside chipset denilen elektronik işlemcilerdir. Bu parçalar anakart üzerine sabit bir şekilde monte edilerek kullanılır. Bu parçalar diğer parçalar için yönetici görevi görür ve veri akışını sağlar. Chipsetin bir diğer adı da yonga setidir.

chipset arıza nedenleri

Laptop Chipset Tamiri masraflarından uzak durmak için rutin olarak bakımları yapılmalıdır. Tüm arızaların başlıca nedeni bakımsızlıktır. Chipset denilen parçalar oldukça hassas elektronik parçalardır. Bu nedenle belirli sıcaklık aralığında sağlıklı çalışabilmektedir. Notebooklar ise elektrik alanından dolayı tozları çeker ve havalandırmaları tıkayabilir. Bu tozlanma aşırı ısınmaya sebep olabilmektedir. Yüksek ısıda çalışan chipsetler ise bilgisayarda donmaya ya da hiç çalışmamaya sebep olabilir. Chipseti anakarta sabitleyen lehimler aşırı ısındığında bağlantının kopmasına neden olur. Bu gibi durumlarda firmamızdan Notebook Tamiri hizmeti alabilirsiniz.

notebook kullanırken dikkat edilecekler

Notebooklar hayattaki birçok alanda işlerimizi kolaylaştırırken diğer yandan dikkatli kullanıma ve bakıma ihtiyaç duyarlar.
Dikkat edilmesi gereken önemli maddeler şunlardır:
• Notebook temiz ve düz bir yüzeyde kullanılmalıdır.
• Notebook çalışırken hareket ettirilmemeli sarsıntı yapılmamalıdır.
• Isıtıcılara yakın alanlarda ve güneşli yerlerde kullanılmamalıdır.
• Halı, yorgan gibi yüzeylerde kullanılmamalıdır.
• Sıvı teması oluşacak yüzeylere konulmamalıdır.
• İçeceklerin notebook üzerine dökülmemesi için dikkat edilmemelidir.
• Rutin olarak bakım yapılmalı ve bir arıza görüldüğünde onarım ertelenmemelidir.
• Taşımak için uygun çantalar kullanılmalıdır.
Bu maddelerde belirtilen uyarılara dikkat edildiğinde notebook bilgisayarınız uzun ömürlü olacaktır. Aksi halde yapılan hatalı kullanımlar notebookun ömrünü oldukça kısaltır.

laptop chipset tamir yöntemi

İlk yapılması gereken chipsetin arızalı olup olmadığından emin olmaktır. Chipsetin arızalı olduğundan emin olduktan sonra chipsetin fiziksel durumu kontrol edilir. Şişme, yanma, çatlama olup olmadığına bakılır. Bir sorun görülmez ise yerinden sökülerek flux ile etrafı sarılır. Flux bozulan lehimlerin yeniden toplar haline gelmesini sağlar. Bu sayede BGA cihazı ile ısıtma yapıldığında lehimler yerine gelir. Bu işlemlerden sonra cihaz test edilir. Testten geçerse chipset anakarta sabitlenir.

chipset değişim maliyeti

Eğer chipset üzerinde arıza fiziksel olarak görünüyorsa chipsetin yeni bir chipsetle değiştirilmesi gerekir. Ancak değişim işlemi oldukça maliyetlidir. Bu işlem BGA cihazı denilen chipset söküp takma cihazında uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Chipsetler ve bağlı olduğu anakartlar oldukça hassas yapıda olduğundan iyi bir işçilik gerektirir ve işçilik ücretleri de yüksektir. Aynı şekilde chipsetlerde her anakart için farklı modelde olduğundan chipset ücretleri de yüksektir. Hatta bazı chipsetlerin anakarta bağlantı noktalarında ya da arıza oluşabildiği için anakartın tamamen değişimi gerekebilmektedir. Sizde uzman ekibimizden destek almak isterseniz Tuzla Laptop Tamiri hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button