Skip links

Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme

Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme

laptop fabrika ayarlarına döndürme

Laptop kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlar arasında, laptop bilgisayarın yavaş çalışması, bazı sorunların oluşması gibi durumlardır. Bu sorunların ortadan kaldırılması adına laptop tamiri çeşitlerinden biri olan Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme işlemi yapılmalıdır. Peki, her bilgisayarın fabrika ayarlarına döndürme işlemi aynı mıdır? Teorik olarak mümkün olsa da pratikte her bilgisayarın özellikleri farklıdır. Bu nedenle markasına göre fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapılması gerekir. Teknik servisler tarafında da yapılabilecek bu işlemi siz de yapabilirsiniz. Önemli olan doğru bilgisayarı, doğru yöntemlerle fabrika ayarlarına döndürmektir.

Asus Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme

Asus marka olan dizüstü bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmek istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınız konusunda henüz bir fikriniz yok. O halde sizlere detaylı olarak notebook tamiri işlem adımları hakkında bilgi verelim. Windows 10 olarak gözüken bilgisayarınızın öncelikle hangi yolla taşındığını bilmeniz gerekir.

Diskteki kurtarma bölümünden bakarak işletim sisteminizde yapılan yükseltme işlemini görebiliyorsunuz. Yeni Windows kurulumu yapmak için ve fabrika ayarlarına dönmek için bazı adımları takip edin. Öncelikle fabrika ayarlarına dönerken uygulamaların, dosya, hesap ve özel resimlerin silineceğini bilmeniz, bunu göz önünde bulundurarak kopyalamanız tavsiye edilir. Fabrika ayarları için öncelikle başlat diyorsunuz.

Ayarlar bölümüne gelerek güncelleme ve güvenlik alanına giriş yapıyorsunuz. Kurtarma yazan butona tıkladıktan sonra fabrika ayarlarını sıfırla demeniz yeterlidir. Kurtar bölümüne tıkladığınızda ekran önünüze gelir. Bazen kurtar butonu hata verir. Bu durum hard disk kaynaklı olabilir. Teknik servisten yardım alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Windows 7 Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme

Bilgisayarınızı kurtarma diski kullanarak fabrika ayarlarını yapmak için öncelikle diski yerleştirmeniz gerekmektedir. PC’nin yeniden başlatılması sonucu BIOS menüsüne giriş yapılır, ön yükleme sırasıyla yukarıya taşınır, değişiklikler kaydedilir ve yeniden başlatılır. Kurtarma diskine yüklenen dosyalar ön izleme ile karşınıza gelir.

Bilgisayarın kurtarma bölümünden fabrika ayarına gelmesi için ise PC başlatılır. Kurtarma bölümü için istenilen tuşa basılır, talimatlar takip edilir. Kurtarma sihirbazı sonrası ise Windows yeniden kurulur. Windows yedekleme işleminde başlat düğmesi sonrası adımlar; sistem ve bakım, yedekleme ve geri yükleme, yedekleme ayarlarını seç şeklindedir.

Kaydetmeyi düşündüğünüz verileri kaydetmek adına talimatları uygulamanız gerekir. Harici bir sabit disk bulundurmanız yedekleme işlemi için önemlidir. Fabrika ayarlarında bilgisayarın ilk gün alındığı boş haline döneceği bilinmelidir. Bu işlemleri tamamladığınız da Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Windows 10 Fabrika Ayarlarına Döndürme

Windows 10, Microsoft tarafından uzun sürede geliştirilen ve son sürüm olarak muhtemelen uzun yıllar kullanılacak bir işletim sistemidir. Eski sürümden yeni sürüme geçme sonrasında, kullanıcılardan bazı şikâyetler gelmektedir. Bunlar; yavaşlama, donma, ısınma ve pil gibi sorunlardır.

Bu sorunun ortadan kaldırılması için öncelikle fabrika ayarlarına döndürmek gerekir. Bu işlem için başlat menüsünden ayarlar veya bildirimlere girmek gerekir. Tüm ayarlar modülünden istediğiniz ayara giriş yapın.

Güncelleme ve güvenlik alanına gelin. Kurtarma alanına tıklayın ve bu bilgisayarı sıfırla komutuna tıklayarak başla deyin. Bilgisayarınız sıfırlanırken her hangi bir işlem yapmayın. Windows 10’dan memnun kalmama halinde ise Windows 8,1 için geri dönüş butonuna tıklayarak eski sürüme geçiş yapabilirsiniz. Bunun için 1 aylık bir süreniz olduğunu unutmayın. Bu işlemleri tamamladığınız da Laptop Fabrika Ayarlarına Döndürme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Toshiba Fabrika Ayarlarına Döndürme

En kaliteli ürünler arasında yer alan Toshiba, laptop ürünlerinde kendisini ispatlamış markalar arasındadır. Yeni özellikleri sayesinde tüm işlemlerin hızlı yapıldığı markanın fabrika ayarları işlemi ise oldukça basittir. Öncelikle Recovery CD olması halinde yapılacak işlemleri belirtelim. Bilgisayarı yeniden başlatılmalı, Toshiba tarafından verilen CD takılmalı, Bilgisayarın başlama sırasında F12 tuşu kullanılmalıdır.

Bilgisayar bu şekilde CD vasıtası ile boot eder. Bilgisayar Recovery işlemi başlar. Dosyalarınızın yedeğini alıp almadığınız konusunda bildirim gelir, işletim sisteminizin kaç bit olduğu sorulur, 64 bit ise tavsiyeler arasındadır. Dataların silinmesi konusunda son uyarı alındıktan sonra silme işlemi başlar ve 40 dk. sürer. Bu zaman zarfında işlem yapmamak doğru olandır.

Casper Fabrika Ayarlarına Döndürme

Casper kullanıcıları tarafından alışkanlık yapmış ve beğenilen markalar arasındadır. Bazen yavaşlama ya da ısınma sorunları nedeni ile fabrika ayarları gerekebilir. Fabrika ayarlarına döndürmek için işlemleri kendiniz yapabilir, sorun olması halinde teknik destek alabilirsiniz. Menü girişi, ayarlar, yedekle ve sıfırla bölümüne gelmelisiniz.

Fabrika ayarlarını sıfırla diyerek, telefonu sıfırla şeklinde tercih yapabilirsiniz. Bu telefonlar için geçerli bir yönlendirmedir. Notebook için adımlar biraz farklıdır. Bilgisayarı açtığınızda ekranın altında yazan F9 tuşuna basılır. Bilgisayarı kurtar kısmına gelerek, enter tuşuna basıyorsunuz. Mouse yerine ok tuşlarını kullanın. Bilgisayarı kurtar seçeneğini seçerek seçimlerinizi ok tuşlarıyla yapın, hatalı işlem olmaması adına tekrarlanan uyarılar için gereken seçimi yapın.

Devam tuşu ile kurtarma işlemi başlar. 45 dk. süren bu işlemde beklemeniz yeterli olacaktır. İşlem sırasında birkaç kereliğine bilgisayarın açılıp kapanması işlemi gerçekleşir. Daha sonra dil ve ülke seçimi, tarih ve saat seçimi gibi işlemleri yaparak bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Lenovo Fabrika Ayarlarına Döndürme

Lenovo marka bilgisayarınızda yaşadığınız sorunları gidermek adına fabrika ayarlarına döndürmek istemeniz doğaldır. Bilgisayarı kapatın ve kapalı haldeyken One Key Recovery tuşuna basılı tutun. Enter diyerek, Restore from initial backup seçeneğine tıklayın ve next kısmına basın. Uyarıya tamam diyerek, start kısmını işaretleyin.

Tekrar uyarı veren bilgisayarınıza tamam diyerek işleme başlayın. Yükleme tamamlandığında done tuşuna, reboot seçeneğine tıklayın ve işleminizin keyfini çıkarın. Lenovo dünyada tercih edilen markalar arasında yerini korumaya devam ediyor. Bu süreçleri uygulayarak PC sorunlarını çözmüş olursunuz. Birçok kullanıcı tarafından merak edilen soru, neden yavaşlama olduğu ile ilgilidir. Bunun birçok sebebi olabilir. Özellikle son kullanılan Windows 10 sürümüne geçişlerde yaşanan sorunlar, bilgisayarınızın yazılım olarak yükseltilme ihtiyacı hissettiğiyle alakalı olabilir.

Bilgisayarınızın donanım ve yazılımının yeterli olup olmadığı da önemlidir. Yeni sürümü kullanırken eski sürüme tekrar geçebilirsiniz. Bunu yapmadan önce yeni sürüme adapte olmaya çalışın. Windows 10 sürümü oldukça özenli çalışılmış, türlü kolaylıklar sağlayan sürümdür. Uzun yıllar hizmet verecek olan bu sürümü eskiye döndürmek yerine bilgisayarınızı yükseltmek sizin avantajınıza olacaktır.

Acer Fabrika Ayarlarına Döndürme

Acer dizüstü bilgisayarınızı fabrika ayarlarına döndürmek için yapmanız gereken adımlar vardır. Şimdi sizlere kolaylıkla bu işlemi yapmanız için gerekli tüm süreçleri paylaşacağız. Öncelikle power tuşuna 5 sn. süresince basıyorsunuz. Açma tuşuna basarak, gördüğünüz ACER simgesi sonrası Alt+F10 tuşuna birlikte basın. Seçenek belirlemeniz gereklidir. Sorun giderme seçeneği ile işe başlayın.

Bilgisayarı sıfırlama yazısını göreceksiniz ve bu seçenekle tüm bilgiler sıfırlanacaktır. Dosyalarınızı, uygulamalarınızı ya da programları koruyarak sıfırlama işlemi yapmak istemeniz halinde ise bilgisayarı yenilemeniz gerekiyor. Kurtarma işlemi için sıfırla diyorsunuz. Cihazın performansını yükseltmek ise bazı ek donanım ve yazılımlara bağlıdır. Bunun için teknik destek almanız gerekebilir.

Dell Fabrika Ayarlarına Döndürme

Fabrika ayarları işlemi öncesi dosyalarınızı kurtarmak adına kopya almanızı öneririz. Verilerinizi kaybetmeyin ve Windows 10 kopyasını alın. Kişisel verilerinizi koruyarak sıfırlama işlemine başlayabilirsiniz. Başlat ve sıfırla seçenekleri ile anında sıfırlama işlemi yapmanız mümkündür.

Sistem dosyanızın yenilenmesi için ise bazı adımlar gerekiyor. Bunlar; Sistem ayarlarından PC’yi sıfırlama seçeneği, başlarken, dosyaları sakla seçeneklerini tercih edin. Sonrasında ise yenileme işleminizi tamamlayın. Yeniden yüklenmesini istediğiniz uygulamaları ya da sürücü isimlerini not alın. Yenileme işlemi biraz zaman alabiliyor, bilgisayarın yeniden başlaması da karşılaşılan olağan durumlardır.

Yenileme işlemini tamamlarken talimatlara göre hareket etmeniz yeterlidir. Kullanılan her işlem tüm bilgisayarlarda hemen hemen aynıdır. Sonuç ise etkilidir. Bazı sistemsel ya da farklı sebeplerden dolayı hata alabilme ihtimaliniz olabilir. Bilgisayarınıza kalıcı hasarlar vermemek adına profesyonel destek almalısınız.

Bu işlemlerin sizi zorlaması ya da yönergelerde sorun yaşamanız halinde yapmanız gereken teknik servis desteğidir. Fabrika ayarlarınızda her zaman kontrollü ve yedeklerinizi almış şekilde işlem yapmanız markalar tarafından da tercih edilir.

İstanbul Tuzla’da bilgisayarcı ihtiyacınızda bir telefon kadar yakınınızdayız. Bize iletişim bilgilerimiz üzerinden ulaşabilir, laptop servis talebinde bulunabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button