Skip links

Notebook Hızlandırma İçin 8 Adet Öneri

Notebook Hızlandırma İçin 8 Adet Öneri

Bilgisayarınızla sadece günlük işlemlerinizi yapıp, maillerini kontrol etmek, sosyal medya hesaplarınızda dolaşmak veya film izlemek gibi rutinlerinizi yerine getirmek istediğinizde yavaşlama hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda Notebook Hızlandırma işlemlerini uygulamanız gerekebilir. Temel birkaç işlemin bile yerine getirilebilir olmaması notebook için bazı sinyallerin oluştuğu anlamına gelir. Kullanıcıların gözünden kaçmaması gereken bazı detaylar her zaman hızlı ve düzenli şekilde çalışan bir notebook sahibi olmanız anlamına da gelir. Zararlı yazılımlardan koruyacağı gibi ömrünün uzun olmasını da destekler.

otomatik başlayan programları kontrol edip

Notebook açılırken yavaşlama hissetmeniz durumunda ilk olarak aklınıza gelmesi gereken otomatik başlayan program olup olmadığıdır. Bilgisayarınız açılırken kontrol ettiği ve başlama konumuna uygun hale getirdiği içerikler dolayısıyla açılma süresi ister. Bunlara eklenen her program ise sürenin uzamasına ve açılma işleminin yavaşlamasına neden olur. Bunun için sohbet programları, istatistik veya ofiste kullanılan yazılımlar ile alakalı otomatik başlatma durumlarını değerlendirmelisiniz.

kaldırın

Otomatik başlayan bir sohbet programı açılışının arkasında çalışan bootlar bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Sosyal medya hesaplarınız için de aynı durum söz konusu olabilir. Bazen arama motorunuz sizin tıklamanızdan önce açılmak üzere ayarlanmış olmasına karşılık haberiniz olmayabilir. Bunların birçoğu programları yüklerken farkında olmadan kurulum sırasında onay verdiğiniz özelliklerden kaynaklanır. En doğrusu bunları bulmak ve onaysız şekilde açılmalarını engellemektir. virüs testinden geçirin

hardisk tarama çalıştırıp hataları düzeltin

Harddisknotebook ve diğer bilgisayarlar için en önemli kısımlardan biridir. Hızlı ve sorunsuz çalışma için ilk bakılacak olan hardisk olmalıdır. Çünkü bilgisayarı bir insana benzetmeniz halinde hardisk için beyin demek yanlış olmayacaktır. Tarama yaparak herhangi bir sorun olup olmadığına bakmalısınız. Rapora bağlı şekilde ortaya çıkan sorunları çözmeye çalışmalısınız.

windowsu fabrika ayarlarına yükleyin

Windowa kullanıcısı olanlar notebook ağırlaşması şikayeti ile karşı karşıya kaldıklarında bazen güncellemeler sırasında oluşan hataların olduğu gözlemlenir. Farkında olmanın son derece zor olduğu bu durum için en iyi çözüm fabrika ayarlarına geri dönmektir. Fabrika ayarları tamamen başlangıç olacaktır.

hdd

Açılımı hard disk drive olan parça hard diskin sorunsuz çalışmasını sağlayan ve üzerinde dönen bir mil olan aksamdır. Aynı zamanda depolama biriminin de düzeni için şarttır. Notebook yavaşlamalarında bu çalışma düzeninin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak önemlidir. Bu sayede yavaşlama veya geç açılma gibi şikayetler de ortadan kalkar.

ram gibi parçaların testini yapın

Ram bilgisayarınız için önemli olan bir başka kısımdır. Bu kısmın sağlıklı çalıştığından emin olmak için denetim yapmak gerekir. Denetim için programlar vardır. Ne kadar iyileştirme gerekeceği veya ne oranda başarılı çalıştığı gibi konularda bilgi verir. Sık sık çalıştırmak ve çalışma prensiplerini kontrol etmek önemlidir.

notebook toz bakımı ile hava kanallarını açın

Toz kullanım rahatlığından dolayı esnek davranılan notebook modelleri için büyük sorunlardan bir tanesidir. Hareket eden mekanizmaların tamamına dolarak rahat çalışmalarını engelleyecek duruma getirebilir. Bunun için toz bakımı adı verilen işlemi yaparak hava kanallarının açılmasını sağlamak da çözüm olabilir.

ssd hardisk taktırın

Sistem açılışını SSD, depolama kısmını HDD olarak ayarlamak Notebook Hızlandırma için büyük oranda hız kazanmasına olanak tanır. Hardisk için rahat çalışmak önemlidir. SSD satın almak ve bilgisayarınıza taktırmak için firmamızın notebook servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

ram takviyesi yapın

Olması gerekenden daha fazla yoğunlukla çalışan bir bilgisayarın ram kapasitesi yeterli gelmeyebilir. Bu da yavaşlamanın nedenlerinden bir tanesidir. Ram güçlendirmesi veya takviyesi yapmak sorunun ortadan kalkmasına imkan tanır. Bunun için takviye işlemlerini alanında uzman olan Tuzla Bilgisayarcı ekibimizden destek almak sizin için önemli olacaktır.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button