Skip links

Windows 10 Pil Kullanımı Görüntüleme

Windows 10 Pil Kullanımı Görüntüleme

Windows 10 kullanımlarında birçok işlem rahatlıkla gerçekleştirilir çünkü neredeyse her şeyin kısayolunu bulmak mümkündür. Windows 10 pil kullanımı görüntüleme işlemini de tek tuşla gerçekleştirebilir, pil kullanım yüzdenizi görebilirsiniz. Peki, Windows 10 kullananlar pil kullanımını nasıl görüntüleyebilir? Bunun cevabını makalenin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

windows 10 pil kullanımı nasıl öğrenilir?

Windows 10’da öne çıkan en önemli iki özellik hiç şüphesiz pil kullanımı görüntüleme ve pil tasarrufuydu. Bu sayede bilgisayarınızın pil ömrünü tüketen uygulamaları görüntüleyebilir ve bunları kaldırabilirsiniz. Pil kullanımınızı görüntülemek için şu adımları uygulayabilirsiniz:

  • Başlat menüsüne basın.
  • Ayarlar ya da Hızlı İşlem Merkezi kısmına girin.
  • Sistem ayarlarından pil kullanımı kısmına girin.
  • Açılan sayfada görüntülediğiniz uygulamaları rahatça kaldırabilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğinizde pil kullanımınız ile ilgili neler yapabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Windows 10 pil kullanımı görüntüleme işlemini böylelikle gerçekleştirmiş olursunuz.

windows 10 pil tasarrufu nasıl sağlanır?

Windows 10 kullanıcılarının pil ömrünü arttırmak için uygulaması gereken birkaç yöntem var. Bu sayede bilgisayarınızın fazla pil kullanımını önleyebilir, herhangi bir sorun çıkmadan tasarruf sağlayabilirsiniz. Şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Ayarlar yardımıyla ekran parlaklığını azaltmalısınız.
  • Pil ömrünü tüketen uygulamalardan kurtulmalı ya da daha az kullanmalısınız.
  • Kablosuz bağlantıyı devre dışı bırakmalısınız.
  • Verileri daha az senkronize etmelisiniz.
  • Şarj olurken Windows’u güncellemelisiniz.
  • Çeşitli web sitelerinin fazla kullanılması da pil tüketimini etkileyebilir. Ayarlardan değiştirebilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde bilgisayarınızın bataryasını koruyacak, gereksiz pil tüketimini engellemiş olacaksınız.

windows 10 en çok pil tüketen uygulamalar

Windows üzerine yüklenmiş birçok uygulama farklı miktarda pil tüketir. Fakat önemli olan bu uygulamaları erken zamanda bulup gereksiz pil ömrünü tüketmesini engellemektir. Bilgisayarınızda sistem seçeneğinden pil kullanım kısmına girerek bu uygulamaları bulabilirsiniz. Bu uygulamalar kullanılmıyorken bildirim gönderme, bilgi alma gibi işlemleri olabilir bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu uygulamalar arasında not defteri, web siteleri, Microsoft Store, Windows Gezgini, Netflix (eğer varsa) oldukça fazla etkileyebilir. Elbette bunlar ne kadar kullanım gösterdiğinizle alakalıdır. Pil tasarrufu yardımıyla bilgisayarınızın pil ömrünü arttırabilir ve bu uygulamaları kullanılmaz hale getirebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarlardaki uygulamaların güncellenmesini şarjın takılı olduğu bir zamanda gerçekleştirmelisiniz. Pil ömrünü en çabuk uzatan yöntemlerden biri de budur.

pil tasarrufu ayarları

Windows 10 kullanıcılarının belki de en zorlandığı konulardan biri pil tasarrufu ayarlarıdır. Tek tuşla rahatlıkla açabileceğiniz pil tasarrufunu ayarlara basarak sistem seçeneğinden ulaşmanız mümkündür. Buradan uyku modunu ve ekran kapatma seçeneğini tercih edebilirsiniz. Güç ve uyku ayarlarından ek güç ayarları seçeneğini seçip bilgisayarın arka planda çalışan uygulamalarını kapatabilirsiniz. Tüm bu yöntemler sayesinde herhangi bir pil sorunu yaşamadan hem bilgisayarınızın hem de pilinizin ömrünü korumuş olacaksınız. Güç tüketen uygulamaları görüntüleyip bunları kaldırma yönteminde ise kötü amaçlı yazılımları önleyebileceğiniz gibi Windows 10’da gerekli işlemleri rahatlıkla yapabileceksiniz. Bu kısımda pilinizi tüketen uygulamaları, Wi-fi özelliğinin yüzde kaç pil tükettiğini ve buna benzer özellikleri görebilirsiniz. Arka planda çalışmasını istediğiniz programları da ‘güç tasarruf modunda uygulama ekle’ kısmını görüntüleyerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede istediğiniz programlara rahatça erişebilecek ancak çalışmasını istemediğiniz programları kaldırabileceksiniz. Kullanacağınız duvar kağıtları da pil ömrünü tüketebilir. Güvenli sitelerden elde etmek ya da bilgisayarınızın izin verdiği uygulamalardan duvar kağıtları edinmek daha faydalı bir yöntem olabilir. Pil tasarrufunu görüntüle kısmından bu uygulamaların gerekli olup olmadığına karar vermelisiniz. Bilgisayarınıza uygulama yüklemeden önce virüs ve pil tarayıcısından geçirmek gerekir. Laptop tamiri ve Notebook servisi ile ilgili diğer tüm sorularınız için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kategoriler
This website uses cookies to improve your web experience.
Call Now Button