Skip links

Telefondan Bilgisayar Nasıl Kontrol Edilir?

Telefondan Bilgisayar Nasıl Kontrol Edilir?

Telefon üzerinden dizüstü veya masaüstü fark etmeksizin herhangi bir bilgisayara erişim sağlayabilmek adına bazı uygulamalara gereksinim duyulmaktadır. Gereksinim duyulmakta olan bu uygulamalar son derece çok ve türlü türlüdür. Şimdi ayrıntılı bir biçimde ele alacağımız bu uygulamalardan kişi kendisine uygun olan uygulamayı seçerek basit bir şekilde arzu ettiği işlemleri yapabilmektedir. O halde, telefondan bilgisayar nasıl kontrol edilir? Konusunu ayrıntılı bir biçimde ele alalım.

remote desktop ile telefondan bilgisayar kontrolü

Bu web sitesine, Google hesabınızı kullanarak giriş yapın.

 1. “Ayarları etkinleştirin” seçeneğinin altında bulunan “etkinleştir” düğmesini tıklayın. Ek olarak, sağ alt köşede çıkan bildirimdeki uygulamayı indirin.
 2. Uygulama indirildikten hemen sonra bir pencere açılacaktır -otomatik olarak-.
 3. 2. madde de bahsettiğimiz “etkinleştir” düğmesine basın.
 4. Bir isim girin -istediğiniz gibi-.
 5. Belirtildiği gibi en az 6 karakterden oluşan bir PIN kodu girin.
 6. “Başlat” deyin ve gelen Windows uyarısına “Evet” deyin.
 7. Android telefonunuzdan -iOS’ta varsa bilmiyorum- Play Store’a giderek “Chrome Uzaktan Masaüstü” uygulamasını indirin.
 8. İndirdiğiniz uygulamaya Google hesabınızla giriş yapın.

Artık kurulum tamamlanmıştır. Oluşturduğunuz isme girerek bilgisayarınızı kontrol edebilirsiniz. Dosya vb. gönderme işlemi yapamazsınız. Sadece uzaktan bağlantı yapabilirsiniz.

umumi kullanım alanı nedir?

Bilgisayar üzerinde şahsi uğraşılar adına gıyaben bir denetleme işlemi yapmanın haricinde genel itibariyle bilgisayar üzerinden gerçekleştirilemeyen bir uğraş, işinin ehli bir tanıdığa ya da rastgele herhangi bir kişiye yaptırılmak arzu edildiğinde de kullanılabilmektedir. Bu ve benzeri uygulamalardan yararlanılabilmesi adına kullanılmakta olan aygıt ve bağlanılmak istenen aygıtlarda da bu uygulamaların yer alması lazım gelmektedir.

teamviewer uygulaması ile telefondan bilgisayar kontrolü

Bu mevzularda en fazla tercih edilmekte olan Android ve TeamViewer İos aygıtlar için dayanak sağlaması kendisiyle rekabet halinde olan kimi uygulamaları bu niteliği ile geri planda bırakmaktadır. TeamViewer yardımıy ile ve firmalar alıcıları ile bir an süren dayanak sağlayabilmektedir. Bilgisayar onarımı ve bakımı hususunda işin ehli olan uzmanlardan yardım alırken büyük oranda rahatlıkla kullanılabilecek nitelikleri de pekala olanaklı kılmaktadır.

 • Aygıtlar arası belge, dosya ve başka değişik mevzularda paylaşım oldukça süratli ve fonksiyonel biçimde yapılabilmektedir.
 • Bunların yanı sıra TeamViewer uygulamasının ekran paylaşımı, yakın olmayan oturumları yazgılama, itimat edilir aygıt ilave etme, paylaşılan: resim, pano ve öteki dokümanları kopyalayıp yapıştırma işlemi için müsaade etme ve benzeri nitelikleri de bulunan TeamViewer’in kurulum işlemleri de son derece kolay olmaktadır.
 • İnternet üzerinde uygulamanın şahsi ismiyle bir arama yapıldıktan sonra uygulamanın bilgisayara indirilmesi gerekmektedir.
 • Uygulamanın bilgisayara indirilmesinin akabinde karşı karşıya kalınan kurulum sihirbazının tekmillenmesi lazım gelmektedir.
 • İlaveten şirket malikleri tarafından firma hesabı biçiminde temin edildiği zaman uygulama bir ücret karşılığında hizmet sunmaktadır.
 • Ayriyeten bu ücretin ortalamanın da üstünde bir fiyatı kapsadığının da hatırlatılması gerekmektedir.

scrcpy uygulaması ile telefondan bilgisayar kontrolü

Android işletim sistemli telefonların market bölümlerinde bu uygulamaya herhangi bir ödeme gerektirmeksizin ulaşılabilmektedir.

 • Ekseriyetle bilgisayar üzerinden gerçekleştirilebilecek ufak işler adına muvasala sağlayan bu uygulama için root yani bir diğer ifadeyle tam yetki modu gerekmemektedir.
 • Uygulama telefona kurulduktan sonra ufak çaplı işler halledilebilmektedir.
 • Bu işlemler yapılırken telefon ve bilgisayara ait internet bağlantısının aktif olması gerekmektedir.
 • Yalnızca telefona kurarak uygulama kullanılamamaktadır.
 • Uygulama internet ortamında kolaylıkla aratılıp indirilmektedir.

İndirildikten sonra Winrar üzerinden çıkartılıp elverişli biçimde kurulması gerekmektedir.

vnc viewer uygulaması ile telefondan bilgisayar kontrolü

Hiçbir ağ yapılandırması olmaksızın VNC ve VNC Connect uyumlu cihazlarda güvenli ve hızlı bir bağlantı kurmanızı sağlayan bu uygulama ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi gibi çok bilinen platformlara bağlanabilme özelliği uygulamayı öne çıkartan yönlerinin başında geliyor. Bütün bağlantıları şifreli bir hale getirerek emniyetli oturum açma olanağı, e-posta, sohbet, ev ortamında kullanmayı tercih edenler adına bulut zeminli herhangi bir ücret gerektirmeyen VNC Connect aboneliği söz konusu uygulamanın olumlu tarafları olarak kabul edilebilmektedir. Mobil ortam ile bağlantı kuramama, ücret ödemesi gerekmeyen ev ortamı kullanıcılarına İOS, Chrome ve Android ile desteklenmiş olan cihazları kullanarak dosya aktarım özelliğine destek olmaması ise uygulamanın eksik yönleri olarak ön plana çıkmaktadır. Bilgisayar Tamircisi hizmetimize göz atabilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button